Торезький міський суд Донецької області
Справа № 2-а-6631/11
Категорія 99
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2011 року Торезький міський суд Донецької області у складі:
Головуючої судді Фролової Л.Д..
розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області про, визнання протиправними дій, зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі про визнання протиправними дій та зобов’язання нарахувати щомісячну соціальну допомогу дитини війни з 15 грудня 2010 року. Свої вимоги мотивував тим, що має статус „Дитина війни” та згідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яку повинен нараховувати та виплачувати відповідач. Посилаючись на те, що такі виплати не проводяться у розмірі, встановленому вказаною статтею, позивач просив зобов’язати нарахувати та виплатити недоплачене підвищення до пенсії за період з 15 грудня 2010 року, а при нарахуванні пенсії в майбутньому врахувати вимоги ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідач свої заперечення до вказаної судом дати не надав, про розгляд справи у скороченому проваджені був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у скороченому провадженні відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Торез і отримує пенсію за віком. На момент звернення позивача до суду, нарахування доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком відповідачем не здійснено.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни». На підставі ст. 6 названого Закону дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Судом встановлено, що позивач є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»і відповідно до ст. 6 цього ж Закону має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії. Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України, а також ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначається ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Керуючись конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру підвищення до пенсії позивачу підлягають застосуванню ч. 3 ст. 46 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»і ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав. Вихідним критерієм розрахунку для відповідача повинні бути розміри прожиткового мінімуму встановлені діючим законодавством України.
Судом встановлено, що позивачу пенсія призначена і не обмежується кінцевим строком. В пенсійному посвідченні зазначено, що вона призначена «довічно». Враховуючи, що виплата підвищення до пенсії «дитині війни»передбачена ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», який на теперішній час є діючим не передбачає обмеження строку виплати, суд вважає . що право на підвищення до пенсії позивач має теж довічно.
На підставі ч.2 ст.3, ст.8, ч.2 ст.19, ст.46, ст.152 Конституції України, ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини, ст.ст.1, 6, 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, ч.2 ст.8, ст.10 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року, абз.1 п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, керуючись ст.ст.11, 71, 159, 183-2 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області неправомірною, зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 15 грудня 2010 року згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з урахуванням виплачених сум.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 - 3(три) грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
Суддя Л. Д. Фролова
- Номер: 2-а/2303/5563/11
- Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-6631/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Фролова Л.Д.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.10.2011
- Дата етапу: 14.02.2013
- Номер: 2-а/908/3168/11
- Опис: соціального захисту дітей війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-6631/11
- Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Фролова Л.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.07.2011
- Дата етапу: 17.10.2011
- Номер: 2-а/1603/3610/11
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-6631/11
- Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
- Суддя: Фролова Л.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.09.2011
- Дата етапу: 19.09.2011