ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2007 року травня місяця 14 дня Колегія суддів судової палати у
цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Курської А.Г., суддів - Горбань В.В.,
Шаповалової О. А., при секретарі - Галіч Ю.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Армянського міського суду АР Крим від 23.11.2006 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1до Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, Армянського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим про зобов'язання призначення пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
23.05.2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, Армянського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим про зобов'язання призначити йому пенсію, зазначивши, що відповідно до внесених 04.07.2002 року змін до п. "б" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" він має право на пенсію за вислугу років, оскільки його загальний трудовий стаж складає 25 років, з яких 19 років 3 місяця 25 днів - служба в органах внутрішніх справ. У задоволені його звернень про призначення вказаної пенсії відповідачі відмовляють. При цьому вони не приймають до уваги, що право на пенсію виникає незалежно від підстави та часу звільнення та досягнення 45 - річного віку на день звільнення; основною умовою є наявність відповідного стажу роботи на день звернення за призначенням пенсії. На підставі викладеного позивач ОСОБА_1 просив суд прийняти рішення про зобов'язання відповідачів призначити йому пенсію за вислугу років.
Постановою Армянського міського суду АР Крим від 23.11.06 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову суду скасувати та постановити
нову, якою зобов'язати ГУ МВС України в АР Крим здійснити дії з призначення йому пенсії за вислугу років. Доводи апелянта зводяться до того, що постанова суду винесена з
порушенням норм процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам
справи. Про порушення його права на пенсійне забезпечення він дізнався з відповіді органів внутрішніх справ у лютому 2006 року. Відповіді, які він отримував з різних інстанції у
2003 -2004 p.p. та які були прийняті судом до уваги, стосувалися питання поновлення на
службі, а не призначення пенсії. Вказане свідчить про те, що ним не було порушено строк
звернення до суду.
Справа № 22-а-1189/2007 р. |
Головуючий у першій інстанції - Хомутов В.Н. |
|
Доповідач - Шаповалова О.А. |
Заслухавши доповідача, пояснення позивача ОСОБА_1, який підтримав апеляцію, проаналізувавши доводи апеляційної скарги в межах ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з ухваленням нової постанови з наступних підстав.
.Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 набув право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "б" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб". Але при цьому суд визнав, що позивачем ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду, та дійшов висновку про відсутність поважних причин для поновлення строку.
Колегія суддів погоджується) з висновками суду першої інстанції щодо набуття ОСОБА_1 права на пенсію за вислугу років, оскільки вони відповідають обставинам справи і грунтуються на досліджених судом доказах. Проте з висновком суду щодо необхідності відмови у задоволенні позову через пропуск ОСОБА_1 без поважних причин строку для звернення до суду з питання про призначення пенсії за вислугу років погодитися не можна, оскільки такий висновок суперечить вимогам матеріального та процесуального закону.
Відповідно до п. „б" ст. 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції від 4 липня 2002 року, який був чинним на час звернення позивача за призначенням пенсії, право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського окладу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення і досягли 45-річного віку, крім осіб, позбавлених військових або спеціальних звань, а також звільнених із служби у зв'язку з засудження за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчинення корупційного діяння, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ.
Із матеріалів справи убачаєтеся, що позивач відповідно до запису у трудовій книжці на підставі наказу № 159 л/с від 22.05.1981 р. з 22 травня 1981 р. проходив службу в органах внутрішніх справ (а.с 51). Наказом № 301 л/с він з 30.06.1999 р. був звільнений з посади начальника відділення дільничних інспекторів міліції Армянського MB ГУ МВС України в АР Крим на підставі п. „ж" ст. 65 за власним бажанням (а.с. 51, 7). Загальний стаж служби ОСОБА_1 в органах внутрішніх справ на момент звільнення склав 19 років 03 місяця 25 днів (а.с. 13).
Загальний трудовий стаж ОСОБА_1, підтверджений записами у трудовій книжці, в тому числі, період виплати допомоги з безробіття з 13.11.1999 р. по 07.11.2000 р. (а.с. 52), який відповідно до п. а) ч. З сі. 56 Закону України „Про пенсійне забезпечення" зараховується до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, складає 26 років 2 місяця 6 днів (а.с. 50-52).
На момент звернення ОСОБА_1. в 2003 році за призначенням пенсії він досяг 45-річного віку.
За змістом ст. 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції від 4 липня 2002 року, який набув чинності з 1 серпня 2002 року, правом на призначення пенсії за вислугу років незалежно від підстав та часу звільнення користувалися перелічені в цій статті особи, які на час звернення за призначенням пенсії досягли 45-річного віку, мали загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх Справ.
Отже, як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 на момент звернення за призначенням пенсії за вислугу років у $003 році та на момент його останнього звернення до
відповідача в 2006 році набув всіх трьох умов, необхідних для призначення такої пенсії. такого ж самого висновку дійшов суд першої інстанції.
Разом з тим під час ухвалення постанови суд допустив порушення норм матеріального права та помилкове застосування норм процесуального законодавства.
Суд першої інстанції виходив з того, що позивач дізнався про порушення свого права суб'єктом владних повноважень в кінці 2003 року, отримавши 18.10.2003 року відповідного листа від ГУ МВС України в АР Крим, і саме з цього дня необхідно обчистпоняттт строк позовної давності. Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд виходив з того, що частиною 2 ст. 99 КАС України встановлений річний строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Оскільки позивачу стало відомо про порушення його права у жовтні 2003 року, а звернувся він з позовом до суду у травні 2006 року, на думку суду, позивачем порушений встановлений законом строк для звернення до суду, що згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України є підставою для відмови у задоволенні позову.
Однак колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дав помилкове тлумачення зазначених процесуальних норм і не врахував норми матеріального права, які підлягали застосуванню.
Так, під час розгляду справи суд виходив з того, що оскільки позивач дізнався про порушення свого права на пенсію в жовтні 2003 року, він мав можливість звернутися до суду за захистом своїх прав у тому ж самому році і об'єктивних перешкод для його звернення в суд не було.
Такий висновок суду суперечить вимогам частини 1 статті 20 Цивільного кодексу України, відповідно до якої право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених Конституцією України та законом, особа має право звертатися за захистом цивільного права та інтересу до органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Позивач в судових засіданнях суду першої і апеляційної інстанції пояснював, що він неодноразово звертався з питання про призначення пенсії за вислугу років як до відповідача, так і до інших посадових осіб органів державної влади. Цей довід позивача підтверджується копіями відповідей на звернення позивача, що містяться у матеріалах справи: із Головного управління МВС України в АР Крим від 18.02.2003 р. (а.с. 13) та від 18.10.2003 р. (а.с. 8); із Міністерства внутрішніх справ України у відповідь на звернення народного депутата Євдокимова В.О. від 24.06.2004 р. (а.с. 9); із Армянського MB ГУ МВС України в АР Крим від 06.02.2006 р. (ах. 11); із управління роботи з персоналом Головного управління МВС України в АР Крим від 11.04.2006 р. (а.с. 12).
Як свідчать матеріали справи, остане звернення позивача щодо призначення пенсії за лінією МВС мало місце у 2006 році, і на нього він отримав відповідь від 11.04.2006 р. (а.с. 12), після чого практично у місячний строк звернувся за захистом свого права до суду.
Отже, позивач в період з 2003 до квітня 2006 року, звертаючись до посадових осіб органів державної влади, використав своє право на досудове урегулювання спору.
Згідно з ч.3 ст. 17 ЦК України рішення, прийняте органами державної влади щодо захисту цивільних прав та інтересів, не є перешкодою для звернення за їх захистом до суду. Саме це право використав позивач, звернувшись до суду за призначенням пенсії.
За таких обставин висновок суду про пропуск позивачем строку для звернення до суду є помилковим, а оскаржувана постанова суду - ухваленою з порушенням вимог матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись статтями 195, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів судової палати у цивільних справах
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Армянського міського суду АР Крим від 23.11.2006 року скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, Армянського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим про зобов'язання призначення пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим призначити Вороніну Володимиру Віталійовичу пенсію за вислугу років.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом одного місяця з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України.