Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22а-5580/11 Головуючий у суді І-ї інстанції Петушков С.А.
Категорія 10.3.3 Доповідач Головань А. М.
УХВАЛА
Іменем України
14.07.2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Голованя А.М.,
суддів - Карпенка О.Л.,
Черниш Т.В.,
розглянула в порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 7 квітня 2009 року за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради про стягнення коштів на оздоровлення, -
ВСТАНОВИЛА :
11 березня 2009 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення.
Зазначав, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії і являється інвалідом другої групи, в зв’язку з чим перебуває на обліку у відповідача. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХII йому передбачено виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат. Просив суд визнати неправомірними дії відповідача, які виразились у виплаті сум компенсації на оздоровлення за 2007-2008 роки в меншому розмірі, ніж це передбачено ст. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Кіровограді ради недоотримані кошти на оздоровлення за 2007, 2008 роки в сумі - 4 825 грн.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 7 квітня 2009 року позов задоволено частково. Суд визнав неправомірними дії відповідача щодо неправильної виплати позивачу суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 р. в розмірі меншому ніж передбачено ч. 4 ст. 48 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", та поновити його право, зобов’язавши управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, провести нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 р. позивачу в розмірах, передбачених ч. 4 ст. 48 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" . У задоволенні вимог про нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 р. позивачу відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Олександрійському управлінні праці та соціального захисту населення, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії.
Згідно ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щорічна допомога на оздоровлення інвалідам II групи виплачується в розмірі п’яти мінімальних заробітних плат.
При цьому, згідно абзацу 7 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Крім того, відповідно п. 2 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 20.09.2005 року № 936 розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня за програмами визначаються Міністерство праці та соціальної політики АРК, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, головне управління соціального захисту населення Київської міської, управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів. Згідно п.п. 3.4 Постанови встановлено, що нарахування та виплати компенсацій, допомоги певних видів, передбачених Законом України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад. Обов'язок щодо виплати спірних сум покладено саме на вказані органи і стягнення заборгованості з виплат допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи повинні здійснюватись з рахунків управлінь праці та соціального захисту населення.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про зобов’язання відповідача у 2008 році нарахувати та сплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі, який визначений ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими стаття 48 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", викладена в новій редакції, визнано такими, що не відповідають Конституції України. Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення , що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України, тобто з 22.05.2008 року, відповідач мав керуватись положеннями ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Виходячи з пріоритетності дії закону того, який прийнятий пізніше, та відповідно до ст.19 Конституції України передбачено, що суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі і в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та іншими Законами України, відповідач при нарахуванні позивачу допомоги на оздоровлення повинен був застосовувати положення діючого на той період Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про неправомірність дій відповідача щодо невиплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік та зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача зазначену допомогу.
Крім того, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог за 2007 рік через пропуск позивачем строку захистом своїх прав.
Тому, в межах доводів апеляційної скарги підстав для зміни або скасування постанови не встановлено.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради – залишити без задоволення.
Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 7 квітня 2009 року – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів, з дня отримання її копії .
Головуючий:
Судді: