Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22а-3358/11 Головуючий у суді І-ї інстанції Бондарчук Р.А.
Доповідач Карпенко О. Л.
УХВАЛА
Іменем України
11.04.2011року колегія суддів судової палати апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
головуючої – Кривохижі В.І.,
суддів - Черниш Т.В.,
Карпенка О.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кіровограді справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі Кіровоградської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача, зобов’язання його здійснити перерахунок і виплату підвищення пенсії, як «дитині війни»за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області на рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 10 серпня 2010 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
16 липня 2010 року ОСОБА_3 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача, зобов’язання відповідача здійснити їй, як «дитині війни», перерахунок і виплату підвищення пенсії за періоди з 01 січня 2009 року по день ухвалення рішення у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вона має статус «дитини війни»та має право на отримання підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімального розміру пенсії за віком. Однак відповідач протиправно не здійснював нарахування та виплату підвищення пенсії у передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»розмірі.
Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 10 серпня 2010 року позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування позивачці пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 01 січня 2009 року. Зобов’язано відповідача провести перерахунок та виплату позивачу підвищення пенсії як «дитині війни», відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з 01 січня 2009 року виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ст. 28 ч. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Стягнуто з відповідача на користь позивача 37 грн. 00 коп. судових витрат та з Держаного бюджету України –8 грн. 50 коп. судового збору.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою до суду апеляційної інстанції про скасування оскаржуваного рішення та постановлення нового рішення про відмову в задоволенні позову. Скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції було прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Судом не враховано, що законодавчо не врегульовано механізм реалізації норми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». З 2008 року підвищення пенсій дітям війни здійснюється відповідно до п. 41 Р. ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»і постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530. Фінансування виплат на виплату підвищення пенсії дітям війни не може здійснюватися за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зі справи вбачається та вірно встановлено судом, що станом на 02 вересня 1945 року (дата закінчення Другої світової війни) позивачці, яка являється громадянкою України, не виповнилося 18 років, а тому, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»вона має статус «дитини війни» та відповідно до ст. 6 цього Закону має право на отримання підвищення пенсії в розмірі 30 % від мінімального розміру пенсії за віком.
На підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та рішень Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 і від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 суд дійшов правильного висновку, що дії відповідача щодо нарахування підвищення пенсії позивачки з 01 січня 2009 року у меншому розмірі, ніж встановлено вказаною нормою Закону, є протиправним.
Суд відхиляє, як необґрунтовані посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»п. 8 якої передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні. Виходячи з принципу законності та пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру підвищення пенсій позивачці, як дитині війни, застосуванню підлягає ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а не постанова Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав осіб, які мають статус дітей війни. Крім того, згідно ст. 3 ч. 2 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
У 2010 році зміни до законодавства України в частині виплати підвищення пенсії дітям війни не вносилися.
Посилання відповідача на відсутність коштів для нарахування та виплати підвищення пенсії передбаченого Законом України «Про соціальний захист дітей війни», як на причину невиконання своїх зобов’язань, не може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2002 року №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення та Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, Пенсійний фонд України та його територіальні органи у спірних правовідносинах виконують функції держави і на них покладено обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов’язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов’язку на центральний орган виконавчої влади –Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, але вони не дотрималися вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд вірно дійшов висновку про те, що відповідач не виконали своїх повноважень без поважних причини.
Рішення суду є законним і обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не дають підстав вважати, що судом було допущено порушення норм процесуального права, або неправильно застосовано норми матеріального права.
Керуючись Законом України «Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами»від 02.12.2010 року, ст.ст.195, 197,198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області залишити без задоволення, а рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 10 серпня 2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції
Головуюча :
Судді: