Справа №2-315/2007p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2007 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в особі:
головуючого-судді Вінер Е.А.
з секретарем Мигович М. Ф.
з участю позивача ОСОБА_1, представника ОСОБА_3, відповідача ОСОБА_2, адвоката ОСОБА_4, представника третьої особи Мацалик М. Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи ВАТ "Державний ощадний банк України" про відшкодування частини витрат на поховання спадкодавця
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, третьої особи ВАТ "Державний ощадний банк України" про відшкодування частини витрат на поховання спадкодавця, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_5, яка проживала разом з нею АДРЕСА_1. Похованням матері займалась особисто, витратила значні кошти. Згодом дізналась, що її сестра ОСОБА_2 отримала в Свалявській філії Мукачівського відділення ВАТ "Державний ощадний банк України" компенсацію на поховання матері в сумі 500 грн. Вважає, що оскільки понесла витрати на поховання матері, то має отримати частину компенсації. А тому просить стягнути з ОСОБА_2 250 грн. частини витрат на поховання спадкодавця, а також просить стягнути 500 грн. моральної шкоди.
В судовому засіданні ОСОБА_1 збільшила розмір позовних вимог, а саме просить зобов"язати ОСОБА_2 відшкодувати їй 742 грн.96 коп. допомоги на поховання ОСОБА_5, отриманої в управлінні Пенсійного фонду в Свалявському районі, а також судові витрати на послуги адвоката у розмірі 5 відсотків від ціни заявленого позову.
В судовому засіданні позивач позов підтримала повністю, просить задовольнити його.
Відповідач позов не визнала та пояснила, що коли померла її мати, то вона також понесла витрати на поховання. Крім того, перед смертю мати видала їй ощадну книжку та інші документи, а також оформила доручення на отримання пенсії. Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник ВАТ "Державний ощадний банк України" в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_2 було виплачено компенсацію на поховання в сумі 500 грн. на підставі відповідних документів та відібравно зобов"язання.
Судом в порядку ст. 35 ЦПК України було залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі.
Представник управління Пенсійного фонду України в судовому засіданні пояснила, що допомога на поховання ОСОБА_5 на основі відповідних докумен-вй^була ртптена ОСОБА_2
2
в сумі 742 грн.96 коп.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов до слідуючого висновку.
Так, свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що коли померла ОСОБА_5, то вона прийшла на молитву, то бачила, як ОСОБА_1 давала кошти своєму чоловікові для закупівлі їжі на поминки.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснила, що брала участь у читанні молитви, коли померла ОСОБА_5 Чоловік ОСОБА_1 оплачував за молитву.
Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснив, що разом з позивачкою понесли витрати на поховання ОСОБА_5: закуповували продукти на поминки, купляли свічки, вінки та інше.
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що разом з ОСОБА_2 ходили купляти все необхідне для похорон. Бачила, як ОСОБА_2 купляла одяг для померлої, купили труну.
Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні пояснила, що витрати на поховання померлої понесла ОСОБА_2, а витрати на поминки понесла ОСОБА_1
Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснив, що з жінкою ОСОБА_2 купили труну, за яку оплатили 500 грн., купили одяг для покійної, оплатили послуги священника, також оплатили транспортні витрати, копання ями. Кошти, які отримали в Ощадбанку та в Пенсійному фонді витратили повністю, крім того витратили власні кошти.
Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні пояснила, що на підставі відповідних документів, видається довідка, про те, що особа провела поховання.
Свідок ОСОБА_13 в судовому засіданні пояснила, що особа звертається в КП «Житловик» з свідоцтвом про смерть, паспортом і їй видається довідка для отримання одноразової допомоги на поховання померлого.
Судом встановлено, що ОСОБА_5, мати ОСОБА_1 та ОСОБА_2, померла 05.09.2006 року, про що свідчить свідоцтво про смерть (а.с. 76).
Відповідно до листа №41 від 26.09.2006 року виданого Свалявською філією Мукачівського ВОБ компенсацію на поховання ОСОБА_5 в сумі 500 грн. отримала ОСОБА_2 06 вересня 2006 року.
Згідно зобов»язання зазначено, що у випадку інших спадкоємців вкладника ОСОБА_5 ОСОБА_2 зобов»язується відшкодувати належну їм частину спадщини із отриманої суми вкладу 500 грн.(а.с. 58).
Листом від 01.12.2006 року № 3689 , виданого управлінням Пенсійного фонду України в Свалявському районі стверджується, що допомога на поховання ОСОБА_5 на основі відповідних документів була виплачена разовим дорученням №7 від 06.09.2006 р. ОСОБА_2 в сумі 742 грн.96 коп.
Відповідно до Порядку виплати допомоги на поховання, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.03.1997 року, допомога на поховання у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України, виплачується сім»ї померлого або особі, яка здійснила поховання в день звернення за нею у разі смерті.
Статтею 8 Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України передбачено, що у разі смерті вкладника спадкоємці або інші особи, представники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або громадських організацій, які взяли на себе організацію похорону, можуть при пред»явленні ощадної книжки вкладника та свідоцтва про смерть одержати в установах Ощадного банку України, за місцезнаходженням вкладу, частину проіндексованого вкладу для організації похорону та проведення необхідних відповідно до національних традицій поминально-ритуальних заходів, сума якої визначається виходячи з розміру державної допомоги на поховання.
Враховуючи те, що сторони, як позивач, так і відповідач понесли витрати на поховання своєї матері ОСОБА_5 та провели необхідні поминально-ритуальні заходи, то компенсацію на поховання ОСОБА_5 в сумі 500 грн. , яку отримала ОСОБА_2 в ощадбанку , та допомогу на поховання в сумі 742 грн.96 коп., отриману в управлінні Пенсійного фонду слід
2
розділити порівну, тобто стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 частини витрат на поховання спадкодавця в сумі 621 грн. 48 коп. Щодо стягнення судових витрат на послуги адвоката у розмірі 5 відсотків від ціни заявленого позову , то суд приходить до висновку, що в даній вимозі слід відмовити, оскільки надана довідка , що адвокатом отримано 500 грн. Разом з тим, не надано відповідних документів щодо оплати, як квитанцію чи укладену угоду. Крім того, законодавством не передбачено стягнення судових витрат на послуги адвоката у розмірі 5 відсотків від ціни заявленого позову. Також, суд приходить до висновку, що в задоволенні моральної шкоди слід відмовити, оскільки така не передбачена спеціальним законодавством. А тому, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи ВАТ "Державний Ощадний Банк України" про відшкодування частини витрат на поховання спадкодавця задовольнити частково. В решті позовних вимог відмовити.
Керуючись ст. ст. 212-218 ЦПК України , суд
РІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи ВАТ "Державний Ощадний Банк України" про відшкодування частини витрат на поховання спадкодавця задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 частини витрат на поховання спадкодавця в сумі 621 грн. 48 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга та заява про апеляційне оскарження рішення суду подаються до апеляційного суду Закарпатської області через Свалявський районний суд.