АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-1979/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія 10.3.2 Кухаренко О.В.
Доповідач в апеляційній інстанції
Гончар Н. І.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоГончар Н.І.
суддівКорнієнко Н.В., Ювшина В.І.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Черкаси апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області на постанову Катеринопільського районного суду Черкаської області від 14 травня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області про перерахунок і виплату пенсії згідно ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи,
в с т а н о в и л а :
В лютому 2010 року ОСОБА_5 звернулась в Катеринопільський районний суд Черкаської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області про перерахунок і виплату пенсії згідно ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи. Свої вимоги мотивує тим, що вона є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії та є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювань, пов’язаних з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС і відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та розмір його державної пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Проте розміри призначених і виплачуваних їй пенсій не відповідають розмірам передбаченим цим Законом. Просила суд визнати дії управління неправомірними та зобов’язати УПФ України в Катеринопільському районі здійснити перерахунок пенсії на її користь.
Постановою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 14 травня 2010 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі щодо відмови ОСОБА_5 зробити перерахунок пенсії по інвалідності /основної та додаткової/ відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 пенсію по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком починаючи з 27.01.2010 року та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком..
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі просить скасувати постанову районного суду від 14 травня 2010 року та узвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Судом встановлено, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії учасника ліквідації аварії на ЧАЄС, є інвалідом ІІ групи захворювань, пов’язаних з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС , знаходиться на обліку в управлінні ПФУ Катеринопільського району та отримує пенсію по інвалідності.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції правильно виходив з того, що відповідач як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати щорічної грошової допомоги на оздоровлення повинен був діяти і провести нарахування та виплату щорічної грошової допомоги на оздоровлення позивачу, виходячи з їх розмірів, встановлених законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Так, відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХХІ від 28 лютого 1991 року.
Відповідно до ст. 50 Закону № 796-ХП особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% МПВ по другій групі інвалідності. Наявність такого права у позивачки є визначальною для вирішення даного спору.
Відповідно до ст. 67 ЗУ «Про внесення змін до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом підвищується розмір пенсії, визначений у відповідності зі ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну; здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму
Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами визначається: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За конституційними нормами виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачці застосуванню підлягають статті 50, 54 Закону, а не згадані вище постанови Кабінету Міністрів України.
Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і повного відшкодування їм шкоди обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору.
Проблеми надання бюджетних коштів управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходить за межі заявлених вимог і судом не розглядалося.
Колегія суддів вважає, що інші доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, постановив правильне по суті і справедливе рішення.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області - залишити без задоволення.
Постанову Катеринопільського районного суду Черкаської області від 14 травня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області про перерахунок і виплату пенсії згідно ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи- залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає чинності через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий :
Судді :