Апеляційний суд Житомирської області
Справа № 22-а/0690/2668/11
Категорія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого судді Заполовського В.Й.
суддів : Павицької Т.М., Старовойта Г.С.,
при секретарі судового засідання Жовновській О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 21 травня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області про стягнення коштів, передбачених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -
в с т а н о в и л а :
У квітні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування коштів, передбачених ст.ст.37 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у меншому розмірі, ніж визначеного Законом. Також, просив стягнути з відповідача доплату до заробітної плати в сумі 31608, 23 грн., як особі яка працює на території радіоактивного забруднення та 1891, 80 грн. недоплаченої допомоги, як особі яка проживає на території радіоактивного забруднення, у зв"язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 21 травня 2009 року позов задоволено частково.
Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області на користь позивача 9549 грн. 21 коп. доплати до заробітної плати та пенсії як особі, яка працює ____________________________________________________________________________
Справа №22а/0690/2668/11 Головуючий в суді 1-ї інст. Іщук І.П.
Категорія 10.3.2 Суддя-доповідач Заполовський В.Й.
на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст.39 Закону за період з 01.09.1996 року по 01.03.2002 року, з 01.05.2008 року та стягнуто 1193 грн.20 коп. грошової допомоги у зв"язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва, передбаченої ст.37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.05.2008 року по 31.12.2008 року.
Дії відповідача щодо відмови у виплаті цих коштів визнані неправомірними.
В задоволенні решти вимог відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області просить скасувати постанову і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Апелянт посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши справу в межах доводів, викладених в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має статус потерпілого 3 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, постійно проживає та працює в Овруцькому районі Житомирської області, віднесеному до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30% від мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю проводиться доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Проте, всупереч вимогам Закону за спірний період позивачці нараховувались і виплачувались зазначені підвищення в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року за № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За таких обставин правильним є висновок суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача по виплаті грошової допомоги в розмірах, встановлених зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836.
Разом з тим, визнавши неправомірними дії відповідача щодо неналежного нарахування і виплати позивачці грошової допомоги, суд першої інстанції допустив помилку, визначивши конкретні суми заборгованості.
При цьому суд не врахував те, що з огляду на положення статтей 21, ст.ст.105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльність відповідача, зобов"язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.
Встановивши, що управління праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації порушило норми прав, які регулюють спірні правовідносини, суд першої інстанції мав зобов"язати відповідача здійснити відповідні нарахування відповідно до ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не ухвалювати рішення про стягнення з відповідача конкретних сум.
Крім того, відповідно до вимог ст.99, 100 КАС України позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Пропущення зазначеного строку є підставою для відмови у задоволенні позову.
Як вбачається з матеріалів справи позивач порушив питання про захист свого порушеного відповідачем права на отримання соціальних виплат, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період 1996 - 2008 років, за захистом якого до суду звернувся лише 10.04.2009 року. Клопотання про поновлення строку звернення до суду останнім не порушено.
Тобто, позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений ст.99 КАС України, а тому його вимоги підлягають задоволенню за період з квітня 2008 року по грудень 2008 року.
У зв'язку з наведеним оскаржувана постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови.
Керуючись ст.ст.195,196,198,202,205,207 КАС України, колегія суддів апеляційного суду, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 21 травня 2009 року в частині стягнення коштів скасувати та ухвалити в цій частині нову постанову.
Зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги у зв"язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з квітня 2008 року по грудень 2008 року та доплати до заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з квітня 2008 року по грудень 2008 року.
У задоволенні позову за решту періоду відмовити.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий Судді