Судове рішення #16586256

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43,  м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна,  95013

        

ПОСТАНОВА

Іменем України


18 березня 2011 р.  Справа №2а-2434/11/0170


   Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді - Кононової Ю.С., при секретарі - Габрись П.С., за участю представника позивача - Бахаревої Н.Ю., представника відповідача - Нестерук О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Платан" про стягнення пені,

 В С Т А Н О В И В:

Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача пеню за несвоєчасну сплату адміністративно – господарської санкції за 2005 рік.

Позовні вимоги мотивує тим, що в 2005 році відповідач був зобов’язаний забезпечити працевлаштування інвалідів на 3 робочих місцях, а фактично була працевлаштована одна особа. Постановою Господарського суду АРК від 07 квітня 2009 року їхні вимоги щодо стягнення з відповідача адміністративно – господарських санкцій за 2005 рік були задоволені частково в сумі 6033,74 гривень за не працевлаштування інвалідів на 1 робочому місці. Постанова суду набрала законної сили. Фактично зобов’язання було виконане відповідачем лише 27 вересня 2010 року, тобто з порушенням термінів сплати на 1624 календарних дні, у зв’язку з чим вони просять стягнути з ПП «Платан» пеню за несвоєчасне виконання ним своїх зобов’язань.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав з тих підстав, що на їхню думку вимоги про стягнення пені не можуть бути окремим предметом спору у суді, а повинні розглядатися тільки спільно з вимогами про стягнення адміністративно -  господарських санкцій. Також вважає, що позивач пропустив без поважних причин передбачений законом строк для звернення до суду із заявленими ним вимогами.

Суд, вислухавши сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими з наступних підстав.  

Судом встановлено, що приватне підприємство «Платан» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.6).

Відповідно до статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875 (далі –Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Частиною 1 ст. 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує                найману працю.

Відповідно до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Постановою Господарського суду АР Крим від 07 квітня 2009 року були частково задоволені позовні вимоги Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення адміністративно – господарчих санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та з відповідача стягнуто 6033,75 гривень. Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2009 року постанова Господарського суду АР Крим була залишена без змін та набрала законної сили.

Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Аналогічно, згідно з пунктами 4, 5 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, порушення строків сплати суми адміністративно – господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ  за кожний календарний день прострочення. Порядок нарахування пені та встановлення строку її сплати затверджується Міністерством праці.

Підпунктом 2.2 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223 дано визначення поняття пені як штрафної санкції, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно – господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов’язання.

Зобов’язання, згідно ст.. 509 Цивільного Кодексу України, - це правовідношення, в якому одна особа зобов’язана вчинити на користь іншої сторони певні дії або утриматись від їх вчинення, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.

Зобов’язання, відповідно до ст.. 526 ЦК України повинне виконуватись належним чином згідно вимог актів цивільного законодавства.

Підстави припинення зобов’язання передбачені ст.. ст.. 599-601, 604-609 ЦК, зокрема за ст. 559 ЦК, зобов’язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до пункту 3.3 Порядку документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, є звіт за формою 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.

Пунктами 3.4, 3.6 Порядку передбачене, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно – господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу). Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.

Постановою Господарського суду АРК від 07 квітня 2009 року було встановлено, що у 2005 році на підприємстві відповідача працював 1 інвалід, хоча у звітному періоді для працевлаштування інвалідів було створено 2 робочих місця, у зв’язку з чим суд дійшов висновку, що відповідач повинен сплатити штраф за не створення в 2005 році 1 робочого місця для працевлаштування інвалідів в сумі 6033, 75 гривень, тобто постановою суду, яка набрала законної сили було встановлено наявність зобов’язання відповідача до 15 квітня 2006 року самостійно визначити та сплатити адміністративно – господарську санкцію за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 6033, 75 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Разом з цим, фактично сума боргу у вигляді адміністративно – господарчих санкцій, яка мала бути сплачена відповідачем до 15 квітня 2006 року була  відшкодована підприємством лише 27 вересня 2010 року (а.с. 10), тобто порушення термінів сплати склало 1624 календарних днів.

Виходячи з розміру облікової ставки Національного банку України на момент прострочення, розмір пені, нарахованої на суму заборгованості за весь час прострочення складає 2939,44 гривень, що підтверджується наданим розрахунком (а.с. 5).

04 листопада 2010 року, 08 лютого 2011 року на адресу ПП «Платан» надсилалися повідомлення про необхідність відшкодувати суму нарахованої пені, які були отримані відповідачем, проте добровільно ця сума сплачена не була, чого його представник в судовому засіданні не заперечував (а.с. 11, 12).  

Посилання представника відповідача на те, що стягнення пені не може бути окремим спором у суді суд вважає не заснованими на законі, оскільки це твердження  протиричить як завданням та принципам адміністративного судочинства, так і принципам стягнення пені, остаточний розмір якої можливо визначити лише після припинення основного зобов’язання шляхом його виконання.

Щодо пропуску позивачем строку на звернення до суду, ухвалою суду від 18 березня 2011 в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду було відмовлено.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а  відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Оскільки позивач є звільненим від сплати судових витрат, вони не підлягають стягненню з відповідача.

В судовому засіданні, що відбулося 18.03.2011 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Повний текст постанови, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України складений 21.03.2011 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

                                                      ПОСТАНОВИВ:

Позов Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства “Платан” (95022, Київський район, м. Сімферополь, вул. Глінки \ Дерюгіної, 57Б2, ЄДРПОУ 30645832) на користь Державного бюджету України (одержувач: Державний бюджет Сімферопольського району, код платежу 50070000, банк одержувача: Управління Державного казначейства в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037; р/р 31219230700268) пеню за несвоєчасну сплату адміністративно – господарчих санкцій в сумі 2939 (дві тисячі дев’ятсот тридцять дев’ять) гривень 44 копійки.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового  провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

 

Суддя                                                                          Кононова Ю. С.

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація