Справа № 2-512/11/0303
рядок статзвіту 22
категорія справи 22
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2011 року смт Іваничі
Іваничівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Шумського А. А.,
за участю секретаря Вишневської Л. Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Іваничі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пан Продукт +» про розірвання договору оренди та стягнення орендної плати, -
В С Т А Н О В И В :
21 липня 2011 року позивач звернувся з вказаним позовом до суду. Позовні вимоги мотивує тим, що 20 вересня 2007 року між ним та товариством з обмеженою відповідальністю «Пан Продукт +» був укладений договір оренди земельної ділянки площею 3,04 га, що знаходиться на території Грибовицької сільської ради, однак відповідач землю не обробляв, умови договору щодо оплати не виконував. Відповідно до договору земельна ділянка повинна використовуватись за цільовим призначенням – ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Строк його дії 10 років, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: за 1-й, 2-й, 3-й, 4-й, 5-й роки оренди – 2%; 6-й, 7-й, 8-й, 9-й, 10-й роки оренди – 2,5 % від грошової оцінки земельної ділянки загальною сумою у грошовому виразі, або товарами за домовленістю. На момент укладення договору оренди грошову оцінку земельної ділянки було визначено сторонами в розмірі 28 582,32 грн. Фактично відповідачем внесено орендної плати за 2008 рік -571,65 грн., за 2009 рік – 428,35 грн.. В порушення договору орендна плата частково за 2009 та 2010 рік в сумі 913,99 грн. і по даний час не сплачувалася.
Окрім того, не було враховано при виплаті орендної плати індекси інфляції, не сплачено пеню за прострочення внесення орендної плати в сумі 91,40 грн. та не виплачено орендну плату за землю за період з 19 листопада 2010 року та по 06 липня 2011 року в сумі 441 грн. 34 коп.
Просить розірвати договір оренди землі, який був ним укладений 20.09.2007 року із ТзОВ «Пан Продукт +», а також стягнути із відповідача недоотриману орендну плату в сумі 1 446,73 грн. і судові витрати по справі, внаслідок невиконання відповідачем умов договору оренди землі.
В судове засідання позивач не з'явився, від його представника ОСОБА_2 надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність позивача, позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позовній заяві. Просив задовольнити позов, розірвати договір оренди землі, стягнути з відповідача на користь позивача орендну плату в сумі 1 355,33 грн., штраф – 91,40 грн. та судові витрати по справі в сумі 179,50 грн..
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, тому суд приходить до висновку про можливість та доцільність проведення заочного розгляду справи.
Суд, дослідивши надані суду докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 3,04 га, нормативна грошова оцінка якої становить 28582,32 грн.. 20.09.2007 року ТзОВ «Пан Продукт+» уклало із ОСОБА_1 договір оренди зазначеної земельної ділянки терміном на 10 років, зареєстрований в Іваничівському реєстраційному-виробничому офісі Волинської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» 19 листопада 2007 року за № 040708400030.
Із укладеного договору оренди землі із ТзОВ «Пан Продукт+» вбачається, що між сторонами укладений договір оренди землі, в якому зазначався об’єкт оренди, тобто конкретна земельна ділянка, на яку позивач має право власності згідно державного акта на право приватної власності на землю Серії ВЛ № 029636.
Зазначений договір оренди землі укладений відповідно до вимог ЗУ "Про оренду землі" та Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ № 220 від 03.03.2004 року. Розмір орендної плати, строки та порядок її внесення визначені в п.п. 10-15 укладеного договору.
Так, згідно п.п.10-13 даного договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: за 1-й, 2-й, 3-й, 4-й, 5-й роки оренди – 2%; 6-й, 7-й, 8-й, 9-й, 10-й роки оренди – 2,5 % від грошової оцінки земельної ділянки загальною сумою у грошовому виразі, або товарами за домовленістю. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції. Орендна плата за перші два роки вноситься одним платежом після підписання договору оренди. В подальшому орендна плата вноситься один раз на рік одним платежом (у повному обсязі) з 01 жовтня по 01 грудня поточного року. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.
Частиною 1, 2 ст. 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов’язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 ЗУ «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього закон, що також встановлено п. 38 вищевказаного договору.
Згідно абз. 1, 5 ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасно вносити орендну плату.
Як встановлено в судовому засіданні на протязі 2008 -2010 р.р. орендована у позивача земельна ділянка відповідачем раціонально та ефективно не використовувались, також не в повному обсязі виплачувалась орендна плата.
Разом з тим орендна плата не визначена в договорі оренди землі так, як того вимагає ст. 15 ЗУ "Про оренду землі" та Типовий договір оренди землі, а саме, якщо визначалась натуральна орендна плата, то обов’язково мало бути визначено перелік, кількість або частка продукції, одержуваної із земельної ділянки, якісні показники продукції, місце, умови, порядок, строки поставки.
Обов’язок належним чином укласти договір оренди земельної ділянки (паю) передбачений Указом Президента України № 1529 від 03.12.1999 року "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки".
Із ст.15 ЗУ "Про оренду землі" вбачається, що в договорі повинні бути зазначені істотні умови, якими є: об’єкт оренди; строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об’єкту оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об’єкта оренди чи його частини, відповідальність сторін.
Відповідно до ч. 2 ст.15 ЗУ "Про оренду землі" відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до Закону.
Постанова КМУ № 783 від 12.05.2000 року "Про проведення грошової індексації оцінки земель" видно, що вартість земельної частки (паю) розраховується з урахуванням коефіцієнта індексації 2,465, який діє з 01.01.2002 року. Крім того, згідно п.1 Указу Президента України № 92/2002 від 02.02.2002 року "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" із змінами, внесеними Указом Президента України № 830/2002 від 13.09.2002 року, запроваджено плату за оренду земельних часток (паїв) у розмірі 1,5 % визначеної відповідно до законодавства вартості земельної частки (паю).
Відповідач, зазначивши в договорі оренди правильно розмір орендної плати станом на 20.09.2007 р., яка становила 571,65 грн., не визначив в договорі оренди землі чіткий порядок розрахунків за використання земельних ділянок позивачів, а саме в договорі оренди землі не вказав перелік, кількість або частку продукції, одержуваної із земельної ділянки, якісні показники продукції, місце, умови, порядок, строки поставки, чим позбавив позивача можливості здійснювати належний контроль за порядком внесенням орендної плати, її якістю та кількістю.
Із п.11 договору оренди землі видно, що обчислення розміру орендної плати повинно здійснюватись з урахуванням індексів інфляції.
Із п.12 договору оренди землі вбачається, що орендна плата мала вноситись з 01 жовтня до 01 грудня поточного року.
Із п.13 договору оренди землі видно, що передача продукції в рахунок орендної плати повинна оформлятись відповідними актами.
Не виконано відповідачем на час внесення орендної плати вимоги п.11 договору оренди землі, яким передбачено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Пунктом 41 вказаного договору оренди землі передбачено, що у разі не своєчасного внесення орендної плати орендодавець має право на стягнення з орендаря штрафу у розмірі 10 % від орендної плати, що становить 91,40 грн.
Окрім того, відповідач не доплатив орендодавцю орендну плату в розмірі 1 355,33 грн., пеню в розмірі 91,40 грн.
Пунктом 12.3 укладеного договору оренди землі передбачено, що дія договору припиняється за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до ч.1 ст.32 ЗУ "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладені договору. Оскільки при незначному розмірі орендної плати, яка визначена в договорі оренди в сумі 571,65 грн., позивач отримав її не в повному розмірі та без урахування індексу інфляції, то суд приходить до висновку, що таке невиконання відповідачем обов’язків передбачених договором значно позбавило право позивача на повне отримання орендної плати та значною мірою позбавило того, на що він розраховував при укладені договору.
Суд вважає, що договір оренди земельної ділянки укладений між позивачем та відповідачем повинен бути розірваний на вимогу позивача в зв’язку з невиконанням відповідачем своїх зобов’язань згідно умов договору та істотного порушення договору відповідачем. Крім того, відповідно до ст.88 ЦПК України позивач має право на відшкодування судових витрат понесених в зв’язку із розглядом справи, а саме витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, витрат по сплаті державного мита.
Керуючись ст.ст. 210, 216 ч.1, 651, 653 ч.5 ЦК України, ст.ст. 93, 202 ЗК України, ст.ст. 14, 15, 17, 18, 20, 21, 32 ЗУ "Про оренду землі", Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пан Продукт +» про розірвання договору оренди та стягнення орендної плати,- задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди земельної ділянки укладений 20 вересня 2007 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Пан Продукт+», зареєстрований в Іваничівському реєстраційно-виробничому офісі Волинської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» 19 листопада 2007 року за № 040708400030.
Стягнути з Товариства з Обмеженою Відповідальністю «Пан Продукт +» на користь ОСОБА_1 заборгованість по орендній платі в сумі 1 355,33 грн., штраф в розмірі 91,40 грн..
Стягнути з ТзОВ «Пан Продукт +» на користь ОСОБА_1 59,50 грн. державного мита та 120 грн. витрат на ІТЗ.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Волинської області через Іваничівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий (підпис) А. А. Шумський
З оригіналом згідно
Суддя А. А. Шумський