УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2007 року Колегія судців судової пала-
ти у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в складі:
головуючого - судді Курської А.Г., суддів - Горбань В.В.,
Шаповалової О А., при секретарі - Сафіній Ф.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури м. Армянськ про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та спонукання до вчинення дій, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу судді Армянського міського суду АР Крим від 27.02.2007 року,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Прокуратури м. Армянськ, в якому просив визнати бездіяльність відповідача неправомірною і спонукати його до прийняття рішення за поданою заявою. Він вказує на те, що 14.09.2006 року направив до Прокуратури м. Армянськ заяву про притягнення керуючого санацією МВУ ЖКГ м. Армянськ ОСОБА_2 до кримінальної відповідальності за ст. 382 КПК України, однак вказана заява не була розглянута у встановленому порядку. В судовому засіданні ОСОБА_1 заявив клопотання про зміну підстав та предмету адміністративного позову, в якому просив визнати бездіяльність Прокуратури м. Армянськ щодо ненаправлен-ня йому копії постанови про відмову в порушенні кримінальної справи протиправною та зобов'язати відповідача надіслати на його адресу копію постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, винесеної за його заявою 20.09.2006 року.
Ухвалою Армянського міського суду АР Крим від 27.02.2007 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури м. Армянськ про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та спонукання до вчинення певних дій закрито. ОСОБА_1 роз'яснено, що він має право оскаржити дії слідчого чи прокурора в порядку, передбаченому ст.ст. 234-236 КПК України, а також оскаржити постанову слідчого про відмову в порушенні кримінальної справи на підставі ст. 236-1 КПК України.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить ухвалу суду від 27.02.2007 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції у зв'язку з тим, що, закриваючи провадження у справі, суд помилково застосував норми процесуального права, а це призвело до неправильного вирішення справи. Апелянт вважає, що висновок суду відносно предмету позовних вимог (оскарження) є помилковим, оскільки ним оскаржено бездіяльність прокуратури щодо ненаправлення йому копії постанови про відмову у по- , рушенні кримінальної справи й встановлення зобов'язання щодо направлення зазначеної копії. Згідно з вимогами Інструкції з діловодства в органах прокуратури, яка затверджена наказом Генерального прокурора України № 90 від 28.12.2002 року, направлення копії постанови не є процесуальною дією слідчого і належить до обов'язку працівника секретаріату (канцелярії) прокуратури. Порядок оскарження бездіяльності посадових осіб органів прокуратури щодо направлення копії постанови про відмову у порушенні кримінальної
Справа № 22-а-3200/2007 Головуючий у першій
інстанції Таран Л.О.
Доповідач- Шаповалова О А.
2
справи, статтями 234-236 КПК України, на які посилається суд, не встановлений, у зв'язку
з чим посилання суду на них є необгрунтованим та помилковим.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача ОСОБА_1
, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає
задоволенню, а ухвала суду - скасуванню з направленням справи на новий судовий роз-
гляд до суду першої інстанції.
Вирішуючи питання про закриття провадження по справі, суд першої інстанцій дій-
шов висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає розгляду у порядку адміністративного
судочинства, оскільки ці правовідносини врегульовані кримінально-процесуальним зако-
нодавством України.
Такий висновок суду суперечить вимогам процесуального законодавства.
Рішенням Конституційного суду України від 25.05.2001 р. № 6 р/п 2001 „...щодо від- повідності Конституції України (конституційності) положень абзаців третього, четверте- го, п'ятого статті 248-3 Цивільного процесуального кодексу України" кримінальне судо- чинство визначено як врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а та- кож діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Згідно з зазначеним рішенням Конституційного суду України судам не підвідомчі в порядку цивільного судочинства (а на даний час - у порядку адміністративного судочинства) скарги на акти і дії службових осіб органів дізнання та досудового слідства, якщо законодавством встановлено інший судовий порядок оскарження.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 234 та ч. 2 ст. 236 КПК України до суду можуть бути оскаржені тільки дії слідчого та прокурора. Щодо оскарження бездіяльності та вимог щодо спонукання на здійснення певних дій, то ці питання знаходяться за межами кримінального судочинства, у зв'язку з чим не підлягають розгляду в такому провадженні.
За таких обставин судова колегія приходить до висновку, що справа за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури м. Армянськ про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та спонукання до вчинення певних дій підлягала розгляду у порядку не кримінального, а адміністративного судочинства.
Отже, висновок суду першої інстанції про необхідність закриття провадження по справі є помилковим, оскільки не відповідає нормам процесуального законодавства.
Керуючись ст.ст. 195,196,199, 205, 206 КАС України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу судді Армянського міського суду АР Крим від 27.02.2007 року - скасувати, направити справу на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом одного місяця з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції.