УКРАЇНА
Справа № 2а-1049/2011 1220
"01" липня 2011 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2011 року Первомайський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Пащенко Л.В.
при секретарі Бондар К.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання дій відповідача протиправними, зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2008 р., -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, посилаючись на те, що є пенсіонером та отримує пенсію за віком, на підставі її заяви відповідачем проведено перерахування пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із протиправним застосуванням розміру середньої заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.) замість розміру середньої заробітної плати за 2010 рік. На підставі Конституції України, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» просить суд визнати неправомірними дії УПФУ в м. Первомайську Луганської області щодо здійснення перерахунку пенсії згідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»тільки по стажу по заяві від 09.10.2009 року. Зобов’язати відповідача провести здійснити перерахунок пенсії їз збільшенням страхового стажу з урахуванням заробітку згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 09.10.2010 року. Зобов’язати УПФУ в м.Первомайську Луганської області здійснити перерахунок пенсії їз збільшенням страхового стажу з урахуванням заробітку та виплатити пенсію з 01.09.2009 року у зв’язку з тим, що після призначення пенсії продовжувала працювати і набула не менше як 24 місяці страхового стажу, їз застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2008 рік.
Позивачка в судове засідання не викликалася.
Відповідач позов не визнав, посилаючись у письмових запереченнях на те, що позивачка перебуває на обліку в управлінні ПФУ як одержувач пенсії за віком з 25.05.2004 року. Враховано стаж роботи по 25.05.2004 р. Загальний стаж склав 36 років 5 місяців 26 днів. Після призначення пенсії вона продовжувала працювати, після чого пенсія неодноразово перераховувалася. Останній перерахунок пенсії був проведений з 01.06.2006 року у зв’язку з збільшенням стажу та додаванням заробітку. При перерахунку пенсії застосовувався показник середньої заробітної плати за 2005 рік. Було враховано стаж роботи по 31.03.2006 рік.
Після перерахунку пенсії позивачка продовжувала працювати. З 01.06.2008 року розмір пенсії був перерахований їз застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2006 рік –928,81 грн.
Після звільнення з роботи та на підставі наданої заяви від 09.10.2009 року про перерахунок пенсії по стажу УПФУ в м. Первомайську було перераховано пенсію по стажу з 01.10.2009р.. Загальний стаж роботи склав 40 років 2 місяці 1 день. Враховано стаж роботи по 31.08.2009р. Розмір пенсії збільшився за рахунок збільшення стажу та склав 1329,64 грн. ( до перерахунку –1235,37 грн.).
При перерахунку застосувався показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік –1197,91 грн.
Для перерахунку пенсії не застосовано показника заробітної плати за 2008 рік з наступних підстав:
Частиною 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( зі змінами, внесеними Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007р.) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Зміну в частина 4 статті 42 Закону визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10 рп/2008 22.05.2008р., але рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, з метою збереження соціального захисту окремих категорій громадян КМУ постановою від 28.05.2008р. № 530 підпунктом З пунктом 11 установив, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку ) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, із застосуванням, показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 частини першої ст. 40 цього Закону.
Якщо застрахована особа після призначення ( перерахунку ) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення ( попереднього перерахунку ) з урахуванням страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку ) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено ( попередньо перераховано ) пенсію.
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески . перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п. З п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008р. проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік –1197, 91 грн.
Тобто, законодавець надає право особі здійснювати перерахунок пенсії або тільки по стажу або по стажу та заробітку. У другому випадку ( по стажу та заробітку) при розрахунку розміру пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії а в першому (по стажу) застосовується показник, який був застосовано при остатньому перерахунку пенсії.
Згідно поданої заяви від 09.10.2010 року ОСОБА_1 просила перерахувати її пенсію по стажу, так як відпрацювала після отримання перерахунку 1 рік 11 місяців при необхідних 24 місяців..
Виходячи з цього законних підстав застосувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії –за 2008 р., не має.
По цим підставам вважають вимоги заявника безпідставними, т.к. перерахунок було проведено відповідно до наданої заяви та норм діючого законодавства.
Просить суд відмовити позивачеві в задоволені позову в повному обсязі розглянути справу у відсутність представника УПФУ в м. Первомайську.
Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідачем прийнято без заперечень, що позивачка має право на перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки після призначення пенсії набула не менше двох років страхового стажу. Згідно з запереченнями відповідача страховий стаж збільшився більш ніж на 24 місяці.
З заявою про перерахунок пенсії позивачка звернулася 09.10.2010 року, ця дата сторонами не заперечувалась.
З питання перерахунку призначеної пенсії із розрахунку середньої заробітної плати за 2010 рік позивачка звернулася до УПФУ в м. Первомайську 21.03.2011р., відповідь про безпідставність таких вимог отримав від відповідача 28.03.2011 р. / а.с.8/.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»та про внесення змін до деяких законодавчих актів України), у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої ст. 40 цього Закону.
Враховуючи, що внесені зміни до ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/08 були визнані неконституційними, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинною до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», а саме: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону».
У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера. Сам закон не містить механізму реалізації вказаного права.
Але посилання відповідача на відсутність законодавчого врегулювання зазначеного питання є помилковим,
По-перше: після визнання неконституційними змін до ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»рішення щодо відновлення дії закону у попередній редакції не приймалось і не могло прийматись, оскільки визнання положення нормативного акту неконституційним автоматично тягне за собою припинення дії вказаного положення. Додаткові рішення з цього приводу не приймаються і їх прийняття законодавством не передбачено.
По –друге : питання порахунку пенсії у даному випадку врегульовано п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким передбачено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої ст. 40 Закону.
Вказане положення нормативно-правового акту неконституційним не визнавалось та є діючим на момент розгляду справи судом. Всупереч вказаному, перерахунок пенсії позивача, був проведений відповідно до спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02, Листа заступника Голови правління Пенсійного фонду України від 09.04.2010 р. № 6073/02-20 із використанням показника середньої заробітної плати працівників в цілому по Україні на 2007 рік (1197, 91 грн.), замість аналогічного показника на 2010 рік.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року № 10-рп/08 про визнання неконституційними змін до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», відповідач повинен був діяти на підставі чинного законодавства. Якщо діюча редакція спеціального закону не містить механізму та порядку перерахунку пенсії, який передбачений спеціальним законом, відповідач повинен керуватися Постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530, якою вказаний порядок встановлений.
З наведеного вбачається, що позивачу, з урахуванням вищезазначених норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» перерахунок пенсії повинен був бути проведений із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік.
У зв'язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогами про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2008 р. період 01.09.2009 року по 15.12.2010 року, судом винесена ухвала про залишення без розгляду зазначених позовних вимог. Позивачка має право на перерахунок пенсії з 16 грудня 2010 року (враховуючи строк звернення до суду) .
За висновку про неправомірне застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2007 рік замість аналогічного показника за 2008 рік логічним буде задоволення позовних вимог про проведення відповідної виплати донарахованої пенсії.
На підставі викладеного керуючись п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. 158-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2008 рік незаконною.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 16 грудня 2010 року в зв’язку з тим, що вона після призначення пенсії продовжувала працювати і набула не менше як 24 місяці страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2009 рік та провести відповідні виплати донарахованої пенсії.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до апеляційного адміністративного суду Донецької області через первомайський міський суд. У разі застосування судом частини третьої ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.В.Пащенко
- Номер: 877/5064/15
- Опис: стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "дітям війни"
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 2а-1049/2011
- Суд: Одеський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Пащенко Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.05.2015
- Дата етапу: 28.05.2015