Судове рішення #16828826


справа №  2-а-1340/11 р.                      

      

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

             20 червня 2011 року                                                                          м. Новомиргород

                                                                                                              

          Новомиргородський районний суд Кіровоградської області у складі судді Забуранного Р.А., за відсутністю сторін, розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Новомиргородському районі Кіровоградської області про стягнення недоотриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,

В С Т А Н О В И В :

У червні 2011 р. у Новомиргородський районний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Новомиргородському районі Кіровоградської області про стягнення недоотриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.   

Позивач стверджує, що є пенсіонером за віком, має статус “дитина війни” і, відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (далі –Закон) його щомісячна пенсія повинна збільшитись на 30% мінімальної пенсії за віком.

Відповідач не виконав вимог вказаного Закону, а його письмове звернення про збільшення пенсії відповідно до вимог цього Закону залишив без задоволення.

Посилаючись на наведене, ОСОБА_1 просить визнати неправомірними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі Кіровоградської області щодо не нарахування та виплати йому щомісячної доплати пенсії у розмірі 30 % від розміру мінімальної пенсії за віком за період з 01.12.2010 року по 01.06.2011 року та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням норм ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” починаючи з 01.12.2010 року по 01.06.2011 року.

У відповідності до супровідного листа за № 10451 від 07.06.2011 року,  відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі та копію позовної заяви з додатками отримав 07.06.2011 року, але у встановлений десятиденний строк не надав до суду письмові заперечення та наявні у нього докази.

За вказаних обставин суд вважає за необхідне розглянути справу на підставі ст. 183-2 КАС України у порядку скороченого провадження за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів та доказів, оскільки у справі мається достатньо матеріалів про їх права та взаємовідносини.

Оцінивши повідомлені позивачем, обставини та безпосередньо дослідивши докази в справі: оглянувши письмові докази, дослідивши інші матеріали справи, суд вважає за необхідне задовольнити адміністративний позов із таких міркувань.  

За змістом ст. 3 та п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України відносини, що склалися між позивачем та відповідачем, є публічно-правовими.

Як вбачається із положень Закону:

ст. 1 –дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

ст. 6 –дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

ст. 7 –фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

У судовому засіданні безспірно з’ясовано, що ОСОБА_1 –пенсіонер, народився у 1940 р. і відповідно до вимог ст. 1 Закону, який набрав чинності з 01.01.2006 р., набув статусу “дитини війни”, а тому згідно зі ст. 6 Закону має право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Проте за даними відповідача позивачеві з 01.10.2008 року довічно встановлена надбавка до пенсії, як особі зі статусом “дитини війни”  у розмірі –по 49,80 грн. щомісячно.

Статтею 70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” від 27 квітня 2010 року № 2154-VI - Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної  плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Відповідно розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Нормами Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” та Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” не передбачено обмежень щодо застосування положень ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Виходячи з вищевикладеного, вимоги позивача про покладення на відповідача обов’язку здійснити перерахунок пенсії, починаючи із 01.12.2010 року, ґрунтуються на законі і тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, підвищення до пенсії для "дитини війни" є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону є "дітьми війни", тобто підвищення до пенсії є формою реалізації конституційного права громадян зі згаданим статусом на соціальний захист.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.

Так, практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права та свідчить про те, що органи  державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (справа "Кечко проти України", рішення від 08.11.2005 року).

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання надбавки до пенсії засновані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Враховуючи те, що позивач є дитиною війни, наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання підвищення до пенсії.

Крім того, незважаючи на компетенцію деяких органів влади по наданню обов'язкових роз'яснень щодо виконання вимог законодавства, наявність чи відсутність будь-яких відомчих чи міжвідомчих роз'яснень, інструкцій та розпоряджень щодо механізму виконання норм Закону України не може бути підставою для невиконання цих норм, якщо це тягне за собою порушення прав та законних інтересів громадян України.

Відповідно до п. 1, п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 р. № 1261 - Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.

Управлінням Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі Кіровоградської області має бути нараховано та виплачено пенсію підвищену на 30% мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб’єкта владних повноважень, покладені на нього законом, а також те, що питання стосовно здійснення перерахунку та виплати пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд визнає необхідним зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатити підвищену на 30% мінімальної пенсії за віком позивачу з 01.12.2010 року, як особі, що має статус “дитини війни” відповідно до ст. 6 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року та ст. 28 ч. 1 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням фактично щомісячно виплаченої пенсії.

Викладені судом обставини підтверджуються зібраними у справі письмовими доказами: офіційними документами позивача, які посвідчують його особу та правовий статус “дитини війни”, заявою позивача до відповідача, довідкою, листом, інформацією, а також іншими матеріалами справи.

Таким чином, адміністративний позов підлягає незаперечному задоволенню в обумовленому судом обсязі, бо захистити позивачеві власні права іншим шляхом неможливо.

          Згідно положенням ст. ст. 256-257 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

На підставі викладеного, керуючись  ст. ст. 2, 11, 18, 71, 128, 158-163, 167, 183-2, 185-186, 256-257 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

          Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Новомиргородському районі Кіровоградської області про стягнення недоотриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни - задовольнити.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі Кіровоградської області щодо нездійснення перерахунку і виплати  ОСОБА_1 підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” за період з 01 грудня 2010 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком –протиправною.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 підвищення  пенсії згідно ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та ст. 28 ч. 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з  01 грудня 2010 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.

Звернути постанову у частині виплати державної соціальної допомоги до негайного виконання.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

          Постанова  за  результатами  скороченого  провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

          Апеляційна скарга  подається  до  адміністративного  суду апеляційної  інстанції  через  суд першої інстанції,  який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія  апеляційної  скарги  одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

          Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом  десяти  днів. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала  участь  у  справі,  обчислюється  з  дня  отримання  копії постанови.



                    Суддя                                                                         Р.А. Забуранний

  • Номер: 2-а/1509/1259/11
  • Опис: визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1340/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Забуранний Р.А.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.09.2011
  • Дата етапу: 07.10.2011
  • Номер: 2-а/2303/642/11
  • Опис: про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1340/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Забуранний Р.А.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.03.2011
  • Дата етапу: 24.07.2012
  • Номер: 2-а/2522/1062/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1340/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Забуранний Р.А.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.05.2011
  • Дата етапу: 07.06.2011
  • Номер: 2-а/764/11
  • Опис: перерахунок пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1340/11
  • Суд: Волочиський районний суд Хмельницької області
  • Суддя: Забуранний Р.А.
  • Результати справи: Постановлено нову ухвалу, скасовуючи ухвалу (постанову) суду першої інстанції повністю
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.04.2011
  • Дата етапу: 28.05.2013
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1340/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Забуранний Р.А.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.04.2011
  • Дата етапу: 04.05.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація