Судове рішення #17176773

    


Справа № 11-209/11Головуючий у 1-й інстанції  Свачій І.М.

Категорія -  ч.2 ст.355, ч.2 ст.146 КК Доповідач - Ваврів І.З.


У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


29 червня 2011 р. Колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:

Головуючого - Вавріва І.З.

Суддів -   Кунця  І.  М.,  Коструби  Г.  І.,  

                                               з участю прокурора - Зозулі І.І.

засуджених  ОСОБА_1, ОСОБА_2

розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі кримінальну справу за апеляціями помічника прокурора м. Тернополя, засуджених ОСОБА_1,              ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на вирок Тернопільського міськрайонного суду  від 08 квітня 2011 року, яким засуджено

                                                      ОСОБА_1,                                          ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку                         с. Кровочинці Волочиського району Хмельницької області, одружену, пенсіонерку, жительку АДРЕСА_1, раніше не судиму                  

за  ч.2 ст.355  КК України до 3 років  позбавлення волі;

за ч.2 ст.146 КК України до 2 років позбавлення волі.

       На підставі ст.70 КК України, за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточне покарання обрано 3 роки позбавлення волі

          Відповідно до ст.75 КК України звільнено засуджену ОСОБА_1 від відбування покарання з випробуванням з встановленням іспитового строку 1 рік.

Відповідно до ст.76 КК України на засуджену ОСОБА_1 в період іспитового строку покладено обов’язки повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання та не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції.

                    ОСОБА_4,                                          ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця                         с. Кровочинці Волочиського району Хмельницької області, одруженого, пенсіонера жителя АДРЕСА_1, раніше не судимого                 

за  ч.2 ст.355  КК України до 3 років  позбавлення волі;

за ч.2 ст.146 КК України до 2 років позбавлення волі.

       На підставі ст.70 КК України, за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточне покарання обрано 3 роки позбавлення волі

          Відповідно до ст.75 КК України звільнено засудженого ОСОБА_4 від відбування покарання з випробуванням з встановленням іспитового строку 1 рік.

Відповідно до ст.76 КК України на засудженого ОСОБА_4 в період іспитового строку покладено обов’язки повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання та не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції.

                    ОСОБА_5,                                                      ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця                         с. Зарваниця Золочівського району Львівської області, одруженого, жителя АДРЕСА_2, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_3, раніше не судимого                 

за  ч.2 ст.355  КК України до 3 років  позбавлення волі;

за ч.2 ст.146 КК України до 2 років позбавлення волі.

       На підставі ст.70 КК України, за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточне покарання обрано 3 роки позбавлення волі

          Відповідно до ст.75 КК України звільнено засудженого ОСОБА_5 від відбування покарання з випробуванням з встановленням іспитового строку 1 рік.

Відповідно до ст.76 КК України на засудженого ОСОБА_5 в період іспитового строку покладено обов’язки повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання та не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції.

          Згідно вироку суду ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 визнані винними та засуджені за те, що 26 жовтня 2009 року близько 08 год. 10 хв., знаходячись поблизу перехрестя вулиць Степана Бандери —Тютюнника в                             м. Тернополі, вступили у злочинну змову з метою примушування потерпілого ОСОБА_7 до виконання цивільно-правових зобов'язань.

          Реалізовуючи свій злочинний намір, застосовуючи до потерпілого фізичну силу, посадили ОСОБА_7 в автомобіль та відвезли його за місцем свого проживання на АДРЕСА_1, де продовжуючи застосовувати до нього насильство, яке не є небезпечним для життя та здоров'я, спільно завели його в приміщення сушильної кімнати на дев'ятому поверсі вказаного будинку та замкнули вхідні двері в це приміщення, залишивши у ньому ОСОБА_7, чим позбавили його можливості вільно пересуватися і залишити місце, в якому він не бажав перебувати.

          При цьому, ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 примушували               ОСОБА_7 до виконання цивільно-правових зобов'язань, вимагаючи сплатити грошові кошти в сумі 45 538, 80 грн., які він їм повинен був відшкодувати відповідно до вироку Тернопільського міськрайонного суду від 14 січня 2002 року в частині відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої ним скоєною у 2001 році крадіжкою з їх квартири за адресою АДРЕСА_1.

          

          В апеляціях

-          помічник прокурор м. Тернополя, яка приймала участь у розгляді справи судом першої інстанції, просить вирок суду скасувати та повернути кримінальну справу про обвинувачення  ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за ст.ст.146 ч2,                     355 ч.2 КК України на новий судовий розгляд, мотивуючи це допущеними судом першої інстанції істотними порушеннями вимог кримінально-процесуального законодавства, які полягають в тому, що суд обґрунтував вирок недостатньо дослідженими та суперечливими доказами, які істотно впливають на законність прийняття рішення;

-          засуджені ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 просять вирок суду скасувати і закрити провадження в справі, оскільки вважають, що інкримінованих їм злочинів вони не вчиняли. В обґрунтування поданої апеляції вказують на те, що насильства до ОСОБА_7 не застосовували, в автомобіль до них він сів добровільно і так само зайшов в сушильну кімнату, де вони його закрили, щоб він не мав можливості втекти. Вважають, що докази, на які послався суд, постановляючи вирок, є недостовірними та неправдивими. Просять врахувати, що всі їх дії по відношенню до потерпілого пов'язані з неможливістю виконати судові рішення про стягнення з ОСОБА_7 в їх користь заподіяних ним матеріальних збитків внаслідок скоєного ним злочину. Крім того ставлять питання про невідповідність призначеного їм покарання ступеню тяжкості вчинених злочинів.

          

          Заслухавши доповідь судді апеляційного суду Тернопільської області; прокурора, який посилаючись на порушення судом першої інстанції під час розгляду кримінальної справи вимог ст.370 КПК України, які полягають в тому, що суд обґрунтував вирок доказами, які фактично в судовому засіданні не досліджував, просить вказаний вирок суду скасувати, повернувши справу на новий судовий розгляд в той же суд в іншому складі суду; засуджених ОСОБА_1 та ОСОБА_4, які повністю підтримали подану апеляцію і, з наведених у ній мотивів, стверджуючи про відсутність у їх діях складу інкримінованих їм злочинів, просять скасувати вирок Тернопільського міськрайонного суду від 8 квітня 2011 року та закрити провадження у справі;  перевіривши матеріали кримінальної справи та дослідивши доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляцію помічника прокурора м. Тернополя слід задовольнити, а апеляцію засуджених  ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 задовольнити частково, виходячи з наступного

          Відповідно до вимог ст.323 КПК України вирок суду має бути законним і обгрунтованим. Суд обґрунтовує вирок тими доказами, які були розглянуті в судовому засіданні і оцінює їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи, керуючись законом. Законним є вирок постановлений за умови правильного застосування кримінального закону і дотримання при провадженні справи кримінально-процесуального закону.

          Однак цих вимог закону суд першої інстанції не дотримав, оскільки обставини справи розглянув поверхово, докази належним чином не дослідив, частину їх дослідив із порушенням встановленого кримінально-процесуальним законом порядку.

          За змістом ст.334 КПК України суд у вироку має зазначити джерело доказу, фактичні дані, що стосуються доказуваної обставини, а також зазначити, які обставини цими доказами спростовуються або підтверджуються. Остаточну оцінку доказам суд дає з точки зору їх допустимості, достовірності та достатності для вирішення питань, зазначених у ст.324 КПК України, а висновки щодо оцінки доказів він викладає в точних і категоричних судженнях.

          У вироку щодо ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 суд першої інстанції навів докази, в тому числі і ті, які не досліджував, не зазначаючи, які обставини ними підтверджуються або спростовуються. Тобто суд на обґрунтування своїх висновків щодо винності засуджених не проаналізував докази у справі і фактично не дав їм оцінки.

          Як слідує з тексту вироку, обґрунтовуючи доведеність вини засуджених ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їм злочину, місцевий суд навів показання потерпілого ОСОБА_7, свідків ОСОБА_8,     ОСОБА_9 та ОСОБА_10, які вони надали під час досудового слідства. Проте, факт оголошення цих показань у судовому засіданні в протоколі судового засідання не відображено. Таким чином, суд обґрунтував доведеність вини засуджених доказами, які фактично в судовому засіданні не досліджувались.

          Крім того, відповідно до ст.257 КПК України суд першої інстанції при розгляді справи повинен безпосередньо дослідити всі докази у справі: допитати підсудних, потерпілих, свідків, заслухати висновки експертів, оглянути речові докази, оголосити протоколи та інші документи. Лише після безпосереднього дослідження доказів суд може послатися на них у вироку на обґрунтування своїх висновків. Порядок допиту свідків та потерпілих у судовому засіданні встановлено статтями 303, 308 КПК України. У ст.306 цього Кодексу передбачено, що оголосити показання свідка та потерпілого, які вони давали під час дізнання чи досудового слідства, суд може з власної ініціативи або за клопотанням учасників процесу в разі наявності істотних суперечностей між зазначеними показаннями, неявки в судове засідання свідків або потерпілих, якщо їх явка з тієї чи іншої причини є неможливою, а також в інших передбачених законом випадках.

          Усупереч зазначеним вимогам закону суд першої інстанції під час розгляду вищевказаної кримінальної справи, не оголошуючи показання потерпілого та ряду свідків, послався на них у вироку, не навівши даних про своєчасне та належне повідомлення цих осіб про виклик у судове засідання та не з'ясувавши причини їх неявки.

          В даному випадку Тернопільський міськрайонний суд під час розгляду справи допустив істотні порушення вимог кримінально-процесуального закону, що ставить під сумнів законність та обґрунтованість постановленого у справі вироку і в силу                ст.370 КПК України є підставою для його скасування.

Керуючись ст.ст.365, 366, 367, 368 КПК України, колегія суддів, –

у х в а л и л а:

Апеляцію помічника прокурора м. Тернополя —задовольнити.

Апеляцію засуджених ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 –задовольнити частково.

Вирок Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від                   08 квітня 2011 року відносно ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за  ст.ст.146 ч.2, 355 ч.2  КК України –скасувати, а кримінальну справу направити на новий судовий розгляд в Тернопільський міьскрайонний суд в іншому складі суду.





Головуючий - підпис

Судді - два підписи

З оригіналом згідно:


Суддя апеляційного суду
Тернопільської області І.З. Ваврів


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація