АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-1161/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 10.3.2 Льон. О.М.
Доповідач в апеляційній інстанції
Магда Л. Ф.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоМагди Л.Ф.
суддівТрюхана Г.М., Сіренка Ю.В.
при секретаріБурдуковій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу УПФ України в м. Каневі на рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 24 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Канів Черкаської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю та щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та зобов’язання провести нарахування та виплату недоплачених сум,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_5 19 березня 2010 р. звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Канів Черкаської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю та щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та зобов’язання провести нарахування та виплату недоплачених сум, вказуючи, що вона постійно проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, має статус особи постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю, проводиться щомісячна доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
В порушення вимог цієї норми Закону відповідач виплачував щомісячно по 5,20 грн., і тому недоплата за період з 01.03.2007 р. по 28.02.2010 р. становить – 20 348 грн. з врахуванням виплачених сум.
Ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, віднесеним до 4 категорії, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком. В порушення і цієї норми Закону відповідач виплачував їй тільки 5 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і тому недоплата за період з 01.03.2007 р. до 28.02.2010 р. складає 2587,11 грн. з врахуванням раніше виплаченої суми.
Тому позивачка просила суд стягнути з відповідача на її користь недоплачені суми за період з 01.03.2007 р. по 28.02.2010 р. та зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі проводити щомісячну доплату до пенсії відповідно до вимог ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У судовому засіданні позивачка змінила позовні вимоги та просила суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в м. Канів щодо відмови в нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.11.2007 р. до 28.02.2010 р. та доплати щомісячної додаткової пенсії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.03.2007 р. до 28.02.2010 р. та зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату вказаних доплат з урахуванням раніше виплачених сум за вказаний період.
Рішенням Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 24 червня 2010 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі щодо відмови в нарахуванні ОСОБА_5 щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст. 51 вказаного Закону.
Зобов’язано Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі провести ОСОБА_5 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі мінімальної заробітної плати з урахуванням раніше виплачених сум за період з 01.11.2007 р. до 28.02.2010 р. та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум за період з 01.03.2007 р. до 28.02.2010 р.
Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн. Від сплати судового збору сторони звільнені.
Не погоджуючись з рішенням суду, УПФ України в м. Каневі подало апеляційну скаргу, в якій просить про скасування рішення і ухвалення нового про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що рішення суду винесене з порушенням норм матеріального права.
Сторони в судове засідання не з’явилися, про час і місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, а рішення суду повинно бути змінене виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, постійно проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Каневі як пенсіонер з 09.09.2003 р., з 01.11.2007 р. отримує доплату як непрацюючий пенсіонер, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю в сумі 5,20 грн.
Статтею 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю проводиться щомісячна доплата в розмірі мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачають, що особам, віднесеним до 4 категорії призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Законами України «Про державний бюджет на 2007 р.» та «Про державний бюджет на 2008 р.» вводилися обмеження на застосування зазначених норм закону, однак рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. та від 22 травня 2008 р. такі обмеження були визнані неконституційними.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру доплат до пенсій позивачеві застосуванню підлягають стаття 39 та стаття 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2009 р. скасовано постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 5 серпня 2008 р., якою було задоволено позовні вимоги ОСОБА_5 до УПФ України в м. Каневі про стягнення заборгованості по доплаті до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю за період з 01.07.2005 р. по 30.06.2008 р. та про стягнення з УПФ України в м. Каневі на користь ОСОБА_5 заборгованості по доплаті за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю за період з 01.07.2005 р. по 01.07.2008 р. в сумі 14415 грн. 80 коп., а провадження по справі закрито з підстав непідвідомчості справи суду адміністративної юрисдикції.
ОСОБА_5 звернулася до суду з даним позовом в порядку цивільного судочинства 19 березня 2010 р. та просила відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.11.2007 р. до 28.02.2010 р. та доплати щомісячної додаткової пенсії відповідно до ст. 51 цього Закону за період з 01.03.2007 р. до 28.02.2010 р. та зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату вказаних доплат з урахуванням раніше виплачених сум за вказаний період.
Отже ухвала апеляційного адміністративного суду про закриття провадження по справі в порядку адміністративного судочинства не перешкоджала суду розглядати цивільний позов ОСОБА_5 про здійснення їй доплат до пенсії за період 2007-2008 р. р.
Однак, визначаючи період перерахунку, суд невірно визначив такий період та зобов’язав відповідача нарахувати і виплатити позивачці доплату до пенсії у 2007-2008 р. р., тому постанову суду в цій частині необхідно змінити.
Ураховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на здійснення перерахунку доплат до пенсії у розмірах, визначених ст. 39 вказаного Закону позивачка має за період: за 2007 рік – з 1 листопада 2007 р. до 31 грудня 2007 р. (про що вона просила в уточненнях до позовної заяви), а за 2008 рік - з 22 травня 2008 р. до 31 грудня 2008 р., а за ст. 51 цього Закону у 2007 р. за весь період, за який вона просила – з 1 березня по 31 грудня 2007 р., оскільки в цьому році обмежень у застосуванні цієї норми закону не було, у 2008 р. – з 22 травня по 31 грудня 2008 р.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов частково, суд правомірно виходив з того, що Управління Пенсійного фонду як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило противоправну бездіяльність.
Проте, визначаючи період перерахунку щомісячної додаткової пенсії, суд помилково вказав період, за який зобов'язав нарахувати та виплатити їй вказану допомогу за період з 01.11.2007 р. по 28.02.2010 р., тоді як перерахунку за ст. 39 зазначеного вище Закону підлягає тільки період з 1 листопада 2007 р. по 31 грудня 2007 р. та з 22 травня 2008 р. по 28 лютого 2010 р., за ст. 51 цього підлягає період з 1 березня по 31 грудня 2007 р. та з 22 травня 2008 р. по 28 лютого 2010 р. Тому постанову суду в цій частині необхідно змінити.
Колегія суддів знаходить безпідставними посилання апелянта на те, що порядок обчислення додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Таким чином, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги в цій частині суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 198, 201, 205, 207 КАС України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу УПФУ в м. Каневі на рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 24 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Канів Черкаської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю та щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та зобов’язання провести нарахування і виплату недоплачених сум змінити в частині визначення періоду, за який відповідача зобов'язано здійснити нарахування і виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю.
Абзац третій резолютивної частини рішення викласти в наступній редакції: Зобов’язати Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі провести ОСОБА_5 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі мінімальної заробітної плати з урахуванням раніше виплачених сум за період з 1 листопада 2007 р. по 31 грудня 2007 р. та з 22 травня 2008 р. по 28 лютого 2010 р. та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум за період з 1 березня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. та з 22 травня 2008 р. по 28 лютого 2010 р.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Головуючий :
Судді :