Справа № 2-174
2008 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2008 року
Місцевий Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі :
головуючого судді Зацерковного М.М.
при секретарі Либань О.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Бахмацького районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1до Дмитрівської селищної ради про встановлення факту прийняття спадщини та про визнання права власності на Державний акт на право приватної власності на землю, -
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1звернулася до суду з позовом до Дмитрівської селищної ради про встановлення факту прийняття спадщини, та про визнання права власності на Державний акт на право приватної власності на землю, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1померла її мати ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина на Державний акт на право приватної власності на землю. При житті ОСОБА_2. склала заповіт, згідно якого призначила своєю спадкоємицею рідну дочку ОСОБА_1. Відповідно до ст.549 ЦК України 1963 року ОСОБА_1. прийняла спадщину, бо господарювала у спадковому будинку, робила поточний ремонт, міняла замки, мала на руках ощадні книжки. Юридичного оформлення спадщини не відбулося. При зверненні до Бахмацької державної нотаріальної контори для оформлення свого спадкового права , ОСОБА_1. було відмовлено на підставі того, що вона не прийняла спадщину у встановлений шестимісячний строк, тобто не подала заяву до нотаріальної контори, не мала сумісного проживання із спадкодавцем. Відмова була зумовлена тим фактом, що встановлений шестимісячнй строк на прийняття спадщини переходив на час, коли почав діяти новий Цивільний Кодекс України і згідно якого прийняття спадщини шляхом фактичного вступу у володіння і управління спадковим майном вже не передбачалось. А тому змушена звертатися до суду.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1позов підтримала, виклала мотиви зазначені в позовній заяві, просить його задовольнити.
Відповідач - представник Дмитрівської селищної ради в судове засідання не з»явився. В матеріалах справи мається заява, в якій Дмитрівська селищна рада просить розглянути справу без участі її представника.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
10 серпня 2001 року громадянка ОСОБА_2 склала заповіт, яким все своє належне їй на день смерті майно, заповіла своїй дочці ОСОБА_1. Заповіт посвідчений Дмитрівською селищною радою 10.08.2001 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, а саме на Державний акт на право приватної власності на землю. За повідомленням Бахмацької державної нотаріальної контори юридичного оформлення спадщини не відбулося.
Відповідно до ст.549 ЦК України 1963 року « визначається , що спадкоємець прийняв спадщину: 1)якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном ; 2) якщо він подав державній нотаріальній контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом 6місяців з дня відкриття спадщини».
ОСОБА_1. спадщину прийняла шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, так на протязі 6 місяців господарювали у спадковому будинку , виконувала поточний ремонт, мала на руках ощадні книжки.Цей факт підтверджується довідкою Дмитрівської селищної ради за № 1159 від 06.12.2007 року.
Відповідно до п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 4 від 24.06.1983 року «Про практику розгляду справ про спадкування» з останніми змінами від 25.05.1998 року» передбачений ст.549 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску. Якщо у вказаний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про продовження пропущеного строку. Оскільки при продовженні зазначеного строку суд одночасно вирішує питання про визнання за позивачем права на належне йому майно, що зберіглося в натурі, або на грошові суми, коли воно нереалізоване, заява у таких позовах є позовом майнового характеру»
Вартість спадкового майна за Державним актом на право приватної власності на землю серії І-ЧН № 042667, виданого на ім”я ОСОБА_215 серпня 2002 року складає -24332 грн.
Таким чином, суд вважає за необхідне встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1. після смерті її матері ОСОБА_2., та визнати за нею право власності на Державний акт на землю.
Керуючись ст.ст. 6,10, 27,31,60, 212, 213, 215, 224, 233 ЦПК України, ст.ст.534,549 ЦК України (1963 року), п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.06.1983 року» Про практику розгляду судами України справ про спадкування», суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1- задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1спадщини після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1року.
Визнати за ОСОБА_1право власності на земельну ділянку розміром 2,64 га, яка розташована на території Дмитрівської селищної ради, в межах визначених Державним актом серії І-ЧН № 042667, який був виданий на ім”я ОСОБА_2 15 серпня 2002 року.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів після проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: