|
|
Справа № 22ц-306/2008р. Головуючий у першій інстанції - Бечко Є.М.
Категорія - цивільна Доповідач - Мельниченко Ю.В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2008 року Апеляційний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Бойко О.В.
суддів - Мельниченка Ю.В., Мамонової О.Є.
при секретарі - Штупун О.М.
з участю - позивача ОСОБА_1., відповідача ОСОБА_2, адвоката ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 19 грудня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Деснянського районного суду м.Чернігова від 19 грудня 2007 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1. до ОСОБА_2 про стягнення боргу.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1. просить скасувати вказане рішення суду через невідповідність його висновків обставинам справи та неправильне застосування судом норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення її вимог в повному обсязі. Посилається на те, що причини пропуску нею строку звернення до суду є поважними, оскільки вона намагалась зберегти сім”ю. Апелянт вказує, що невірним є висновок суду про те, що відповідач повернув борг під час спільного проживання, оскільки кошти, які отримав ОСОБА_2 за розпискою, не є об”єктом права спільної сумісної власності.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачкою без поважних причин пропущено строк звернення до суду з вимогою про стягнення з відповідача ОСОБА_2 суми боргу.
Такий висновок суду відповідає матеріалам справи та вимогам закону.
По справі встановлено, що ОСОБА_2 25 липня 2002 року взяв в борг у позивачки 5300 грн., еквівалент 1000 доларів США, під 5 % в місяць терміном на один рік, та зобов”язувався повернути всю суму в повному розмірі 24 липня 2003 року, що підтверджується розпискою відповідача від 25.07.2002 року (а.с.15).
Відповідно до ст.267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спору, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1. звернулась до суду з позовом про стягнення з відповідача суми боргу 02 серпня 2007 року та просила суд визнати поважними причини пропуску нею строку позовної давності і поновити його (а.с.14), а представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні суду першої інстанції просив застосувати строк позовної давності (а.с.33).
Твердження ОСОБА_1. про те, що строк звернення до суду нею пропущено з поважних причин, оскільки перешкодою для звернення до суду були проживання з відповідачем однією сім”єю та його запевнення повернути кошти, судом першої інстанції обгрунтовано не взяті до уваги. З матеріалів цивільної справи не вбачається, що у позивачки на протязі тривалого часу були перешкоди для вирішення питання про стягнення з відповідача суми боргу. А тому суд вірно визнав неповажними причини пропуску позивачкою строку позовної давності та обгрунтовано, з посиланням на відповідну норму закону, застосував його до правовідносин, що виникли між сторонами, та відмовив в задоволенні заявлених до відповідача вимог.
За таких обставин рішення суду першої інстанції є законним і обгрунтованим, постановленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не дають підстав для його скасування.
Керуючись ст.ст. 303, 307 308, 313-315, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 19 грудня 2007 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Судді :