Судове рішення #17019191

Справа № 2-а-6613/11

                                                                П О С Т А Н О В А

                                                             ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

20 липня 2011 рокум.Рівне

                                                                             

Суддя Рівненського міського суду В.М.Кухарець розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про перерахунок призначеної пенсії, –

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в Рівненський міський суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне, в якому просить визнати протиправними рішення та дії відповідача щодо нарахування і виплати йому пенсії та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м.Рівне зробити перерахунок і виплатити йому пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, за період з 01.01.2011 р. по 19.06.2011 р., у зв’язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Отримує державну та додаткову пенсії, передбачені ст.ст.50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ ”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі –Закон №796-ХІІ). Розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, передбаченим Законом №796-ХІІ, і на відмову відповідача від 24 червня 2011 року привести їх у відповідність з цим Законом, він і просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати його усунути зазначені порушення, провівши вказані перерахунки.

На виконання ухвали судді від 14.07.2011 р. про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, копію якої разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї документів відповідачу було надіслано через кур’єра суду, відповідач 19.07.2011 р. подав суду письмове заперечення проти позову, в якому просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову повністю.      

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, приходжу до висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що 14 червня 2011 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне з письмовою заявою, в якій просив відповідача провести перерахунок розміру його пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до ст.ст.50, 54 Закону №796-ХІІ, згідно яких його пенсія не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія повинна становити 75% мінімальної пенсії за віком.

На вказану заяву позивач отримав відповідь від 24 червня 2011 року №2224/11 про відсутність підстав для проведення йому перерахунку пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Рішення та дії управління Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо нарахування та виплати позивачеві пенсії та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, суд визнає протиправними.



Так, статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону №796-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст.50 Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам ІІ групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст.53 того ж Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч.1 ст.28 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV ”Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон №1058-IV) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи і віднесений до категорії 1 осіб, котрі постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі ст.54 та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону №796-ХІІ.

Розрахунок пенсій позивачу управління Пенсійного фонду України в м.Рівне провело з урахуванням розміру 19 грн. 91 коп., установленого постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року №1 ”Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” (далі –постанова №1).

Однак, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50, 54 Закону №796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено чинною постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року №523, положення якої стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону №796-ХІІ.

Пунктом 2 постанови №1 Кабінет Міністрів України встановив розміри сум, за якими розраховуються пенсії, всупереч положенням зазначених статей Закону №796-ХІІ, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50, 54 Закону №796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

На думку суду, положення ч.3 ст.28 Закону №1058-IV не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших, пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Керуючись ст.ст.50, 54, 67 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ ”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.7, 71, 86, 94, 159, ч.ч.1, 2 ст.160, ст.161, п.п.1, 2 ч.2 ст.162, ч.ч.4 - 8 ст.183-2, абзацом 2 ч.1 ст.256 КАС України, п.п.18, 34 ст.4 Декрету КМ України від 21 січня 1993 року ”Про державне мито”, –



            

           П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними рішення та дії управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю села Крилів Корецького району Рівненської області, пенсію в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, за період з 01.01.2011 р. по 19.06.2011 р., з перерахунком розмірів пенсії відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлених Законом України про Державний бюджет України на 2011 рік.

Судові витрати у виді судового збору (державного мита) прийняти на рахунок держави.

Допустити постанову до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

На постанову протягом десяти днів з моменту отримання її копії сторонами може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд.

Копію постанови надіслати сторонам по справі.

     Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація