Судове рішення #1683829

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

             

ПОСТАНОВА

 

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"31" січня 2008 р.

Справа № 05/135/49-11А.

 

за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Луцьк

до відповідача Прилуцької сільської ради Ківерцівського району, с. Прилуцьке Ківерцівського району

про скасування рішення № 12/10 від 11.04.2007 року.

 

                                                                                       Суддя          Бондарєв С. В.

                                                                                       при секретарі   Абрамович І.В.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача : ОСОБА_2- довіреність від 02.05.2007р.

ОСОБА_3 - довіреність від 10.01.2008р.

від відповідача : Кирилюк В.П. - голова сільської ради.

 

Представникам сторін в судовому засіданні були роз'яснені права і обов'язки передбачені ст.ст. 49, 51 КАСУ. Згідно клопотань технічна фіксація судового процесу не здійснюється, ведеться протокол судового засідання

          Заяв про відвід складу суду не поступало.

 

Суть спору: В судовому засіданні 22.01.08 р. оголошувалась перерва до 31.01.08 р. до 1200 год. для подання пояснень по справі.

          Позивач - ОСОБА_1 - звернувся до суду з позовом в якому просить скасувати рішення  Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області № 12/10 від 11.04.07 р. про відмову в задоволенні клопотання Приватного підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

          Свої позовні вимоги в позові , в судовому засіданні позивач обґрунтовує тим, що спірне рішення не відповідає вимогам чинного законодавства; земельна ділянка, на яку претендує ОСОБА_1, знаходиться під об'єктом нерухомості, а саме профілакторієм для збереження та ремонту сільськогосподарських машин А-1 площею 1910,2 кв. м. та будівлі складу, що належать ОСОБА_1 на праві приватної власності, зареєстрованому в Волинському ОБТІ; також на даній земельній ділянці знаходиться прибудова дерев'яна, площею забудови 128,3 кв. м., поряд знаходиться асфальтове покриття № 1 загальною площею 625 кв. м та асфальтово-щебневе покриття площею 740 кв. м.; те що вказані об'єкти належать ПП ОСОБА_1 на праві приватної власності підтверджується договором купівлі-продажу 54/100 частин профілакторію від 30.01.07 р., договором купівлі продажу № 31/100 частини профілакторію від 01.10.2003 р., свідоцтвом про придбання нерухомого майна, а саме 15/100 частин  профілакторію з прилюдних торгів, свідоцтвом про придбання нерухомого майна, а саме будівлі складу, з прилюдних торгів; аналіз інших статей Земельного кодексу України говорить про помилковість рішення відповідача, яке ґрунтується на п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України; ст.. 120 Земельного кодексу визначено порядок переходу права на земельну ділянку при переході права на будівлю і споруду; ст. 127 Земельного Кодексу України передбачає, що продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурсних засадах (аукціон, конкурс), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частини, паї), що належать державі; забороняється відчуження земель сільськогосподарського призначення на яких відсутні об'єкти нерухомого майна; дана норма не стосується продажу тих земель, що знаходяться під будівлями та спорудами, що належать на праві приватної власності юридичним та фізичним особам; такий висновок підтверджується і ст. 377 ЦК України; об'єкти нерухомого майна, що належать на праві приватної власності ПП ОСОБА_1, не належать до земель сільськогосподарського призначення.

Відповідач в судовому засіданні, запереченні від 24.01.08 р. № 14/1.18 посилається на те, що приймаючи спірне рішення Прилуцька сільська рада керувалась п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України, в якому вказано, що до 01.01.08 р. не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення викупу їх для суспільних потреб; чинне законодавство не містить будь-яких  інших роз'яснень та уточнень з приводу даного питання та відсутня єдина практика застосування вказаних норм Перехідних положень Земельного кодексу України.

 

          Розглянувши матеріали справи заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, встановив:

11 травня 2007 року Прилуцька сільська рада Ківерцівського району Волинської області, на основі клопотання приватного підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, своїм рішенням № 12/10 від 11.05.2007 р. відмовила у задоволенні даного клопотання мотивуючи відмову п. 15 Перехідних Положень Земельного кодексу України, а саме наявністю заборони на здійснення купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб.

Земельна ділянка, на яку претендує ОСОБА_1, знаходиться під об'єктами нерухомості, а саме, профілакторієм для збереження та ремонту сільськогосподарських машин А-1 площею 1910,2 кв. м. та будівлі складу, що належать ОСОБА_1 на праві приватної власності зареєстрованому в Волинському  ОБТІ. Також на даній земельній ділянці знаходиться і прибудова дерев'яна площею забудови 128,3 кв.м, поряд знаходиться асфальтове покриття № 1 загальною площею 625 кв.м. та асфальтово-щебеневе покриття загальною площею 740 кв. м.

          Вищевказані об'єкти належать приватному підприємцю ОСОБА_1 на праві приватної власності, що підтверджується:

- договором купівлі-продажу 54/100 частини профілакторію від 30.01.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Ківецівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 за реєстраційним номером 143 та зареєстровано в електронному реєстрі Волинського ОБТІ за реєстраційним номером 662100926 05.04.2007 р.

          - договором купівлі-продажу 31/100 частини профілакторію від 01.10.2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Ківецівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 за реєстраційним номером 1398 та зареєстрованого в електронному реєстрі Волинського ОБТІ за реєстраційним номером 2100926 31.10.2003 р.

- свідоцтвом про придбання нерухомого майна, а саме, 15/100 частини профілакторію з прилюдних торгів, посвідченого приватним нотаріусом Ківецівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 за реєстраційним номером 3161 та зареєстрованого в електронному реєстрі  Волинського ОБТІ за реєстраційним номером 2100996 26.10.2005 р.

- свідоцтвом про придбання нерухомого майна, а саме, будівлі складу, з прилюдних торгів, посвідченого приватним нотаріусом Ківерцівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 за реєстраційним номером 3164.

Рішення Прилуцької сільської ради від 11.05.2007 р. приймалось виходячи із аналізу п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України, в якому вказано, що до 1 січня 2008 року не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб.

Проте, аналіз інших норм чинного законодавства України обумовив ряд висновків про безпідставність рішення Прилуцької сільської ради.

Зокрема, стаття 120 Земельного кодексу України  визначає  порядок переходу права на земельну ділянку при переході права на будівлю і споруду, а саме; що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на  підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. У відповідності до ст. 127 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах (аукціон, конкурс), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в і яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Отже аналіз норм земельного права дає можливість зробити висновок, що Перехідні положення Земельного кодексу України забороняють відчуження земель сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності на яких відсутні об'єкти нерухомого майна. Дані правові норми не стосуються продажу тих земель, що знаходяться під будівлями та спорудами, що належать на праві приватної власності юридичним та фізичним особам. Такий висновок підтверджується ст. 377 Цивільного кодексу України, яка визначає, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.

Крім того, п. 15 Перехідних положень забороняє відчужувати лише ті землі державної чи комунальної власності, що відведені для сільськогосподарського використання. Так, ст. 22 Земельного кодексу України визначає поняття земель сільськогосподарського призначення, а саме: «землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури або призначені для цих цілей». Об'єкти нерухомого майна, що належать на праві приватної власності приватному підприємцю ОСОБА_1, не належать до жодної категорії споруд, що забезпечують виробничу інфраструктуру сільського господарства та не використовуються як такі. Отже, дані землі не можна вважати землями сільськогосподарського призначення взагалі, так як на даний момент будівлі та споруди, що перебувають у приватній власності приватного підприємця ОСОБА_1 використовуються для розміщення цехів деревообробної галузі.

 

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ПП ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають до задоволення, а рішення Прилуцької сільської ради від 11.04.07 р., слід скасувати.

 

Керуючись ст. ст. 22, 120, 127 Земельного кодексу України, ст. 377 Цивільного кодексу, ст. ст. 70, 71, 86, 87, 89, 94, 159, 160-169 КАСУ, господарський суд, -

Постановив:

Скасувати рішення Прилуцької сільської ради Ківерцівського району від 11.04.07 р. № 12/10 про відмову в задоволенні клопотання Приватного підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

 

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складання в повному обсязі . Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного господарського суду України.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

 

Суддя                                                                                              С.В.Бондарєв

 

Дата виготовлення повного

тексту постанови: 06.02.2008р.

 

 

 

 

                                                                                         

              Суддя                                                                                                                                                             

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація