Судове рішення #166184
45/131

донецький апеляційний господарський суд

 

Постанова

Іменем України


19.09.2006 р.                                                                                  справа №45/131

Донецькій апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:


головуючого:

Шевкової  Т.А.

суддів

Дзюби  О.М., Стойки  О.В.,



за участю представників сторін:


від позивача:

Ніколаєв О.С.,

від відповідача:

Товкач В.М., Дубовик І.М.,




розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Товариства з обмеженою відповідальністю "Димитроввантажтранс"м.Димитров Донецької області



на рішення господарського суду


Донецької області



від

18.07.2006 року



по справі

№45/131



за позовом

Державного підприємства "Донецька залізниця" м.Донецьк

до

Товариства з обмеженою відповідальністю "Димитроввантажтранс" м.Димитров Донецької області

про

стягнення 1060грн. 80коп.


В С Т А Н О В И В:


Державне підприємство “Донецька залізниця” м.Донецьк звернулось до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Димитроввантажтранс” м.Димитров Донецької області штрафу за невиконання плану вантажоперевезень у грудні 2005р. в сумі 1060грн.80коп.

Господарський суд Донецької області рішенням від 18.07.2006р. у справі № 45/131 позовні вимоги ДП “Донецька залізниця” задовольнив повністю.

Рішення господарського суду мотивоване тим, що під час виконання плану перевезень за грудень 2005р. мало місце недовантаження по залізницях призначення. Господарський суд визнав, що розрахунок штрафу здійснений правильно з урахуванням економії статистичного навантаження та п.6.10 Правил планування перевезень вантажів (які затверджені Наказом Мінтрансу  від 09.12.2002р. № 873, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 29.12.2002р. за № 1030/7318).

Товариство з обмеженою відповідальністю “Димитроввантажтранс” м.Димитров Донецької області, не погоджуючись з рішенням господарського суду, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Донецької області від 18.07.2006р. по справі №45/131 як таке, що прийнято з неправильним застосуванням норм матеріального права, а саме: ст.107 Статуту залізниць України та Правил планування перевезень вантажів.

Державне підприємство “Донецька залізниця” м.Донецьк, вважає рішення господарського суду Донецької області від 18.07.2006р. у справі           № 45/131 законним, винесеним у відповідності до норм чинного законодавства, а апеляційну скаргу –необґрунтованою.

Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду у відповідності до ст.ст.28-29 Закону України “Про судоустрій” та ст.101 Господарського процесуального кодексу України на підставі встановлених фактичних обставин переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді справи норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи.

Відповідно до ст.129 Конституції України, ч.4 ст.9 Закону України “Про судоустрій в Україні”, статей 44, 811 Господарського процесуального кодексу України був здійснений запис судового засідання за допомогою засобів технічної фіксації та складено протокол.

Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі розгляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976року №5 “Про судове рішення”, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню доданих правовідносин, а за їх відсутності –на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.

Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображено обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини справи і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються двосторонніми доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду не відповідає вищевказаним вимогам.

Відповідно до ст.17 Статуту залізниць України для забезпечення перевезення вантажів залізничним транспортом здійснюється місячне планування перевезень.

Умови та порядок організації перевезень визначаються Правилами, в яких встановлений порядок розроблення, термін подання заявок, затвердження планів та облік виконання перевезень вантажів.

Відповідно до ст.18 Статуту залізниць України місячне планування перевезень вантажів здійснюється залізницями відправлення на підставі договорів та замовлень відправників. Замовлення повинні складатися у вагонах, а у випадках, передбачених Правилами, - і в тоннах.

Відповідно до п. 1.1 Правил планування перевезень вантажів ці правила визначають порядок планування перевезень вантажів залізницями в усіх видах сполучень, а також обліку виконання планів.

Перевезення вантажів місячними планами здійснюється на підставі договорів про організацію перевезень.

16.05.2005р. між Державним підприємством „Донецька залізниця” та Товариством з обмеженою відповідальністю „Димитроввантажтранс” було укладено договір № 322 про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.

Згідно п. 2.1 договору, на відповідача покладено обов’язок пред’являти залізниці у визначені терміни місячні плани перевезень, заявки на подачу вагонів (контейнерів) та здійснювати навантаження (вивантаження) вантажів, що відправляються ним або прибувають на його адресу.

Пунктом 2.2 договору на залізницю покладено обов’язок приймати до перевезення вантажі відповідача, для чого подавати під навантаження вагони (контейнери) згідно із затвердженими планами та заявками відповідача та надавати йому додаткові послуги, пов’язані з перевезенням вантажів.

Відповідно п. 2.3 договору для проведення розрахунків та обліку сплачених сум залізниця відкрила для Товариства з обмеженою відповідальністю „Димитроввантажтранс” особовий рахунок з  присвоєнням коду № 5361. Пунктом 4.1 договору сторони встановили, що за невиконання плану перевезень вони несуть відповідальність згідно зі Статутом залізниць України.

Відповідно до ст.20 Статуту залізниць України виконання перевезень враховується в обліковій картці встановленої Правилами форми, Порядок та умови зарахування вагонів під завантаження встановлюються Правилами.

Відповідно до п.п.6.1, 6.2 Правил планування перевезень вантажів, облік виконання плану перевезень вантажів здійснюється в обліковій картці за кожним планом.

Облікова картка повинна підписуватися по закінченні кожної звітної доби.

Порядок заповнення облікової картки визначено у п.п.6.4, 6.5 Правил планування перевезень вантажів.

На виконання умов договору, згідно з вимогами ст. 18 Статуту залізниць України Товариство з обмеженою відповідальністю “Димитроввантажтранс” направило Державному підприємству „Донецька залізниця” замовлення на перевезення у грудні 2005р. 61000тон вугілля в 916 вагонах. Замовлення було прийнято з присвоєнням йому № 2342.

Товариством з обмеженою відповідальністю “Димитроввантажтранс”   та Донецькою залізницею на підставі місячного замовлення відповідача був узгоджений план перевезень №2342 у грудні 2005р. по станції Красноармійськ, облік виконання перевезень вантажів здійснювався в обліковій картці виконання плану перевезень № 2342 за грудень 2005р.

Планом перевезень № 2342 було передбачено перевезення в грудні 2005р. в 1 декаді –19644тн. у 295 вагонах, у 2 декаді 19644тн. у 295 вагонах, у 3 декаді –16464тн у 269 вагонах, всього 61000тн. у 916 вагонах.

Таким чином, перевезення вантажів відповідача у грудні 2005р. було заплановано у тонах та вагонах.

Відвантаження вугілля здійснювалось за дорогами призначення: Донецька залізниця; Львівська залізниця; Одеська залізниця; Придніпровська залізниця.

За даними облікової картки виконання плану перевезень № 2342 за грудень 2005р. встановлено наступне.

По Донецькій залізниці за першу декаду відповідач запланував до перевезення 109 вагонів, фактично було перевезено 109 вагонів; за другу декаду до перевезення було заплановано 52 вагони , проте було перевезено 37 вагонів, недовантаження становить 15 вагонів.

По Львівській залізниці за першу декаду відповідач запланував до перевезення 12 вагонів, перевезено 73 вагонів, перевантаження становить 61 вагон; за другу декаду 30 вагони були заплановані до перевезення, проте було перевезено 0 вагонів, недовантаження становить 30 вагонів.

По Одеській залізниці за першу декаду відповідач запланував до перевезення 174 вагони, перевезено 116 вагонів, недовантаження становить 58 вагонів; за другу декаду 150 вагонів були заплановані до перевезення, проте було перевезено 188 вагонів, перевантаження становить 38 вагонів.

По Придніпровській залізниці за другу декаду відповідач запланував до перевезення 63 вагони, перевезено 124 вагонів, перевантаження становить 61 вагон.

За третю декаду план по перевезенню по дорогах призначення  був виконаний.

Таким чином, з урахуванням загальних показників по дорогах призначення за першу декаду недовантаження склало 48  вагонів, а за другу декаду - 3 вагони.

Оскільки протягом першої та другої декад мало місце невиконання зобов’язань по залізницях призначення, з урахуванням вимог ст.106 Статуту залізниць України та відповідно до п.6.7 Правил планування перевезення вантажів, позивачем був нарахований штраф у сумі 1060грн.80коп., який складається зі штрафу за першу декаду у сумі 998грн.40коп. та за другу декаду у сумі 62грн.40коп.

Як вбачається з облікової картки, за першу декаду грудня відповідачем було заплановано перевезти 19644 тони вантажу в 295 вагонах, фактично було подано 298 вагонів, які були завантажені 20487 тонами вантажу.

За другу декаду грудня було заплановано перевезти 19644 тон вантажу в 295 вагонах, фактично було подано 349 вагонів, які були завантажені 24049 тонами вантажу.

За третю декаду грудня при запланованих до перевезення 16464 тонах вантажу в 269 вагонах, позивачем було подано, а відповідачем завантажено 16512 тон вантажу в 240 вагонів.

Згідно даних облікової картки, за результатами місяця план перевезень за місяць у тонах відповідачем був перевиконаний - відвантажено 61048тон у 887 вагонах, при плані 61000тон у 916 вагонах.

Сторонами був складений акт звірки по обліковій картці № 2342 за грудень 2005р.

Відповідно до ст. 105 Статуту залізниць України залізниці, вантажовідправники, вантажоодержувачі, пасажири, транспортні, експедиторські і посередницькі організації та особи, які виступають від імені вантажовідправника і вантажоодержувача, несуть матеріальну відповідальність за перевезення у межах і розмірах, передбачених цим Статутом та окремими договорами.

Згідно статті 106 Статуту залізниць України за незабезпечення залізницею подачі вагонів і контейнерів для виконання плану перевезень та за невикористання вантажовідправником поданих вагонів і контейнерів чи відмову від вагонів і контейнерів для виконання плану перевезень сплачується штраф у таких розмірах: за вантажі, перевезення яких планується у тоннах і вагонах, - з тонни по 5 відсотків ставки добової плати за користування вагонами; за вантажі, перевезення яких планується тільки у вагонах (контейнерах), - за вагон (контейнер) по дві добові ставки плати за користування вагонами (контейнерами).  

Пунктом 6.10 Правил перевезення вантажів встановлено, що штраф за невиконання місячних планів і додаткових замовлень на перевезення вантажів нараховується на залізницю і відправника по закінченні кожної декади, сальдова сума штрафу визначається по закінченні місяця.

Відповідно частини 4 пункту 6.5.3 Правил планування перевезень вантажів, якщо є обставина, яка згідно із статтею 107 Статуту залізниць України звільняє відправника від сплати штрафу за невиконання плану перевезень, вина відправника за недовантаження зменшується на кількість не завантажених у зв'язку з цим вагонів (тонн), контейнерів.

Вантажовласник звільняється від сплати штрафу за невиконання плану перевезень у разі обмеження перевезення згідно із статтею 29 Статуту залізниць України, згідно якої Укрзалізниця надано право запроваджувати тимчасові обмеження щодо перевезень.  

Так, телеграмою № 0008 від 01.12.2005р. Укрзалізницею було зроблено обмеження перевезень на відправлення вугілля на станцію Ладижин Одеської залізниці на період до 05.12.2005р.

В результаті обмеження на Одеську залізницю не було направлено 60 вагонів.

При нарахуванні штрафу за невиконання плану перевезень по 1 декаді грудня 2006р. ця обставина не була врахована залізницею і господарським судом.

Крім того, при розгляді спору не були враховані ті фактичні обставини, що залізниця погодилась на зміну направлень перевезень по спірному плану, про що свідчать телеграми залізниці про внесення змін в план перевезень грудня 2005р. –в тому числі і по залізницям призначення. (а.с. 13-17, 66).

Відповідно до вимог п. “г” ст.107 Статуту залізниць України  виконання вантажовідправником плану у тонах вантажів, перевезення яких планується у тонах і вагонах, є підставою для звільнення вантажовідправника від сплати штрафу за невиконання плану перевезень.

Відповідно до п.2.8 Правил планування перевезень план перевезень вантажів вважається виконаним за умови відвантаження передбаченої кількості тон.

Враховуючи викладене встановлені апеляційним судом обставини, а саме те, що невиконання плану перевезень по дорогам призначення в 1 декаді грудня 2005р. не мало місяця, а також ті обставини, що на перевиконання ТОВ „Димитроввантажтранс” план перевезень №2342 за грудень 2005р. у тонах виконано, колегія суддів вважає неправомірним нарахування Державним підприємством штрафу за невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю „Димитроввантажтранс” плану перевезень по дорогах призначення в сумі 1060грн.80коп., оскільки у відповідності до приписів п.“г” ст.107 Статуту залізниць України, відповідач звільняється від сплати штрафу за невиконання плану перевезень.

Заперечення ДП “Донецька залізниця” в частині неправильного застосування статті 107 Статуту до спірних відносин не приймаються до уваги, оскільки як в статті 107 Статуту залізниць України, так і в пункті 2.8 Правил планування перевезень вантажів не вказано про те, що дані положення необхідно застосовувати при підрахунку нарахування штрафу за декаду.

Пункт 2.1 договору про організацію  перевезень вантажів містить зобов’язання по виконанню перевезень, оформлення якого передбачено ст.ст.17, 18 Статуту залізниць України, а саме ст.105 Статуту залізниць України передбачено, що матеріальна відповідальність за перевезення у межах і розмірах, передбачених Статутом та окремими договорами.

В ст.107 Статуту залізниць України та п.2.8 Правил планування перевезень вантажів визначено випадки, коли вантажовідправник звільняється від сплати штрафу за невиконання плану перевезень, а саме, при виконанні плану в тоннах вантажів.

Таким чином, висновок господарського суду Донецької області про правомірність нарахування залізницею штрафу за невиконання плану перевезень по дорогах призначення в сумі 1060грн.80коп., не відповідає фактичним обставинам, а рішення суду винесено з недотриманням п.“г” ст.107 Статуту залізниць України, п.2.8 Правил планування перевезень вантажів.

На підставі викладеного колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Донецької області від 18.07.2006р. по справі № 45/131 не ґрунтується на всебічному, повному та об’єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, винесено з порушення норм чинного законодавства, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, та фактичні обставини, встановлені апеляційним судом є підставою для скасування рішення.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи позовні вимоги, приймає нове рішення, яким відмовляє в задоволенні позовних вимог Державному підприємству „Донецька залізниця” до Товариства з обмеженою відповідальністю „Димитроввантажтранс” про стягнення штрафу 1060грн. 80коп. за невиконання обсягів перевезень.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати відповідача при зверненні з апеляційною скаргою покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 102, 104, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -

П О С Т А Н О В И В :


Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Димитроввантажтранс” м. Димитров Донецької області задовольнити.

Рішення господарського суду Донецької області від 18.07.2006р. у справі № 45/131 скасувати.

Державному підприємству „Донецька залізниця” м. Донецьк у задоволенні позовних вимог про стягнення з Товариства з  обмеженою відповідальністю „Димитроввантажтранс” м. Димитров Донецької області про стягнення штрафу 1060грн. 80коп. за невиконання обсягів перевезень відмовити.

Стягнути з Державного підприємства „Донецька залізниця” м. Донецьк на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Димитров-вантажтранс” м. Димитров Донецької області 51грн. 00коп. державного мита, сплаченого при зверненні з апеляційною скаргою.

Господарському суду Донецької області згідно з вимогами статті 117 Господарського процесуального кодексу України видати наказ у відповідності до вимог, які встановлені до виконавчого документу Законом України “Про виконавче провадження”.


Головуючий          Шевкова  Т.А.


Судді:          Дзюба  О.М.


          Стойка  О.В.


          













          Надруковано: 5 прим.

          1. позивачу

          2. відповідачу

          3 у справу

          4 ДАГС


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація