Судове рішення #16796365

2-а-3475/11                                                                          

               

 П О С Т А Н О В А

    І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И

 10.06.2011 р.                                                                           м. Донецьк                                        

Куйбишевський районний сум м.Донецька в складі судді Якубенка О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов’язання виконати дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов’язання виконати дії, мотивуючи його таким. Він є пенсіонером та продовжує працювати. Він 15 березня 2011 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку.  Йому 01.03.2011р. був проведений перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну страхову особу в цілому по Україні, з яких сплачено страхові внески за 2007 рік – 1197,91грн. У березні 2011р. він звернувся до відповідача з проханням здійснити йому перерахунок пенсії , згідно законодавства – по середньої заробітної плати  по Україні за 2010 рік, тобто в сумі  1982,62грн. Але йому в усній формі було відмовлено  та видано розрахунок пенсії. Вважає, що йому повинні були  провести  перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, застосувавши показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні не за 2007 рік, а за 2010 рік. Просить визнати неправомірними дії відповідача відносно перерахунку пенсії, який було зроблено 01.03.2011р. та проведений із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з яких сплачено страхові внески за 2007рік, в сумі 1197,91грн.  та  зобов’язати відповідача провести перерахунок його пенсії з застосуванням показника заробітної плати  за 2010 рік., з 1 березня 2011р. та виплатити йому не виплачену частину пенсії.

Позивач в судове засідання не з’явився, надав до суду заяву про розгляд справи в його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. В своїх запереченнях представник відповідача позов не визнав, мотивуючи це тим, що перерахунок пенсії відповідачу зроблено відповідно до норм діючого законодавства, та просив розглянути справу в його відсутність.

Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи в їх відсутність, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

             Суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.    

          Згідно  розпорядження відповідача №178778 від 05.04.2011р. позивачу було проведено 01.03.2011р. перерахунок  з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.  

             Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Статтею 9 цього Кодексу, зокрема визначено, що суд при вирішенні справи керується і принципом законності. Частиною 4 цієї статті, зокрема, відзначається принцип ієрархічності нормативно-правових актів. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору чи іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу правову силу.

           Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 2 КАСУ встановлено перелік обставин, які підлягають перевірці з боку суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень. Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

                       Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлено статтею 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 105 8-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІУ).

          Частиною другою зазначеної статті встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + КзЗ + ...+Кзп);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

              Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону. Цією нормою визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

              Згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-У "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік, Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI (підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

             Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту "б" підпункту 9, підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

             Відповідно до статті 74 Закону України "Про Конституційний Суд України" Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.

                Частиною шостою резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 установлено, що Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

               28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", підпунктом 3 пункту 11 якої установлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.  Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після її призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку), з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

               Якщо пенсіонер, що продовжує працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 Закону, то проводиться за заявою пенсіонера перерахунок пенсії незалежно від того, скільки   часу   минуло   після   призначення   пенсії   при   неповному   стажі,   з (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

              Таким чином, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон № 1058-ІУ та постанова Кабінету Міністрів України), які по-різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.

            Листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року №20/0/18-09/039/4096/02-01 було повідомлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.).

             Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а її статтею 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.

           Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при розв'язанні таких спорів застосуванню підлягають положення Закону № 1058-ІУ, тобто при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений частиною другою статті 40 Закону № 1058-ГУ. Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню з 1 січня по 22 травня 2008 року.

           З огляду на означене вище, керуючись принципами верховенства права і закону, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за стажем і заробітком, виходячи із заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік (рік, що передує року звернення за   перерахунком пенсії),  з 1 березня 2011 року.

           Оскільки при проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідачем  необґрунтовано застосовано показник заробітної плати за 2007 рік, то такі дії відповідача необхідно визнати протиправними, а відповідача необхідно зобов’язати здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсію з 1 березня 2011 із заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 р., а саме 1982,63 грн.

           На підставі ст. 88 КАС України суд вважає можливим звільнити відповідача, який є державним органом, від сплати судового збору в доход бюджету

             На підставі ст.ст. 16,50,55,67,121,124 Конституції України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  та керуючись ст. ст. 2-15, 17-19, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 99, 102, 160-163, 181 КАС України,  суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м.Донецька про визнання дій протиправними, зобов’язання виконати дії задовольнити.

          Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька щодо  проведення ОСОБА_1 з 1 березня 2011 року перерахунку пенсії, виходячи з показника заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197,91  грн.

          Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька здійснити перерахунок з 1 березня 2011 року та виплату пенсії за стажем і заробітком ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, а саме 1982,63 грн.

Звільнити Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька від сплати судових витрат в доход бюджету.

          Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:

  • Номер:
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3475/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Якубенко О.Б.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.05.2011
  • Дата етапу: 30.01.2013
  • Номер: 2-а/1496/11
  • Опис: про визнання відмови дача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3475/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: Якубенко О.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.06.2011
  • Дата етапу: 09.08.2011
  • Номер: 2-а/210/2986/11
  • Опис: стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги и дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3475/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Якубенко О.Б.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.09.2011
  • Дата етапу: 14.10.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація