Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22а-6317\11 Головуючий у суді І-ї інстанції Синято Л.І.
99 Доповідач Мурашко С. І.
ПОСТАНОВА
Іменем України
24.06.2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Бубличенко В.П.
суддів - Мурашка С.І.
Сукач Т.О.
розглянула в порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградській області про зобов’язання вчинити дії щодо виплати щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», за апеляційною управління пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградській області на рішення Долинського районного суду міста Кіровограда від 27 вересня 2010 року і
в с т а н о в и л а :
10 вересня 2010 року ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до управління пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградській області про нарахування та виплату підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Зазначав, що має статус дитини війни і відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Посилаючись на те, що підвищення до пенсії у передбаченому законом розмірі йому не нараховувалося і не виплачувалося, просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача та зобов'язати його провести перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 27 вересня 2010 року позов задоволено. Суд визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та невиплати підвищення до пенсії позивачу, зобов’язав його провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з 9 липня 2007 року по день винесення рішення.
У апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення скасувати та відмовити у задоволенні позову.
Зазначає, що Державним бюджетом кошти на виплату підвищення до пенсії дітям війни не передбачені і проведення такого перерахунку законодавчо не врегульовано, мінімальний розмір пенсії, передбачений ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для перерахунків або підвищень пенсій не застосовується. Крім того, позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду за захистом порушеного права.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
18 лютого 2010 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 1691-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо юрисдикції справ, пов'язаних із соціальними виплатами", який набрав чинності 10 березня 2010 року. Цим Законом встановлено, що справи щодо спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них суди розглядають у порядку цивільного судочинства, а п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС України виключено.
Рішенням Конституційного Суду України № 19-рп/2010 від 09.09.2010 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень зазначеного закону цей закон визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
В зв’язку з цим, починаючи з 09.09.2010 року, справи даної категорії підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, як і до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами" від 18 лютого 2010 року № 1691–VI, .
Суд першої інстанції не звернув уваги на зміни в діючому законодавстві і ухвалив рішення за нормами ЦПК після прийняття Рішення Конституційним Судом України від 09.09.2010 року.
Зазначена обставина є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач народилась 19 лютого 1936 року і відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»набув статусу дитини війни (а.с.7), а тому має право на отримання підвищення до пенсії, у розмірах, які визначено ст.6 зазначеного Закону та право на звернення до суду за захистом порушеного права.
В той же час, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»є джерелом права, свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справа «Стаббігс та інш. проти Великобританії»рішення від 22.10.1996р., «Девеер проти Бельгії»рішення від 27.02.1980р.).
Відповідно до ст.99 КАС України в редакції, яка була чинною на час пред’явлення позову і розгляду судом першої інстанції справи, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що щодо заявлених позивачем вимог про проведення перерахунку і виплати підвищення до пенсії, які були задоволені судом, строк звернення до суду пропущено.
ОСОБА_3 звернулась з позовом 10 вересня 2010 року, а тому враховуючи річний строк звернення до суду, її право підлягає захисту з 10 вересня 2009 року і задоволенню підлягають позовні вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії в межах річного строку та в межах заявлених вимог, тобто за період 10 вересня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 27 вересня 2010 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням сум, які були виплачені у цей період.
Положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»є чинними на 2009 рік, оскільки її зміст не змінювався та розмір підвищення не коригувався, дія закону зупинена не була.
У апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду посилається на те, що розмір підвищення до пенсії дітям війни не може бути визначений виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки зазначена норма застосовується тільки для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до цього Закону.
З такими доводами не можна погодитися, зважаючи на те, що розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
На час перегляду справи апеляційним судом чинною є ст.100 КАС України в редакції Закону України № 2453-У1 від 7 липня 2010 року, згідно з якою адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
З урахуванням зазначеного позовні вимоги позивача за період з 9 липня 2007 року до 10 вересня 2009 року повинні бути залишені без розгляду.
Керуючись ст.ст. .183-2 ч.8, 195, 197, 198 ч.1 п.2, 205 ч.2 п.1, 207, 212, 254 ч.5 КАС України, Законом України від 2 грудня 2010 року № 2748-У1 «Про внесення змін до розділу ХП «Прикінцеві положення»Закону України «Про судоустрій і статус суддів»щодо передачі справ, пов’язаних із соціальними виплатами», колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградській області задовольнити частково.
Рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 27 вересня 2010 року скасувати прийняти постанову, якою позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність управління пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 10 вересня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 27 вересня 2010 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати управління пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії згідно статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період 10 вересня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 27 вересня 2010 року з урахуванням сум, які були виплачені у цей період.
Позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність управління пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року до 10 вересня 2009 року та покладення на відповідача обов’язку нарахувати і виплатити підвищення до пенсії за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року до 10 вересня 2009 року - залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: