Судове рішення #16863525

Справа №  22ц-2365/11  

Копія


АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

29 червня 2011 року                                                                                        м. Хмельницький

Колегія суддів судової палати з цивільних справ

апеляційного суду Хмельницької області

        в складі :  головуючого судді Шершуна В.В.

   суддів Талалай О.І., Корніюк А.П.  

                                                  при секретарі Щербань А.В.

          за участі: директора НВО № 2 –Владімірової С.А., представника Славутського міського управління освіти – Литвиненко О.А. та Славутської СЕС –Косачової Л.І.,

                                                  а також ОСОБА_4

розглянула у відкритому судовому засіданні  цивільну справу № 22ц-2365 за апеляційною скаргою Славутського НВО № 2 „Дошкільний заклад –початкова школа” на рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 березня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Славутського НВО № 2 „Дошкільний заклад –початкова школа”, треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача –Орган опіки і піклування Славутської міської ради, управління освіти Славутської міської ради, Славутська санітарно-епідеміологічна станція про визнання неправомірними дій у відмові в прийнятті у дошкільний навчальний заклад та зобов’язання прийняти дитину у дошкільний навчальний заклад для здобуття дошкільної освіти.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів  

в с т а н о в и л а :

08 лютого 2011 року ОСОБА_4 звернулась до суду. Вона вказувала, що має дитину ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1  і звернулась до Славутського НВО № 2 „Дошкільний заклад –початкова школа” з проханням про прийом дитини на навчання. Однак, їй відмовлено в прийняті дитини  з мотивів відсутності довідки про проведення щеплень від інфекційних хвороб. Таку відмову позивачка вважає незаконною, оскільки дитина здорова і просила визнати дії відповідача неправомірними і зобов’язати відповідача  прийняти її дитину для відвідування дитячого садка.

Рішенням Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 березня 2011 року постановлено позов задоволити.

Визнано неправомірними дії директора Славутського НВО № 2 „Дошкільний заклад –початкова школа” Хмельницької області у відмові в прийняті ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 у дошкільний навчальний заклад.

Зобов’язано директора Славутського НВО № 2 „Дошкільний заклад – початкова школа” Хмельницької області прийняти ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 у дошкільний навчальний заклад,  для здобуття дошкільної освіти.

Не погоджуючись з рішенням суду,  Славутське НВО № 2 „Дошкільний заклад –

початкова школа” оскаржило його в апеляційному порядку. Апелянт просить рішення  скасувати і постановити нове рішення, яким відмовити в задоволені позову. При

_______________________________________________________________________________          

Головуючий у першій інстанції –Воробченко Л.А.                    Справа № 22ц-2365

Доповідач -  Шершун В.В.                                                                                     Категорія № 79           

цьому, апелянт посилається на те, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права. Він вказує, що згідно ст. 27 Закону України „Про забезпечення  санітарного та епідеміологічного благополуччя населення” профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов'язковими, а згідно ст. 15 Закону України „Про захист населення від інфекційних хвороб” дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Разом з тим, апелянт вказує, що відмова в прийняті дитини в дитячий заклад не є позбавленням її права на освіту, оскільки позивачці було запропоновано охопити дитину альтернативними формами дошкільної освіти за допомогою соціального патронату

Колегія суддів вважає, що апеляція підлягає задоволенню.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України  підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення, або зміни рішення є   порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Суд правильно встановив фактичні обставини справи, однак дав їм неправильну правову оцінку, внаслідок чого не застосував закон, який підлягав застосуванню.

Так судом встановлено, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року і її батьками є ОСОБА_8 та ОСОБА_4, що стверджується копією свідоцтва про народження виданим відділом РАЦС Славутського МРУЮ 20.08.2008 року.

17.12.2010 року батьки ОСОБА_5 - ОСОБА_8 та ОСОБА_4 звернулись  з письмовою заявою (а.с.5-6) до директора Славутського НЕЮ №2 «Дошкільний заклад-початкова школа»Владімірової С.А. про прийняття їх дочки у дошкільний заклад.

Розглянувши вказану заяву директор НВО №2 «Дошкільний заклад-початкова школа»Владімірова С.А відмовила у прийнятті дитини, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження у дошкільний навчальний заклад, посилаючись на те, що дитина здорова, однак відсутня довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення дитини і те, що дитина може перебувати в дитячому колективі. Даний факт стверджується письмовим повідомленням № 82 від 20 грудня 2010 року (а.с.7).

Згідно п. 6 Положення про дошкільний навчальний заклад затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року № 305 прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.  

Разом з тим, ст. 27 Закону України „Про забезпечення  санітарного та епідеміологічного благополуччя населення” встановлює, що профілактичне щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов'язковими.

В той же час ст. 15 Закону України „Про захист населення від  інфекційних хвороб” встановлює, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Порядок проведення медичних оглядів дітей і форма довідки для прийому їх до дитячих закладів установлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про порушення відповідачем Закону України „Про охорону материнства” ( ст. 19 ) та Закону України „Про дошкільну освіту” (ст.  2, 4, 6) і в цілому права дитини на освіту –ст. 53 Конституції України є помилковими.

Будь-яке право об’єктивно кореспондується із обов’язками. Оскільки право на дошкільну освіту законодавець пов’язує із обов’язком проходження профілактичних щеплень, які гарантують безпеку як самій дитині так і оточуючим її особам, висновки суду про протиправність, неправомірність дій директора Славутського НВО № 2 „Дошкільний заклад – початкова школа” Владімірової С.А. є не обґрунтованими, такими що суперечать закону. В діях відповідача не вбачається вини , оскільки вони ґрунтуються на законі.

При цьому, судова колегія враховує, що наведене діяння відповідача, не позбавляє права на освіту, оскільки вона може її отримати в інших формах.

  Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів        

                    

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу Славутського НВО № 2 „Дошкільний заклад –початкова школа” задовольнити.

Рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 березня 2011 року скасувати.

Постановити нове рішення яким в позові ОСОБА_4 до Славутського НВО № 2 „Дошкільний заклад –початкова школа”, треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача –Орган опіки і піклування Славутської міської ради, управління освіти Славутської міської ради, Славутська санітарно-епідеміологічна станція про визнання неправомірними дій у відмові в прийнятті у дошкільний навчальний заклад та зобов’язання прийняти дитину у дошкільний навчальний заклад для здобуття дошкільної освіти, відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання ним законної сили  до Вищого спеціалізованого суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

                             Головуючий  /підпис/                     Судді /підписи/          

З оригіналом згідно

Суддя апеляційного суду

Хмельницької області                                                                      В.В. Шершун

   



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація