АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-1813/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 10.3.1 Діденко Т.І.
Доповідач в апеляційній інстанції
Качан О. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоІваненка В.Д.
суддівКачана О.В., Захарової А.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області на постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 3 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни,
в с т а н о в и л а :
Звертаючись 12 травня 2009 року до суду з вказаним позовом ОСОБА_5 посилався на те, що відповідно до ст. 1 Закону "Про соціальний захист дітей війни" він є дитиною війни і має право на щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки таке підвищення йому у 2006 - 2008 роках не виплачувалося, просив суд зобов’язати відповідача дорахувати та виплатити на його користь щомісячну соціальну державну допомогу до пенсії за період 2006 – 2008 років в сумі 3944, 30 грн.
Постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 3 червня 2009 року позов задоволено частково.
Визнано бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області протиправною.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду в Монастирищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_5 підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімального розміру пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з урахуванням проведених за цей період виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення по наступним мотивам.
Суд встановив, що позивач отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни. Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Такі виплати позивачу з 2007 року не проводилися. За наявності перерахованих обставин суд обґрунтовано прийшов до висновку про порушення відповідачем прав позивача.
Проте, задовольняючи позовні вимоги, суд не звернув увагу на те, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, в редакції на день звернення до суду, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Вказаний строк не є процесуальним, поновленню не підлягає. Він, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Частиною 1 ст. 100 КАС України встановлено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. На застосування цієї вимоги закону наполягав відповідач.
Суд проігнорував заперечення відповідача про застосування термінів звернення до суду та стягнув борг за період понад один рік від дня звернення до суду. День звернення встановлюється по вхідному реєстраційному номеру на позовній заяві. Позивач звернувся в суд 12 травня 2009 року. Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 вступило в дію з 22.05.2008 року і зворотної дії не має. В зв’язку з наведеним позовні вимоги підлягали до задоволення за період з 22 травня 2008 року, дня вступу рішення в законну силу, і по 31 грудня 2008 року.
Колегія суддів приходить до висновку про можливість виправлення допущених судом помилок шляхом ухвалення постанови про зміну постанови суду першої інстанції в частині періоду стягнення недоплаченої пенсії.
Керуючись ст.ст. 201, 207 КАС України, колегія
п о с т а н о в и л а :
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області на постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 3 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни задовольнити частково, постанову суду змінити.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_5 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, та виплатити перераховану пенсію за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з врахуванням уже проведених виплат за цей період.
У стягненні перерахованої доплати за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відмовити.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова колегії та постанова суду набувають законної сили через 5 днів після направлення копії постанови колегії особам, які беруть участь у справі, та можуть бути оскаржені у касаційному порядку протягом двадцяти днів після вступу у законну силу.
Головуючий :
Судді :