АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-1223/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 10.3.1 Семеняка О.М.
Доповідач в апеляційній інстанції
Гончар Н. І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоГончар Н.І.
суддівКорнієнко Н.В., Пономаренка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Черкаси апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області на рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 23 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області про стягнення заборгованості
в с т а н о в и л а :
16 червня 2010 року ОСОБА_5 звернулася до Канівського міськрайонного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про стягнення заборгованості. Свої вимоги мотивує тим, що вона є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4). Згідно з ст. 39 Закону України ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи», пенсії громадянам віднесених до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. З січня 2008 року по травень 2010 року додаткову пенсію вона отримувала у значно меншому розмірі, ніж це визначено законодавством. Просила суд стягнути з відповідача на її користь заборгованість за цей період.
Рішенням Канівського міськрайонного суду від 23 червня 2010 року позов задоволено.
Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі на користь ОСОБА_5 доплату до пенсії в розмірі мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2008 року по 31.05.2010 року в сумі 1541, 60 грн. та доплату до пенсії відповідно до ст. 39 вказаного Закону за той же період в сумі 18 332, 20 грн.
Зобов’язано УПФ України в м. Каневі в подальшому проводити доплату до пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі мінімальної заробітної плати та 15 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається на період виплати.
Звільнено сторони від сплати судового збору.
Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в м. Каневі витрати на ІТЗ розгляду справи у розмірі 120 грн. на користь держави.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Каневі просить скасувати рішення Канівського міськрайонного суду від 23 червня 2010 року як незаконне та ухвалити нове рішення по справі, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Судом встановлено, що позивачка є непрацюючим пенсіонером, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) після аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали від Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ вона користується правами та пільгами, встановленими зазначеним Законом.
Зокрема відповідно до норми цієї статті пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті (одна мінімальна заробітна плата).
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до 4 категорії, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в зазначені вище ст.ст. 39, 51 Закону були внесені зміни, які за рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Аналогічна норма діяла і в 2007 році. Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006 р. дія вказаного положення була зупинена на відповідний рік.
Однак Конституційний суд України своїм рішенням від 09.07.2007 р. визнав неконституційним пункт 12 статті 71 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію ст.ст.39, 51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали від Чорнобильської катастрофи".
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Безпідставними є посилання апелянта на те, що порядок обчислення додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.
Зі змісту ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру пенсій за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Враховуючи зазначене, судом не приймаються до уваги посилання апелянта на те, що положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд першої інстанції при ухваленні рішення врахував дані норми закону та правильно прийшов до висновку про необхідність задоволення позову щодо зобов’язання відповідача зробити нарахування та виплату позивачці пенсії відповідно до норм ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Разом з тим, при ухваленні рішення в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області здійснювати виплату у розмірі передбаченому ст. ст. 39 та 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", судом помилково допущено порушення норм матеріального права, оскільки суд неправильно визначив період здійснення такого нарахування
Зокрема нарахування та виплату пенсії відповідно до положень ст.ст.39 і 51 Закону необхідно провести за період з 22 травня 2008 року по 31.05.2010 року.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції також безпідставно вказана сума, яка підлягає до стягнення. За змістом Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати» така компенсація стосується лише втрати нарахованої компенсації у зв’язку з порушенням термінів її виплати. В даному випадку недоотримана компенсація не нараховувалася та виплата її не передбачалася.
Тому в цій частині рішення суду підлягає до зміни з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог. В решті позову необхідно відмовити.
Крім того, колегія суддів вважає необхідним також скасувати рішення суду в частині зобов’язання судом відповідача в подальшому проводити позивачу перерахунок встановленої пенсії. В подальшому суд не може визнати дії відповідача незаконними, оскільки вони ще не відбулися. В цій частині вимог позивачці необхідно також відмовити.
Керуючись ст.ст. 198, 201, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Каневі задовольнити частково.
Рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 23 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області про стягнення заборгованості – змінити.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі здійснити ОСОБА_5 нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням раніше виплачених сум за період з 22.05.2008 року по 31.05.2010 року.
Виключити з резолютивної частини рішення суду проводити доплату до пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі мінімальної заробітної плати та 15 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається на період виплати, в подальшому.
Виключити з резолютивної частини рішення суду посилання про зобов»язання здійснити перерахунок і виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії в сумі 1541 гривні 60 копійка та 18 332 гривні, 20 копійок.
В задоволенні решти частини позову – відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає чинності через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий :
Судді :