РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2007 року Апеляційний суд Житомирської області в складі :
головуючого Головчук С. В.
суддів Миніч Т.І., Забродського М. І.
при секретарі Лаговській 0.0.
з участю позивача розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів та визначення аліментів у твердій грошовій сумі за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Попільнянського районного суду від 25 травня 2007 року, -
встановив:
в квітні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зміну розміру аліментів та визначення аліментів у твердій грошовій сумі. Він зазначав, що на підставі судового рішення сплачує аліменти на утримання трьох дітей на користь відповідачки у 1/2 частині заробітку щомісячно. Посилаючись на те, що його заробітної плати державного службовця - землевпорядника не вистачає для виплати аліментів у мінімальному розмірі, встановленому законодавством, просив визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі по 100 грн. на кожну дитину до досягнення ними повноліття.
Рішенням Попільнянського районного суду від 25 травня 2007 року позов задоволено. Постановлено стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання трьох дітей по 100 грн. на кожну дитину до повноліття сина ОСОБА_3, потім по 1/4 частині заробітку на утримання дочки ОСОБА_4, але не менше встановленого мінімального розміру аліментів.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 порушує питання про скасування рішення суду та ухвалення нового. Вона зазначає, що судом порушені норми матеріального права, оскільки підстав для визначення аліментів у твердій грошовій сумі відповідно до вимог ст. 184 СК не було. Позивач має постійний, а не мінливий заробіток. Зазначене рішення порушує права дітей.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Справа №22ц/1573 Головуючий у суді 1 -ї інстанції Гончаренко В.М.
Категорія 36 Суддя-доповідач Головчук С. В.
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що працюючи на посаді державного службовця, позивач не має права займатись іншою діяльністю, ці обставини мають істотне значення для визначення аліментів у твердій грошовій сумі.
Проте з таким висновком погодитись неможливо.
З матеріалів справи видно, що на підставі рішення Попільнянського районного суду від 24.12.2003 року з позивача на користь ОСОБА_2 стягуються аліменти на утримання трьох дітей: дочок ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження та сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження в розмірі 1/2 частині від всіх видів заробітку.
Позивач в даний час працює, має постійний дохід у вигляді заробітної плати.
Відповідно до вимог ст. 184 СК якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача маже визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
До таких обставин, що дають суду право визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, належать, зокрема, випадки, коли з кожним з батьків залишаються неповнолітні діти або коли частину доходу платник аліментів одержує в натурі.
Судом встановлено, що троє неповнолітніх дітей проживають з відповідачкою, яка має невелику заробітну плату. Доказів про те, що позивач бере участь в утриманні дітей, крім виплати аліментів, суду не надано.
Неспроможність виплачувати аліменти в мінімальному розмірі, визначеному діючим законодавством не є підставою для задоволення його вимог.
Висновок суду про наявність істотних обставин, що дають право суду визначити аліменти у твердій грошовій сумі, зроблений внаслідок помилкового тлумачення закону.
Враховуючи викладене, рішення підлягає скасуванню, по справі можливо ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Керуючись ст. 184 СК України, ст. ст. 209, 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, суд
вирішив:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Попільнянського районного суду від 25 травня 2007 року скасувати, ухваливши нове рішення.
Відмовити в позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів та визначення аліментів у твердій грошовій сумі.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.