Судове рішення #1688641
Справа №2-155/2007 p

Справа №2-155/2007 p.

 

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

 

27 червня 2007 року                                                                Демидівський районний суд

Рівненської області в складі:

головуючого судді: А.О.Олексюк при секретарі: Г.М. Савковій

провівши попереднє судове засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Рудківської сільської ради Демидівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно , -

 

ВСТАНОВИВ:

 

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою,  в якій просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини та визнати за нею право власності на житловий будинок з прилеглими до нього будівлями,  розташованими в АДРЕСА_1 та на земельну ділянку відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_1,  виданого 24 грудня 2001 року на ім»я ОСОБА_2.

В обгрунтування позовних вимог вказала,  що її батько,  ОСОБА_2,  помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Батько за життя був власником житлового будинку з надвірними будівлями,  що знаходиться в АДРЕСА_1 та земельної ділянки розміром 3.18 га,  відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_1.

Після смерті батька відкрилась спадщина на належне йому на законних підставах майно,  в тому числі і вказаний житловий будинок з прилеглими до нього будівлями.

На випадок своєї смерті батько розпорядився своїм майном,  склавши заповіт,  згідно якого все своє майно,  де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те,  що буде належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право,  він заповів позивачці.

Коли вона звернулась до нотаріуса по питанню оформлення права власності на будинок,  то їй було відмовлено і свою відмову нотаріус мотивував тим,  що відсутні будь-які правовстановлюючі документи на житловий будинок,  що належав спадкодавцю та пропущений строк для прийняття спадщини.

Шестимісячний строк для прийняття спадщини відносно будинку позивачка пропустила,  по причині відсутності коштів на її оформлення,  в зв»язку з тим,  що ніхто з членів сім»ї не працює та двоє її дітей навчається на платній формі навчання у вищих навчальних закладах. Однак за будинком вона доглядала,  проводила в ньому поточні ремонти. Тому вона змушена звернутись до суду з проханням визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини,  що відкрилась після смерті її батька.

Поряд з цим просить суд визнати за нею право власності на спадкове майно,   а саме

житловий будинок з надвірними будівлями та земельну ділянку,  які належали батькові. На

сьогодні постало питання оформлення спадщини на своє ім"я,  однак зробите цього

позивачка не може - в зв»язку з тим,  що батько за життя не виробив права власності на

будинок і коли вона звернулась в Рівненське обласне БТІ,  щоб Зареєструвати будинок,  то

їй було відмовлено,  так як БТІ не здійснює реєстрації на померлих осіб.               

Під час попереднього судового засідання позивачка позовні вимоги підтримала

повністю з тих же підстав.                                                                            

Представник відповідача - голова Рудківської сільської ради позов визнав повністю,  не заперечує проти надання ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття

 

спадщини та визнання права власності на  будинковолодіння,  що знаходиться в АДРЕСА_1 та земельну ділянку в розмірі 3.18 га.

Сторонам роз»яснено наслідки таких їх процесуальних дій,  як визнання позову відповідачем на стадії попереднього розгляду справи. Будь-яких обмежень у визнанні позову представником відповідача не встановлено. Дане визнання позову не суперечить закону і не порушує права та законні інтереси інших осіб.

На цій підставі суд вважає,  що позов підлягає до задоволення на стадії попереднього судового засідання з наступних підстав.

Відповідно до  ст.  15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення,  невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу,  який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно довідки Рівненського обласного БТІ № 35 від 29 січня 2007 року інвентаризація та реєстрація житлового будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1 не проводилась /а.с. 8/.

Відповідно до  ст. . 1220 ЦК Україна спадщина відкривається внаслідок смерті особи і часом відкриття спадщини є день смерті особи. Про те,  що спадкодавець - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1,  підтверджує свідоцтво про смерть НОМЕР_2/а.с. 9/.

Згідно  ст. . 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. За померлим по місцю реєстрації його проживання в с. Рудка Демидівського району Рівненської області відкрилася спадщина. Спадкове майно складається житлового будинку та земельної ділянки в розмірі 3.18 га (а.с 11,  12, 19)

З пояснень позивачки вбачається,  що причини пропуску нею шестимісячного строку,  який встановлений для прийняття спадщини,  були поважними. Зокрема,  їй не було відомо вимоги законодавства щодо встановлення конкретних термінів прийняття спадщини,  крім того у неї відсутні були кошти на оформлення спадщини,  так як ніхто з членів її сім»ї не працює та двоє її дітей навчаються на платній формі навчання у вищих навчальних закладах. . Відповідно до ч.3  ст. 1272 ЦК України: за позовом спадкоємця,  який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини,  суд може визначити йому додатковий строк,  достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

На сьогодні згідно чинного законодавства нотаріус та БТІ лише при наявності правовстановлюючих документів на будинок можуть здійснити його реєстрацію.

Як вбачається з пояснень позивачки та представника відповідача на спадкове майно спадкодавця,  а саме на житловий будинок відсутні будь-які правовстановлюючі документи.

Тому суд рахує за необхідне поряд з визначенням додаткового строку для прийняття спадщини,  визнати за позивачкою право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та земельну частку,  що належали її батькові - спадкодавцю,  як набуте на законних підставах в порядку спадкування.

Згідно  ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи,  яка померла(спадкодавця),  до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до  ст.  1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно заповіту складеного 27 лютого 2002 року ОСОБА_2 все своє майно,  де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те,  що буде належати йому на день смерті і на що він матиме право заповів - позивачці /а.с.  13/.  Згідно п.1  ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб,  незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних,  родинйих відносин,  а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до п.1  ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи,  визначені у зайовіті.

Спадкоємців,  які претендують на обов'язкову частку у спадщині після смерті спадкодавця судом не встановлено.

 

Брат позивачки,  який згідно закону є спадкоємцем майна спадкодавця та також пропустив строк для прийняття спадщини,  відмовився від належної йому частини спадщини на користь позивачки /а.с.  15/.

Відповідно до  ст. 1225 ЦК України,  право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах,  що не заборонені законом.

Відповідно до ч.3 ст.  1296 ЦК України відсутність у позивачки свідоцтва про право на спадщину не позбавляє її права на спадщину.

Відповідно до  ст. 328 ЦК України,  право власності набувається на підставах,  що не заборонені законом.

Отже позивачка на законних підставах набула права власності на житловий будинок з прилеглими до нього будівлями,  розташованими в АДРЕСА_1 та земельну частку в розмірі 3.18 га,  відповідно до Державного акту на землю НОМЕР_1 відповідно до  ст. 328 ЦК України.

Згідно  ст. 48 Закону України "Про власність" власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права,  хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння,  і відшкодування завданих цим збитків.. Захист права власності здійснюється судом.

Враховуючи наведе,  на підставі  ст.   ст.  1217,  1223,  1261,  1272 ЦК України,   ст. 48 Закону України "Про власність",  керуючись  ст.  ст.  10,  60,  212,  213,  214,  215 та  ст. . 130,  174 ЦПК України,  -

 

РІШИВ:

 

Позов ОСОБА_1 до Рудківської сільської ради Демидівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно - задоволити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини,  пропущений з поважних причини.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з прилеглими до нього господарськими будівлями,  який розташований в АДРЕСА_1 та на земельну ділянку в розмірі 3.18 га,  відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_1,  виданого 24 грудня 20001 року на ім»я ОСОБА_2..

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Рівненської області через Демидівський районний суд з поданням в десятиденний строк заяви про апеляційне оскарження,  з наступним поданням в двадцятиденний строк після подання заяви про апеляційне оскарження апеляційної скарги.

Рішення може бути також оскаржено і без подачі заяви про апеляційне оскарження у випадку подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили в разі неподання заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк по закінченні цього строку. В разі подання заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк,  а в подальшому неподання апеляційної скарги рішення суду набирає законної сили по закінченні десятиденного строку.

У разі подання апеляційної скарги рішення,  якщо його не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація