СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
13 лютого 2008 року | Справа № 20-5/297 |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Латиніна О.А.,
суддів Дугаренко О.В.,
Фенько Т.П.,
секретар судового засідання Запорожець Т.О.
за участю представників сторін:
представник позивача: Філіппова Наталя Омелянівна, довіреність № б/н від 03.01.08, Товариство з обмеженою відповідальністю "Студія АРТ";
представник відповідача: Рижова Ольга Вадимівна, довіреність № б/н від 08.01.08, Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в місті Севастополі;
прокурор: Шаблін Євген Ігорович, посвідчення № 490 від 21.03.07, Прокурор міста Севастополя
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Студія АРТ" на постанову господарського суду міста Севастополя (суддя Євдокимов І.В.) від 18 грудня 2007 року у справі № 20-5/297
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Студія АРТ" (вул. Маяковського, 7,Севастополь,99011)
до Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в місті Севастополі (вул. О. Кошевого, 6,Севастополь,99007)
за участю прокурора міста Севастополя (вул. Павліченко, 1,Севастополь,99011)
про визнання незаконною постанови № 59 (19/01-243) від 24.04.07
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду міста Севастополя від 18 грудня 2007 року у справі № 20-5/297 (суддя І.В. Євдокимов) відмовлено у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ” до Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в місті Севастополі.
Постанова суду обґрунтована ти, що постанова № 59 (19/01-243) від 24 квітня 2007 року винесена у межах повноважень та із дотриманням вимог чинного законодавства, тому підстави для визнання вказаної постанови незаконною відсутні.
Не погодившись з постановою суду, товариство з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ” звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, позовні вимоги задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована посиланнями товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ” на порушення господарським судом Автономної Республіки Крим норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування всіх обставин справи. Зокрема апелянт вказує на те, що судом першої інстанції при ухваленні судового рішення не прийнятий до уваги той факт, що перевірка проводилась з порушенням норм законодавства, отже прийнята за її результатами постанова підлягає скасуванню.
Від Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в місті Севастополі надійшов відзив на апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ”, у якому Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в місті Севастополі просить апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ” залишити без задоволення, постанову господарського суду міста Севастополя залишити без змін.
Повторно переглянувши матеріали справи в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія Севастопольського апеляційного господарського суду встановила наступне.
23 квітня 2007 року органами державного пожежного нагляду була проведена планова перевірка товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ”.
Вказаною перевіркою встановлені порушення законодавства про пожежну безпеку, які викладені у постанові № 59 (19/01-243) від 24 квітня 2007 року про призупинення експлуатації приміщень товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ”, розташованих за адресою: місто Севастополь, вул. Маяковського, 7, - та орендарів приватного підприємця Довженко Г.О. та ПП РА „Твістер студіо” з 24 квітня 2007 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ” звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовною заявою до Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справа захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в місті Севастополі про визнання незаконною постанови № 59 (19/01-243) від 24 квітня 2007 року про призупинення експлуатації приміщень позивача, розташованих за адресою: місто Севастополь, вулиця Маяковського, 7, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що вказана постанова прийнята з порушенням вимог чинного законодавства та порушує його права.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, присутніх у судовому засіданні, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до преамбули Закону України „Про пожежну безпеку” від 17 грудня 1993 року № 3745-XII забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища.
Статтею 7 Закону України „Про пожежну безпеку” закріплено, що державний пожежний нагляд за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об'єктах незалежно від форм власності здійснюється відповідно до чинного законодавства державною пожежною охороною в порядку, встановлюваному Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного пожежного нагляду є державними інспекторами з пожежного нагляду, які, зокрема, мають право у разі порушення правил пожежної безпеки, що створює загрозу виникнення пожежі або перешкоджає її гасінню та евакуації людей, а також у випадках випуску пожежонебезпечної продукції, систем і засобів протипожежного захисту з відхиленням від стандартів чи технічних умов або у разі їх відсутності припиняти чи забороняти роботу підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатацію будівель, споруд, окремих приміщень.
Згідно із переліком об'єктів першої групи, які розташовані в Ленінському районі місто Севастополя, затвердженим 7 липня 2006 року заступником начальника Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в місті Севастополі - Супруном О.М., об'єкт нерухомості по вулиці Маяковського, 7 належить до об'єктів 1-ї групи небезпеки, як об'єкт з масовим перебуванням людей.
Відповідно до пункту 3.3.6.1 Інструкції з організації роботи органів державного пожежного нагляду, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 6 лютого 2006 № 59, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2006 року за № 480/12354, до об'єктів I-ї групи належать потенційно небезпечні об'єкти, промислові та складські будівлі, які належать до категорій "А", "Б" за вибухопожежною небезпекою незалежно від площі, категорії "В" за пожежною небезпекою площею 500 квад.м та більше, об'єкти з масовим перебуванням людей та висотні будинки, будівлі центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також інші об'єкти, які визначаються відповідним наказом начальника територіального органу держпожнагляду, враховуючи їх пожежну небезпеку. Планова перевірка цих об'єктів здійснюється щорічно.
Пунктом 3.3.3 Інструкції з організації роботи органів державного пожежного нагляду визначено, що перевірки проводяться тільки на підставі припису на право перевірки начальника органу держпожнагляду, який реєструється в спеціальному журналі даного органу.
Під час розгляду справи встановлено, що перевірка товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ” у 2007 році проведена на підставі припису на право проведення перевірки № 19/01-176 від 23 квітня 2007 року, який був оформлений та пред'явлений до початку проведення перевірки.
Посилання апелянта на те, що перевірка здійснена та постанова № 59 (19/01-243) від 24 квітня 2007 року винесена неуповноваженими особами, є хибними, оскільки спірна постанова винесена заступником начальника відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в місті Севастополі Стрєлковим В.О. Вказаний відділ є територіальним органом державного пожежного нагляду в місті Севастополі, інспектора відділу відповідно є інспекторами територіального органу державного пожежного нагляду в місті Севастополі та користуються правами, передбаченими пунктом 3.2 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 21 жовтня 2004 № 130 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 листопада 2004 за № 1416/10015, та, відповідно, мають право припиняти чи забороняти роботу підприємств, експлуатацію окремих приміщень.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду міста Севастополя про те, що перевірка товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ” здійснювалась з дотриманням вимог чинного законодавства, уповноваженим на проведення перевірки органом, отже підстави для задоволенні позовних вимог відсутні.
На підставі вказаного суд апеляційної інстанції вважає, що оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, прийнятим з урахуванням всіх обставин, з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому немає підстав для його скасування.
Керуючись статтями 195, пунктом 1 статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини 1 статті 205, статтею 206, частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Студія АРТ” залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду міста Севастополя від 18 грудня 2007 року у справі № 20-5/297 залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції роз`яснює сторонам у справі, що відповідно до пункту 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Постанову або ухвалу суду апеляційної інстанції може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.А.Латинін
Судді О.В. Дугаренко
Т.П. Фенько