Судове рішення #1734071
2-1071/07

2-1071/07

РІШЕННЯ

16 травня 2007 року  Новомосковський міськрайонний суд у складі:

головуючої                                                                     Єлізаренко І.А.,

секретаря                                                                        Кравченко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в залі Новомосковського міськрайонного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомосковської міської Ради депутатів, третя особа: Новомосковська державна нотаріальна контора про встановлення юридичного факту проживання однією сім'єю та визнання права власності в порядку успадкування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача Новомосковської міської Ради депутатів, третя особа: Новомосковська державна нотаріальна контора про встановлення юридичного факту проживання однією сім'єю та визнання права власності в порядку успадкування.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла гр. ОСОБА_2, що мешкала на день смерті в місті АДРЕСА_1. На день її смерті залишилось спадкове майно: жилий будинок з надвірними побудовами, що знаходяться за вищевказаною адресою. Спадкодавець в 1979 році розірвала шлюб з гр. ОСОБА_3. Дітей не мала, інших осіб, які б могли бути призвані до спадкування її майна нема. В 1995 році він та ОСОБА_2., будучи одинокими, створили сім'ю, разом вели домашнє господарство, проживали за однією адресою, тобто перебували в цивільному шлюбі. Реєстрації шлюбу вони не придавали значення, як і тій обставині, що він прописаний за іншою адресою. Таким чином, вони проживали з померлою в цивільному шлюбі більше 9-ти років. У 2004 році він захворів, перебував на лікуванні довгий час, а його співмешканка померла. Після її смерті він продовжує проживати в спадковому будинку, вважає його своїм будинком та своєю власністю. Однак, звернувшись до нотаріальної контори за оформленням своїх спадкових прав, як спадкоємиць четвертої черги, він отримав письмову відмову. У своїй відмові нотаріус посилається на той факт, що жилий будинок згідно правовстановлюючого документа належить ОСОБА_2, в той час, як спадкодавцем є ОСОБА_2, а також із наданих документів не вбачається його права на спадкування як особі, що проживала однією сім'єю з померлим не менш як 5-ть років. Його співмешканка ОСОБА_2. в 1957 році розпочала будівництво жилого будинку, а в 1962 році закінчила будівництво, не перебуваючи з будь-ким у шлюбі. Після укладення шлюбу, вона стала носити прізвище ОСОБА_2. Після розірвання шлюбу залишила за собою дошлюбне прізвище, однак, у встановленому законом порядку на підставі рішення суду, не здійснила обмін паспорта на прізвище ОСОБА_2 та померла. В 1999 році він продав належний йому на праві особистої власності жилий будинок ОСОБА_4, але залишався бути прописаним до цього часу. Той факт, що він з померлою вів спільне домашнє господарство, проживав однією сім'єю у них був спільний сімейний бюджет можуть підтвердити ряд свідків, підтверджуються довідкою голови квартального комітету. У зв'язку з відсутністю спадкоємців попередніх черг, він являється єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 та має законне право на визнання права власності в порядку спадкування на майно спадкодавця в порядку ст. 1264 ЦК України, у зв'язку з чим, просить суд, встановити факт його проживання однією сім'єю зі спадкодавцем на день її смерті за однією адресою, визнати його спадкоємцем четвертої черги, визнати за ним право власності на жилий будинок АДРЕСА_1 в порядку успадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.

Позивач в судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові, а також на свої пояснення, дані в судовому засіданні, просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач Новомосковська міська Рада депутатів в судове засідання не з'явився, надавши суду заяву, в якій просить справу розглядати за відсутності їх представника (а. с. 26-27).

Третя особа Новомосковська державна нотаріальна контора в судове засідання не з'явилася, надавши суду заяву, в якій просить справу розглядати за відсутності її представника (а. с. 21,22).

Суд, вислухавши позивача, свідків ОСОБА_5., ОСОБА_6., дослідивши матеріали справи, вважає даний позов обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно копії свідоцтва про розірвання шлюбу, шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розірвано 10.07.1979 року, актовий запис НОМЕР_1 (а. с. 7).

 

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що в книзі реєстрації смертей 05.11.2004 року зроблено відповідний актовий запис НОМЕР_2 (а. с. 7).

Як пояснив у судовому засіданні позивач, підтверджується показаннями свідків ОСОБА_5., ОСОБА_6. та матеріалами справи, зокрема довідкою від 02.10.2006 року, виданою головою квартального комітету № 31, позивач з 15.06.1995 року проживав з померлою ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 однією сім'єю, вів спільне домашнє господарство до дня її смерті у належному їй будинку АДРЕСА_1, де і проживає на теперішній період часу (а. с. 8).

Відповідно до копії договору про передачу у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального жилого будинку на праві приватної власності з кількістю кімнат від однієї до п'яти включно від 04.03.1957 року № 2960, гр. ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Новомосковської міської Ради депутатів трудящих № 67 від 13.02.1957 року виділено земельну ділянку, розташовану у с Кулебівка по вул. Заводській, № 101 -А, загальною площею 1200 га, на якій остання зобов'язалася побудувати жилий будинок загальною площею 22.82 кв. м. (а. с. 35-36).

Згідно технічного паспорту на індивідуальний житловий будинок, житловий будинок АДРЕСА_1 належить померлій ОСОБА_2. (а. с. 28-33).

Відповідно до ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно повідомлення Новомосковської державної нотаріальної контори, у справах нотаріальної контори знаходиться спадкова справа за № 283 на ім'я спадкодавця гр. ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1, та постійно проживала в АДРЕСА_1, в якій мається заява гр. ОСОБА_1. про прийняття спадщини та намір одержати свідоцтво про право на спадщину за законом (а. с. 21).

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне встановити юридичний факт проживання однією сім'єю ОСОБА_1. зі спадкодавцем ОСОБА_2 на день її смерті, і що за позивачем ОСОБА_1. повинно бути визнано право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку успадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212-215, п.5 ч.2 ст. 234, ч. 2 ст. 256, ст. 259 ЦПК України, ст. ст. 331, 357, 368, 392, 1216-1218, 1264,1268 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Новомосковської міської Ради депутатів, третя особа: Новомосковська державна нотаріальна контора про встановлення юридичного факту проживання однією сім'єю та визнання права власності в порядку успадкування - задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім'єю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 зі спадкодавцем ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку успадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Новомосковський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація