Судове рішення #1733432
Справа № 2-1188/2007 p

Справа № 2-1188/2007 p.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ         УКРАЇНИ

 

14 червня 2007 року                  Шосткинський міськрайсуд Сумської області у складі:

головуючого судді Чернобая О.І.,

при секретарі Чайка О.А.,

за участю позивачки ОСОБА_1 представника відповідача Ларіної O.K.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні Шосткинського міськрайонного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2,  ОСОБА_1 до Шосткинської міськради,  третя особа ЖБК "Рассвет" про встановлення факту належності 1/2 частини квартири на праві власності померлому,  визнання права власності на 1/2 частини квартири та про визнання права власності на 1/2 частину квартири по спадщині, -

 

ВСТАНОВИВ:

 

ОСОБА_2 звернулась до суду з вказаним позовом,  де зазначила,  що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3,  який з 1966 р. по 1986 р. перебував у зареєстрованому шлюбі з її матір'ю ОСОБА_1

ОСОБА_3 був членом ЖБК "Рассвет",  де отримав двокімнатну квартиру АДРЕСА_1.

Пай за квартиру був внесений повністю у 1986 p.,  але незважаючи на це ОСОБА_3 не отримав свідоцтво про право власності на квартиру.

Спадкоємцем майна ОСОБА_3 є вона,  оскільки вона на протязі всього часу проживала разом із спадкодавцем та у строк,  встановлений  ст. 1270 ЦК України звернулась до нотаріальної контори м.  Шостка з заявою про прийняття спадщини.

З причин відсутності свідоцтва про право власності на вищевказану квартиру нотаріус не може видати їй свідоцтво про право власності на спадщину.

В зв'язку з тим,  що пай за квартиру був виплачений,  коли ОСОБА_3 та ОСОБА_1 перебували у зареєстрованому шлюбі,  то вона має право власності на половину вищевказаної квартири.

У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1,  яка також є представником позивачки ОСОБА_2,  яка в судове засідання не прибула,  позовні вимоги підтримала в повному обсязі,  просила встановити факт належності на праві власності 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 померлому ОСОБА_3,  а також визнати право власності по 1/2 частині за кожною з них.

Представник відповідача Виконавчого комітету Шосткинської міської ради Ларіна O.K. заперечень проти позову не має.

Представник третьої особи ЖБК "Рассвет" в судове засідання не з'явився,  надали заяву,  в якій позовні вимоги визнають в повному обсязі,  просять розглядати справу без їх участі.

Вислухавши пояснення сторін,  дослідивши по справі докази суд дійшов висновку,  що позов підлягає задоволенню виходячи із слідуючих підстав:

В судовому засіданні було встановлено,  що позивачка ОСОБА_2 є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_1,  що підтверджується копією свідоцтва про народження /а.с. 3/.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 5/

Згідно довідки ЖБК "Рассвет",  квартира АДРЕСА_1,  що належить члену ЖБК "Рассвет" ОСОБА_3 була повністю виплачена у лютому 1986 р. /а.с. 6/

Згідно вимог  ст.15 Закону України «Про власність»,  член житлово-будівельного кооперативу або товариства,  який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру надану йому в користування,  набуває права власності на неї.

Шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 було розірвано 30.12.1986 p.,  що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу /а.с.  4/.

 

 

2

Відповідно до  ст.22 КпШС України майно,  нажите подружжям за час шлюбу,  є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння,  користування і розпорядження цим майном.

Так як спірна квартира була виплачена у лютому 1986 p.,  а шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було розірвано 30 грудня 1986 р.,  то вважається,  що квартира належить їм обом на праві спільної сумісної власності.

Згідно ч. 2  ст. 372 ЦК України у разі поділу майна,  що є у спільній сумісній власності,  вважається,  що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними,  тобто ОСОБА_1 та ОСОБА_3 належить по 1/2 частині спірної квартири.

Згідно довідки КП ПВО "Енергія" від 07.05.2007 р. ОСОБА_2 прописана за адресою АДРЕСА_1/а.с/

Відповідно до повідомлення Шосткинської міської державної нотаріальної контори від 30.05.2007 р. після померлого ОСОБА_3 заведена спадкова справа за заявою ОСОБА_2,  дані про інших спадкоємців після зазначеного спадкодавця відсутні.

Відповідно до  ст. 328 ЦК України,  право власності вважається набутим правомірно,  якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до  ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності,  якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Згідно  ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід права та обов'язків (спадщини) від фізичної особи,  яка померла (спадкодавця),  до інших осіб (спадкоємців).

Згідно п.11 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24 червня 1983 року N 4 «Про практику розгляду судами України справ про спадкування»,  із наступними змінами і доповненнями,  якщо спадкодавцем був повністю внесений пайовий внесок-спадщина відкривається відповідно на квартиру.

Таким чином,  після смерті спадкодавця ОСОБА_3,  спадщина відкрилась на 1/2 частину квартири.

У судовому засіданні також було встановлено,  що спадкодавець ОСОБА_3 заповіту не складав.

Згідно  ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця,  у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті,  той з подружжя,  який його пережив,  та батьки.

Спадкоємицею за законом в даному випадку на 1/2 частину квартири являється позивачка ОСОБА_2 як спадкоємиця першої черги.

Відповідно до вимог  ст.1268 ЦК України,  спадкоємець,  який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,  вважається таким,  що прийняв спадщину,  якщо протягом шестимісячного строку,  він не заявив про відмову від неї.

Як було встановлено у судовому засіданні,  на час відкриття спадщини після померлого ОСОБА_3,  разом з ним в квартирі проживала і була зареєстрована його дочка -ОСОБА_2

Згідно  ст.1269 ЦК України,  спадкоємець,  який бажає прийняти спадщину,  але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем,  має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Вважається,  що спадкоємець прийняв спадщину через подання заяви до нотаріуса за місцем відкриття спадщини в строк,  встановлений для цього законодавством,  тобто шестимісячний строк.

Позивачка ОСОБА_2 на час відкриття спадщини протягом встановленого законом шестимісячного строку,  вона подала заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини,  що підтверджується довідкою нотаріуса Шосткинської Державної нотаріальної контори і таким чином вона успадкувала 1/2 частину квартири.

Згідно  ст.12 Закону України «Про власність»,  громадянин набуває право власності на майно,  одержане внаслідок успадкування,  а як вбачається із матеріалів справи позивачка ОСОБА_2 успадкувала вказану квартиру за законом,  тому вона набула право власності на цю квартиру у вищезазначеній частці.

Згідно п. 10 додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно,  затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5,  правовстановлювальним документом,  на підставі якого провадиться реєстрація

 

 

3

права власності на об'єкти нерухомого майна може бути рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.

Враховуючи те,  що в судовому засіданні було встановлено,  що спірна квартира належала ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на праві спільної сумісної власності та що позивачка ОСОБА_2 фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3,  суд прийшов до висновку,  що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись  ст. ст. 10,  61,  88, 212-215 ЦПК України,   ст. ст. 16,  328,  372, 392,  1216,  1261, 1268,  1269 ЦК України,   ст. ст. 12,  15 Закону України "Про власність",   ст. 22 КпШС України,  п.11 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24 червня 1983 року N 4 «Про практику розгляду судами України справ про спадкування»,  із наступними змінами і доповненнями,  п. 10 д.1 п. 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно,  затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5, -

 

ВИРІШИВ:

 

Позовні вимоги ОСОБА_2,  ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати факт належності на праві власності 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 померлому ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_3.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку успадкування за законом після смерті ОСОБА_3,  який помер ІНФОРМАЦІЯ_1

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1.

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Сумської області через Шосткинський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення і подачі після цього апеляційної скарги протягом двадцяти днів.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,  якщо скарга подається у строк,  встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження,  якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження,  але апеляційна скарга не була подана у строк,  встановлений статтею 294 цього Кодексу,  рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація