ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.07.11 р. Справа № 2/122пд
Суддя господарського суду Донецької області Мартюхіна Н.О.
при секретарі судового засідання Трубачевій А.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 м. Макіївка
до відповідача: Спеціалізованого комунального підприємства „Благоустрій” м. Макіївка
третя особа: Макіївської міської ради м. Макіївка
про зобов’язання укласти договорі про співробітництво з надання ритуальних послуг
За участю
представників сторін
від позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3–за довір.
від відповідача: не з’явився
від третьої особи: не з’явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Фізична особа –підприємець ОСОБА_1 м. Макіївка, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Спеціального комунального підприємства „Благоустрій” м. Макіївка про зобов’язання укласти договір про співробітництво з надання ритуальних послуг.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на обов’язковість, в силу закону, укладення договору про надання ритуальних послуг, направлення проекту договору про надання ритуальних послуг для підписання відповідачеві та відмову останнього в укладанні договору. Як на правову підставу заявленого позову позивач посилається на п. 5., п. 8, п. 8.1. Типового положення про ритуальну службу в Україні, ст. 12 Закону України „Про поховання та похоронну справу”, ст. 187 Господарського кодексу України.
Позивачем до прийняття рішення по справі надано пояснення від 18.07.2011р., де останній зазначає, що просить зобов’язати Спеціалізоване комунальне підприємство „Благоустрій” укласти з позивачем договір про співробітництво з надання ритуальних послуг у редакції, що була складена позивачем та надана відповідачу 15.03.2011р., яка додана до матеріалів справи.
З приводу зазначеного, судом розглядаються позовні вимоги позивача з урахуванням пояснень від 18.07.2011р.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, відзиву по заявленим вимогам не надав, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином шляхом направлення на його адресу рекомендованих листів з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 21.06.2010р. до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору було залучено Макіївську міської ради.
Представник третьої особи у судове засідання не з’явився, відзиву по заявленим вимогам не надав, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення наявні в матеріалах справи.
З урахуванням цих даних, суд вважає належним виконання обов’язку щодо повідомлення відповідача та третьої особи про вчинені судом процесуальні дії та можливим розглянути спір, згідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в справі матеріалами. До того ж, згідно ст. 59 ГПК України, надання відзиву на позов є правом відповідача.
Приймаючи до уваги вищенаведені обставини, з огляду на достатність представлених матеріалів, справа розглянута згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд
ВСТАНОВИВ:
15.02.2011р. фізична особа –підприємець ОСОБА_1 направив на адресу відповідача разом з необхідним пакетом документів проект договору про надання ритуальних послуг.
Факт отримання вищевказаного договору разом із пакетом всіх необхідних документів, визначених в пункті 8.1. Типового положення, підтверджується відміткою про отримання від 15.02.2011р.
Однак, листом № 18/01-33 від 01.03.2011р. відповідач відмовив фізичній особі –підприємцю ОСОБА_1 в укладенні договору про надання ритуальних послуг населенню, оскільки копія справи про присвоєння ідентифікаційного номеру не засвідчена в установленому порядку.
15.03.2011р. позивач направив на адресу відповідача пакет документів та проект договору про надання ритуальних послуг бн від 15.03.2011р.
Факт отримання вищевказаного договору разом із пакетом всіх необхідних документів, визначених в пункті 8.1. Типового положення, підтверджується відміткою про отримання від 15.03.2011р.
Проте, будь-якої відповіді або відмови від укладання договору позивачем від відповідача отримано не було.
Вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з огляду на наступні підстави.
Правовідносини в Україні відносно поховання померлих осіб регулюються Законом України „Про поховання та похоронну справу”, наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства за №193 від 19.11.2003 року „Про затвердження нормативно-правових актів відносно реалізації Закону України "Про поховання та похоронну справу" та іншими нормативно-правовими актами”.
Згідно статті 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу" ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону.
Ритуальні служби можуть також надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, виготовляти предмети ритуальної належності. Тарифи щодо оплати таких послуг та предметів ритуальної належності встановлюються в межах, визначених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до матеріалів справи та пояснень представника позивача Спеціалізоване комунального підприємства „Благоустрій” - є ритуальною службою міста Макіївки.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України „Про поховання та похоронну справу”, надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності.
За приписами статті 12 Закону України „Про поховання та похоронну справу” особа, яка зобов'язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із статтею 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб'єктів господарської діяльності, які уклали договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг.
Ритуальні послуги надаються за плату згідно з договором-замовленням, крім випадків, передбачених законом.
При цьому, в статті 1 вказаного Закону встановлено, що ритуальні послуги - послуги, пов'язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання.
Цією ж статтею визначено, що суб'єкти господарювання можуть самостійно виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, де це передбачено законодавством.
Відповідно до статті 1 Закону України „Про поховання та похоронну справу” предмети ритуальної належності - вироби, що є атрибутами поховання та облаштування могили (колумбарної ніші).
Таким чином, в статті 12 Закону України „Про поховання та похоронну справу” чітко визначено, що виконавцем ритуальних послуг (які надаються на підставі договору –замовлення) можуть бути лише особи, які уклали відповідні договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг.
А виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, які не є тотожними поняттю „ритуальні послуги” суб'єкти господарювання можуть самостійно.
Таким чином, для суб’єктів господарювання, які вирішили надавати ритуальні послуги, є обов’язковим укладення відповідного договору із сільським головою або ритуальною службою.
За приписами пункту 5 Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого ритуальна служба відповідно до покладених на неї завдань зобов'язана, зокрема,
- укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання;
- на підставі договору-замовлення забезпечувати безперешкодний доступ на територію кладовища (крематорію) суб'єкта господарської діяльності, з яким укладено договір про надання ритуальних послуг;
- у разі відсутності на ринку послуг регіону необхідної замовнику ритуальної послуги - забезпечувати надання цієї послуги власними силами.
Згідно пунктів 8 та 8.1 вказаного Типового положення ритуальна служба забезпечує укладання договорів із суб'єктами господарювання в такому порядку.
Суб'єкт господарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до територіальної ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім'я її керівника та долучити до заяви (засвідчені у встановленому порядку копії) такі документи - копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи; копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності; перелік послуг, що пропонуються для надання суб'єктом господарювання; режим роботи та номер телефону.
Відповідно до пункту 8.2 Типового положення, протягом 14 робочих днів з для отримання заяви територіальна ритуальна служба укладає з суб'єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів, передбачених цим пунктом. Безпідставна відмова в укладанні договору не допускається, вона повинна бути аргументована.
Як встановлено судом вище, листом 18/01-33 від 01.03.2011р. відповідач відмовив фізичній особі –підприємцю ОСОБА_1 в укладенні договору про надання ритуальних послуг населенню, оскільки свідоцтво про присвоєння ідентифікаційного номеру не засвідчено у встановленому законом порядку.
З огляду на вказану відмову позивачем повторно було направлено пакет документів з пропозицією укласти договір.
Проте, відповідач на укладання договору будь-якої відмови не надав, та підписаний проект договору не повернув.
Вказану відмову в укладенні договору суд розцінює як безпідставну. За приписами Типового положення для укладання договору позивач повинен надати відповідачу для укладення договору наступний пакет документів, а саме копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи; копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності; перелік послуг, що пропонуються для надання суб'єктом господарювання; режим роботи та номер телефону. Вказаний пакет документів було отримано відповідачем про що свідчить відмітка про отримання. Посилання відповідача на надання неналежним чином засвідченої копії ідентифікаційного коду, не перешкоджає укладенню відповідного договору.
Відповідно до статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
На підставі зазначеного, ретельно вивчивши зміст договору, суд дійшов висновку, що запропонований відповідачу проект Договору відповідає вимогам статті 180 Господарського кодексу України щодо наявності в Договорі всіх істотних умов та нормам Закону України „Про поховання та похоронну справу”, Типового положення про ритуальну службу в Україні, а також примірному договору про надання ритуальних послуг крім редакції п. 6.2. договору, яким передбачено, що по закінченню строку договір вважається пролонгованим на той же строк.
Це не відповідає вимогам п. 8.2 Типового положення, яким встановлено, що договір про надання послуг укладається на термін три роки, але за згодою сторін цей термін може бути іншим. Редакція п. 6.2. договору не передбачає у будь-якій формі згоди сторін.
За таких умов п. 6.2. договору підлягає виключенню.
При цьому суд враховує, що термін дії договору визначений п. 6.1. – три роки.
Нормами статті 187 Господарського кодексу України врегульовано питання стосовно того, що моментом укладення спірного Договору є день набрання законної сили рішенням господарського суду Донецької області у справі № 2/122пд.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача у відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями Закону України „Про поховання та похоронну справу”, нормами Типового положення про ритуальну службу в Україні, ст.ст. 22, 33, 34, 36, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 м. Макіївка до Спеціалізованого комунального підприємства „Благоустрій” м. Макіївка за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Макіївської міської ради м. Макіївка про зобов’язання Спеціалізоване комунальне підприємство „Благоустрій” укласти договір про співробітництво з надання ритуальних послуг - задовольнити частково.
Зобов’язати Спеціалізоване комунальне підприємство „Благоустрій” (Донецька область, м. Макіївка, вул.. Калинівська, 19, ЄДРПОУ 30923154) укласти з фізичною особою –підприємцем ОСОБА_1 (86126, АДРЕСА_1, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) договір про співробітництво з надання ритуальних послуг від 15.03.2011р. в редакції позивача, за винятком п. 6.2., який підлягає виключенню з тексту договору.
Стягнути з Спеціалізованого комунального підприємства „Благоустрій” (Донецька область, м. Макіївка, вул. Калинівська, 19, ЄДРПОУ 30923154) на користь фізичної особи –підприємцем ОСОБА_1 (86126, АДРЕСА_1, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати державне мито в розмірі 85грн. та витрати ні інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення суду може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання рішення.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Мартюхіна Н.О.