Судове рішення #1665166

 

 

                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                          2-67/08

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

    І М  Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

 

 

     10 січня 2008 року                                                   Уманський міськрайонний суд Черкаської області

 

в складі головуючого - судді Пархети А.В.

при секретарі -   Приходченко Н.П.

з участю адвокатів : ОСОБА_1, ОСОБА_2.

 

     розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Умані цивільну справу за позовом  ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Шаринської сільської ради Уманського району Черкаської області, сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ''Шарин '',  фермерського господарства ''Кравчукове '', третіх осіб товариства з обмеженою відповідальністю ''Металіст '', Державного нотаріуса Уманської районної державної нотаріальної контори про визнання незаконними та скасування рішень виконкому Шаринської сільської ради, свідоцтв про право власності на нерухоме майно та договорів купівлі-продажу об'єктів нерухомості,

ВСТАНОВИВ  :

 

   Позивачі звернулися з позовом до суду яким просять визнати незаконними та скасувати рішення виконкому Шаринської сільської ради № 14 від 26.03. 2004 року, № 52 від 28.09.2004 року, свідоцтв про право власності на нерухоме майно від 01.02.2005 року, 23.05.2005 року та договорів купівлі-продажу об'єктів нерухомості від 11.07. 2005 року посилаючись на те, що вказані рішення органу владних повноважень та заключні на підставці них цивільно-правові угоди не відповідають вимогам чинного законодавства, порушують права та законні інтереси власників майнових паїв. Вказують, що розпаювання майнового фонду КСПП ''Шарин '' було проведено у липні 2003 року і загальними зборами колишніх членів підприємства було затверджено перелік майна, яке підлягає розпаюванню. У даний перелік було включено будівлю майстерні, бокси для тракторів, тракторний навіс та інші об'єкти нерухомості. Колишнім членам КСПП були видані майнові сертифікати, якими визначено право власності кожного на частку у спільному майні та дано грошове визначення даної частки. Рішенням загальних зборів власників земельних та майнових паїв від 06.11.2003 року / протокол № 3/  було прийнято рішення щодо можливості переведення окремого майна - бокси для тракторів і будівлю столової-майстерні до складу активів для послідуючого задоволення кредиторської заборгованості і доручено майновій комісії детальніше вивчити усі варіанти по об'єктах та їхній вартості. Виконавчий комітет Шаринської сільської ради, прийнявши за основу даний протокол загальних зборів пайовиків, не вивчивши питання щодо належності спірного майна, видав свідоцтва про право власності на майно СТОВ ''Шарин ''. 07.06.2005 року засновниками СТОВ 'Шарин '' було прийняте незаконне рішення щодо реалізації частини спірного майна для забезпечення можливості погашення заборгованості по заробітній платі працівникам СТОВ ''Шарин ''. На підставі вищезазначених незаконних документів 11.07.2005 року  був заключний нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу об'єктів нерухомості між СТОВ ''Шарин '' та фермерським господарством ''Кравчукове '', а саме нежитлової будівлі комори ''А '' та замощення 1, будівлі столової-майстерні ''А '', боксів для тракторів ''Б '', тракторного навісу, підвалу ''Г ''. Вважають, що так як усі рішення по перестановці об'єктів нерухомості не проводились, то у послідуючому свідоцтва про право власності на дані об'єкти і договори купівлі-продажу даних об'єктів являються незаконними і повинні бути скасовані.

 

- 2 -

 

   У судовому засіданні представники позивачів, третьої особи на стороні позивачів позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

   Представники відповідачів позов не визнали і пояснили, що 06.11.2003 року відбулось засідання загальних зборів власників земельних та майнових паїв колишнього КСПП ''Шарин '' на якому було прийнято рішення про перестановку майна, а саме : будівлі майстерні, боксів для тракторів, тракторного навісу та навісу для газових балонів з пайового фонду до кредиторської заборгованості. Переставлене майно поповнити за рахунок майна із кредиторської заборгованості - старої комори, будинку складу та телятника. Дане рішення було прийнято більшістю голосів - 188, коли присутніх всього було 195 чоловік. Невідображення даної обставини у протоколі загальних зборів пояснюють необізнаністю секретаря , яка була вибрана для ведення протоколу. Виконавчим комітетом Шаринської сільської ради СТОВ ''Шарин '' були видані законні свідоцтва про право власності на нерухоме майно - спірні об'єкти нерухомості, які в послідуючому на законних підставах  на підставі нотаріально-посвідчених договорів купівлі - продажу були реалізовані фермерському господарству ''.  В результаті продажу спірних об'єктів нерухомості була погашена заробітна плата СТОВ ''Шарин ''. Вважають усі оспорювані позивачами дії правомірними і такими, які відповідають правам та законним інтересам співвласників майна.

   Допитана у судовому засіданні Вострикова О.І. - державний нотаріус Уманської районної Державної нотаріальної контори - пояснила, що нею були нотаріально посвідчені два договори купівлі-продажу об'єктів нерухомості, заключні 11.07.2005 року між СТОВ ''Шарин '' і фермерським господарством  ''Кравчукове ''. Дані об'єкти знаходились у податковій заставі. Нею з податкової інспекції був отриманий дозвіл на їх реалізацію. Усі кошти від реалізації об'єктів були перераховані у казначейство, яке після відрахування усіх необхідних платежів інші кошти перерахувало на рахунок продавця. Для посвідчення даних договорів продавцем були надані усі необхідні документи і будь-яких сумнівів у їх достовірності у неї не виникло.

   Свідок ОСОБА_13 у судовому засіданні пояснила, що 6 листопада 2003 року відбулись загальні збори  власників земельних та майнових паїв колишнього КСПП ''Шарин ''. Вона була обрана секретарем даних зборів і вела протокол. Головою зборів - ОСОБА_3 було запропоновано зробити перестановку об'єктів нерухомості із майна пайовиків у майно кредиторської заборгованості. Були вказані конкретні об'єкти нерухомості. За дане рішення проголосувала більшість присутніх. Однак нею дане питання у протоколі загальних зборів відображено не було у зв'язку з її необізнаністю.

    Мельник З.М. - Шаринський сільський голова,  Дем'янчук Л.М. - головний бухгалтер КСПП ''Шарин '', Запорожець І.П. - уповноважений співвласників майнових паїв у судовому засіданні пояснили, що 06.11.2003 року по ініціативі ОСОБА_3 - голови загальних зборів власників земельних  та майнових паїв була проведена перестановка майна, яке знаходилось у майновому фонді і кредиторській заборгованості. За дане рішення проголосувала більшість учасників загальних зборів.

   Вислухавши пояснення сторін, свідків, вивчивши матеріали справи судом встановлено наступне : 6 листопада 2003 року відбулися загальні збори власників земельних та майнових паїв колишнього КСПП ''Шарин '' на яких було прийнято рішення про перестановку частини спірних об'єктів нерухомості  з майна, яке знаходиться у розпаюванні у майно кредиторської заборгованості. На підставі вказаного рішення виконком Шаринської сільської ради видав свідоцтва про право власності на спірні об'єкти СТОВ ''Шарин ''. Вказані рішення органом владних повноважень були прийняті на підставі Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 28.01.2003 року № 6/5 та Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні ''. В послідуючому, 11.07.2005 року,  на підставі вищезазначених документів, між СТОВ ''Шарин '' і фермерським господарством ''Кравчукове '' були нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу спірних об'єктів нерухомості, які не скасовані по даний час.

   Постановою Верховного Суду України від 12 червня 2007 року Постанова Вищого адміністративного суду України від 20.12.2006 року, ухвала Апеляційного суду Черкаської області від 04.07.2006 року та постанова Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 05.05.2006 року по даній справі скасовані. У Постанові також зазначається, що вищезазначені судові інстанції  '' не звернули уваги на те, що власники спірного майна не є стороною договору про його відчудження, а тому їх право не може бути захищене шляхом визнання незаконними та скасування рішень

- 3 -

 

Виконавчого комітету Шаринської сільської ради про оформлення права власності на господарські будівлі і видачу СТОВ ''Шарин '' відповідних свідоцтв, визнання незаконними та скасування цих свідоцтв, а також визнання недійсними договорів купівлі-продажу майна.

   Згідно зі ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документів, який засвідчує його право власності. Водночас при переході майна у володіння третіх осіб за договором про його відчуження право власника, який не є стороною цього договору, за змістом статей 216, 388 ЦК України може бути захищене лише шляхом пред'явлення позову про витребування майна від добросовісного набувача. Такий позов залежно від суб'єктивного складу сторін спору розглядається за правилами господарського чи цивільного судочинства.

   Частиною 1 ст. 393 ЦК України передбачено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Відповідно до частини 2 цієї статті власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

   Зі змісту статті випливає, що такий спосіб захисту порушеного права, як визнання незаконним акта суб'єкта владних повноважень, не є універсальним і його застосування можливе у двох випадках : коли може бути відновлено те становище, яке існувало до видання акта, або коли за відсутності цієї можливості вимога про визнання акта суб'єкта владних повноважень поєднана з вимогою про відшкодування майнової та моральної шкоди. Спори зазначеної категорії належать до адміністративної юрисдикції.

   Оскільки відновлення того становища, яке існувало до прийняття рішень виконавчим комітетом Шаринської сільської ради, неможливе у зв'язку з відчуженням майна третій особі, а вимоги про визнання незаконними і скасування оспорюваних рішень не поєднані з вимогами про відшкодування майнової та моральної шкоди, суди повинні визнавати заявлені вимоги необґрунтованими саме з зазначених підстав ''.

   Виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

   На підставі ст. 216, 328,  388, 392, 393 ЦК України,  Закону України   '' Про місцеве самоврядування '',  '' Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно '' ,  керуючись ст.ст. 10, 11,  209, 213 - 215 ЦПК України, суд ,

 

ВИРІШИВ  :

 

   В позові ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Шаринської сільської ради Уманського району Черкаської області, сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ''Шарин '',  фермерського господарства ''Кравчукове '', третіх осіб - товариства з обмеженою відповідальністю ''Металіст '', Державного нотаріуса Уманської районної державної нотаріальної контори про визнання незаконними та скасування рішень виконкому Шаринської сільської ради, свідоцтв про право власності на нерухоме майно та договорів купівлі-продажу об'єктів нерухомості відмовити.

 

   Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

 

   Рішення складено власноручно.

 

   Головуючий                              А.Пархета.

 

  • Номер: 6/328/73/17
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-67/2008
  • Суд: Токмацький районний суд Запорізької області
  • Суддя: Пархета А.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.09.2017
  • Дата етапу: 20.09.2017
  • Номер: 6/590/21/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-67/2008
  • Суд: Ямпільський районний суд Сумської області
  • Суддя: Пархета А.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.11.2018
  • Дата етапу: 27.11.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація