СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 червня 2011 року Справа № 5002-12/1382-2011
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Антонової І.В.,
суддів Євдокімова І.В.,
Котлярової О.Л.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1, довіреність № б/н від 01.01.11, Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства міста Саки";
позивача: ОСОБА_2, довіреність № 43 від 12.05.11, Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства міста Саки";
відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 12 від 20.04.11, товариство з обмеженою відповідальністю "Санаторій для батьків з дітьми "Блакитна хвиля";
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Санаторій для батьків з дітьми "Блакитна хвиля" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Іллічов.М.М.) від 11 травня 2011 року у справі № 5002-12/1382-2011
за позовом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства міста Саки" (вул. Промислова, 9, місто Саки, 96500)
до товариства з обмеженою відповідальністю "Санаторій для батьків з дітьми "Блакитна хвиля" (вул. Морська, 2, місто Саки, 96500)
про врегулювання розбіжностей за договором
ВСТАНОВИВ:
Кримське республіканське підприємство „Виробниче підприємство водопровідно –каналізаційного господарства міста Саки” звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Санаторій для батьків з дітьми „Блакитна хвиля” та з урахуванням уточнень до позову від 15 квітня 2011 року просило суд врегулювати розбіжності за договором №101 на приймання стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення від 14 березня 2011року, укладеним між Кримським республіканським підприємством «Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Саки»та товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій для батьків з дітьми «Блакитна хвиля», шляхом викладення спірних умов договору в редакції позивача, а саме:
- пункт 1.1. викласти у наступній редакції: «Водоканал приймає на себе зобов'язання з приймання стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення (централізоване водовідведення) у кількості не більш наданого ліміту в наступних обсягах: 46,4 тис. куб. м на рік.
Обсяг стічних вод, що підлягає прийманню, надається абонентом водоканалу у вигляді нормативних розрахунків, які узгоджуються абонентом з територіальними органами Державної екологічної інспекції та надаються Водоканалу»;
- пункт 2.2. викласти у наступній редакції: «Розрахунки за надані послугу приймання, очищення, відведення стоків, здійснюються абонентом щомісяця згідно з тарифами, розробленими та затвердженими відповідно до чинного законодавства України, постановою КМУ № 959 від 12 липня 2006 року «Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення»у розмірі за 1 куб.м відведених стоків; тариф на дату укладання договору становить: 12,64 грн. за 1 куб.м. стоків з урахуванням ПДВ»;
- пункт 2.3 викласти у наступній редакції: «У випадку зміни тарифів, що діють на момент укладання даного договору, рахунки за надані послуги пред'являються абоненту за новими тарифами, затвердженими відповідно до чинного законодавства, для застосування нових тарифів узгодження сторін не потребується»;
- пункт 3.1 викласти у наступній редакції: «Облік кількості стоків визначається за показниками приладу обліку кількості стоків (витратоміру), занесеного до Державного реєстру вимірювальної техніки України, та що пройшов державну метрологічну атестацію»;
- пункт 5.10 викласти у наступній редакції: «Абонент зобов'язаний встановити прилад обліку кількості стоків (витратомір) протягом 20 (двадцяти) календарних днів від дня укладання даного договору, виходячи із технічних умов, отриманих у Водоканалі»;
- пункт 7.3.5 викласти у наступній редакції: «Невиконання Абонентом вимог Водоканалу з попереднього очищення стічних вод»;
- пункт 8.5 вкласти у наступній редакції: «Відновляти надання послуг з договору в п'ятиденний строк після ліквідації заборгованості за послугу, заборгованості з пені, усунення порушень умов договору Абонентом за умови надходження до Водоканалу від Абонента заяви про поновлення надання послуг з водовідведення, а також сплати Споживачем вартості робіт з припинення та відновлення надання послуги»(а.с. 52-53 том 1).
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 11 травня 2011 року позов задоволено, врегульовано розбіжності за договором № 101 на приймання стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення, укладеним 14 березня 2011 року між Кримським республіканським підприємством "Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства міста Саки" та товариством з обмеженою відповідальністю "Санаторій для батьків з дітьми "Блакитна хвиля", шляхом викладення спірних умов договору в редакції позивача; вирішено питання про розподіл судових витрат.
Не погодившись з рішення суду першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "Санаторій для батьків з дітьми "Блакитна хвиля" звернулося до Севастопольського апеляційного господарського сулу з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 11 травня 2011 року скасувати, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального права та неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Так, за твердженням заявника апеляційної скарги, врегулювання між сторонами розбіжностей за договором на приймання стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення від 14 березня 2011 року шляхом викладення спірних умов договору в редакції позивача, здійснене судом без врахування доводів відповідача, заснованих на відповідних положеннях нормативно –процесуальних актів, що регулюють дані правовідносини.
Переглянувши рішення суду першої інстанції в порядку статей 99, 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до пункту 2.1 Статуту Кримського республіканського підприємства „Виробниче підприємство водопровідно –каналізаційного господарства міста Саки” метою діяльності підприємства є задоволення потреб у його послугах (роботах, товарах) населення та інших споживачів і реалізація на основі отриманого прибутку економічних і соціальних інтересів членів трудового колективу і держави.
При здійсненні господарської діяльності позивачем товариству з обмеженою відповідальністю «Санаторій для батьків з дітьми «Блакитна хвиля»скеровано проект договору №101 від 14 березня 2011року на приймання стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення, підписаний і скріплений печаткою для розгляду та підписання.
Вказаний проект договору передбачає врегулювання у встановленому законом порядку правовідносин сторін з питання приймання стоків Санаторію до комунальної каналізації, їх відведення та очищення, а також усі інші істотні умови щодо ціни, відповідальності, порядку розірвання та інше замість раніше існуючого між сторонами аналогічного договору, який був розірваний.
Листом від 18 березня 2011 року вих. № 27/01-11 товариством з обмеженою відповідальністю „Санаторій для батьків з дітьми „Блакитна хвиля” позивачу скеровано підписаний договір із протоколом розбіжностей до нього (а.с. 14 - 16 том 1).
Розбіжності Санаторію із запропонованими в проекті договору умовами стосуються наступних пунктів договору:
1-ша розбіжність:
Редакція Підприємства:
«1.1 Водоканал приймає на себе зобов'язання з приймання стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення (централізоване водовідведення) у кількості не більш наданого ліміту обсязі 46,4 тис. куб. м. на рік.
Обсяг стічних вод, що підлягає прийманню, надається Абонентом Водоканалу у вигляді нормативних розрахунків, які узгоджуються Абонентом з територіальними органами Державної екологічної інспекції та надаються Водоканалу.
Редакція Санаторію:
«1.1 Через відсутність у Водоканалу технічної можливості для надання Абоненту послуг з централізованого водовідведення Водоканал приймає на себе зобов'язання з очищення та відведення очищених стоків абонента, які самостійно доставляє Абонент у приймальну камеру очисних споруд водоканалу через приймальну камеру, що перебуває на балансі Абонента, каналізаційно - насосну станцію та каналізаційний колектор довжиною 1800 м, відповідно до затвердженої Водоканалом схеми, яка додається до протоколу розбіжностей і є невід'ємною частиною договору.
Кількість стоків не повинна перевищувати наданий ліміт в обсязі 46,4 тис.куб.м на рік.
Обсяг стічних вод, що підлягає прийманню, надається Абонентом Водоканалу у вигляді нормативних розрахунків, які узгоджуються Абонентом з територіальними органами Державної екологічної інспекції та надаються Водоканалу»
2-га розбіжність:
Редакція Підприємства:
«2.2 Розрахунки за надані послуги —приймання, очищення, відведення стоків здійснюються Абонентом щомісяця згідно з тарифами, розробленими та затвердженими відповідно до чинного законодавства України, постановою Кабінету Міністрів України № 959 від 12 липня 2006 року «Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення»у розмірі за 1 куб.м. відведених стоків, тариф на дату укладання договору становить 12,64 грн. за 1 куб.м стоків з урахуванням ПДВ»
Редакція Санаторію:
«2.2 У зв'язку з тим, що Водоканал не надає Абоненту власними силами повний цикл централізованого водовідведення, а роботи частково виконує Абонент відповідно до п. 1.1. даного протоколу розбіжностей, розрахунки за очищення стоків здійснюються Абонентом щомісяця згідно з затвердженими тарифами для даної групи споживачів при здійсненні централізованого водовідведення за мінусом фактичних видатків Абонента за виконані роботи з приймання, перекачування та транспортування стоків до приймальної камери очисних споруд Водоканалу. Фактичні витрати Абонента визначаються з розрахунку, що додається до даного протоколу та є невід'ємною частиною договору. На момент укладання договору витрати Абонента становлять 9,60 грн. за приймання, транспортування 1 кум. м стоків (з урахуванням ПДВ.)»
3-я розбіжність:
Редакція Підприємства:
«2.3 У випадку зміни тарифів, що діють на момент укладання даного договору рахунки за надані послуги пред'являються Абоненту за новими тарифами, затвердженими відповідно до чинного законодавства, для застосування нових тарифів узгодження сторін не потребується»
Редакція Санаторію:
«2.3. У випадку зміни тарифів, що діють на момент укладання даного договору фактичні витрати Абонента на приймання, транспортування стоків до приймальної камери очисних споруд Водоканалу, оплата за надану Водоканалом послугу здійснюється з урахуванням нових тарифів та урахуванням змінених фактичних витрат абонента на приймання та транспортування стоків.
Узгодження сторін у цьому випадку не потребується. Про зміну тарифів та фактичних витрат сторони договору зобов'язані сповіщати один одного в письмовій формі».
4-а розбіжність:
Редакція Підприємства:
«3.1. Облік кількості стоків визначається за показниками приладу обліку кількості стоків (витратоміру), занесеного до Державного реєстру вимірювальної техніки України, та що пройшов державну метрологічну атестацію.
Редакція Санаторію:
«3.1. Облік кількості стоків Абонента визначається за показниками приладу обліку кількості фактично спожитої Абонентом води (водоміру), що передбачене п. 3.1.4. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання і водовідведення в населених пунктах України, зареєстрованих у Мінюсті України 07.10.2008р за № 936/15627»
5-а розбіжність:
Редакція Підприємства:
«5.10. Абонент зобов'язаний встановити прилад обліку кількості стоків (витратомір) протягом 20 (двадцяти) календарних днів від дня укладання даного договору, виходячи із технічних умов отриманих у Водоканалі».
Редакція Санаторію:
«Пункт 5.10. договору виключити на підставі викладених в п. 3.1. даного протоколу розбіжностей»
6-а розбіжність:
Редакція Підприємства:
«7.3.5. Невиконання Абонентом вимог Водоканалу з попереднього очищення стічних вод»
Редакція Санаторію:
«П.п. 7.3.5. договору виключити через відсутність у Абонента локальних очисних споруд»
7-а розбіжність:
Редакція Підприємства:
«8.5. Відновляти надання послуг за договором в п'ятиденний строк після ліквідації заборгованості за послугу, заборгованості по пені, усунення порушень умов договору Абонентом за умови надходження до Водоканалу від Абонента заяви про поновлення надання послуг з водовідведення, а також сплати Споживачем вартості робіт з припинення та відновлення надання послуги»
Редакція Санаторію:
«8.5. Враховуючи специфіку роботи Абонента та з метою недопущення надзвичайних ситуацій, що тягнуть порушення екологічного законодавства України, відновляти надання послуг за договором негайно після ліквідації заборгованості за послугу, заборгованості з пені, усунення порушень умов договору Абонентом за умови надходження до Водоканалу від Абонента заяви про поновлення надання послуг з водовідведення, а також сплати Споживачем вартості робіт з припинення та відновлення надання послуги».
Як підприємство, що займає монопольне положення на ринку послуг з централізованого водовідведення, керуючись статтею 181 Господарського кодексу України позивач, в межах передбаченого законом двадцятиденного строку, передав розбіжності, що залишилися неврегульованими, на розгляд суду.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів Севастопольського апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю „Санаторій для батьків з дітьми „Блакитна хвиля” з огляду на наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України „Про питну воду та питне водопостачання” „Визначення термінів” централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом.
Отже, з Закону випливає, що централізоване водовідведення це комплексне поняття, яке включає нерозривну сукупність понять - водовідведення та очищення стічних вод, ці поняття не можуть розглядатися як самостійні послуги, які можуть бути не залежними одна від іншої предметом договору, та, відповідно, підлягати іншому порядку тарифікації ніж встановлений порядок для централізованого водовідведення.
Таким чином, законом при визначенні поняття централізованого водовідведення встановлено, що ця господарська діяльність не залежить від часткової або повної належності права власності на комплекс об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, за допомогою яких здійснюється водовідведення, і єдиною умовою визначення поняття централізованого водовідведення є об'єднання цих споруд єдиним технологічним процесом.
Як правильно встановлено місцевим господарським судом, на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства), та спрямовані на запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод Підприємств поширюються Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19 лютого 2002 року та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за N 403/6691.
Відповідно до пункту 1.4 вказаних Правил каналізація - сукупність споруд та мереж, призначених для відведення та очищення стічних вод.
Згідно з підпунктами 1.8, 1.9 Правил водоканали приймають стічні води Підприємств до комунальної або відомчої каналізації за умови, якщо каналізаційна мережа та очисні споруди каналізації мають резерв пропускної спроможності, показники якості стічних вод Підприємства задовольняють вимоги місцевих Правил приймання та укладеного з Водоканалом договору на приймання стічних вод (Договір на послуги водовідведення).Кожне Підприємство скидає стічні води в каналізаційну систему населеного пункту через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами Підприємства в місцях, що мають під'їзні дороги. Об'єднання випусків стічних вод від кількох Підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного Підприємства.
Пунктом 2.2 Правил передбачено, що водоканали зобов'язані: забезпечити приймання, відведення і очистку стічних вод у межах розрахункових проектних показників очисних споруд даного населеного пункту згідно з вимогами Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами у разі відповідності якості і режиму скиду стічних вод Підприємства умовам укладеного договору та місцевим Правилам приймання та за умови відсутності заборгованості за послуги водовідведення; установлювати кожному Підприємству кількісні та якісні показники приймання стічних вод до міської каналізації, а також вимоги щодо додержання певного режиму скиду стічних вод з урахуванням діючих вимог водокористування при укладанні договорів з Підприємствами на послуги водовідведення
Зі змісту пункту 1.1 протоколу розбіжностей до договору, наданого Абонентом, у Водоканала відсутня технічна можливість для надання Абоненту послуги з централізованого водовідведення.
Однак, вказане спростовується матеріалами справи.
Так, процес очистки стічних вод, відповідно до Правил складається з 5 єтапів, а саме –механічна стадія очистки; повна біологічна очистка; знезараження стічних вод; обробка осадков стічних вод; утилізація.
Зі змісту даних Правил також вбачається, що після завершення технологічних процесів по повній біологічній очистки стічних вод водоканал здійснює процес відведення очищених стічних вод, який складається з двох стадій, а саме –випуск очищених стічних вод по сбросному колектору очищеної стічної води в озеро –накопичувач згідно з технологічним регламентом каналізаційних очисних споруд міста Саки; перекачка очищених стічних вод з озера –накопичувача до глибоководного випуску довжиною 3,3 км, який виходить до Чорного моря.
З матеріалів справи вбачається, що між Кримським республіканським підприємство „Виробниче підприємство водопровідно –каналізаційного господарства міста Саки ” та комунальним підприємством „Комунальник” 01 січня 2008 року укладений договір оренди на приймання міських каналізаційних стоків з накопичувального басейна в глибоководний випуск.
Таким чином, судом першої інстанції правомірно зазначено, що стічні води приймаються та відводяться відповідно до технічних умов.
Згідно з пунктом 17 частини 2 статті 9 Закону України „Про ліцензування окремих видів господарської діяльності” відповідно до цього Закону ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як, зокрема, централізоване водопостачання та водовідведення.
Згідно з вимогами вказаного Закону видача ліцензія неможлива без дотримання ліцензійних умов. Ліцензійними умовами є установлений з урахуванням вимог законів вичерпний перелік організаційних, кваліфікаційних та інших спеціальних вимог, обов'язкових для виконання при провадженні видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.
Як вбачається з матеріалів справи, Кримське республіканське підприємство „Виробниче підприємство водопровідно –каналізаційного господарства міста Саки” має ліцензію серії АВ № 147574 на здійснення централізованого водопостачання та водовідведення.
З рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 18 серпня 2010 року у справі № 2-32/2181-2010, яке набрало законної сили згідно з постановою Вищого господарського суду України від 06 жовтня 2010 року, вбачається що прийняті Водоканалом зобов’язання на приймання від товариства з обмеженою відповідальністю „Санаторій для батьків з дітьми „Блакитна хвиля” стоків в комунальну каналізацію, їх відведення та очистка цілком відповідають вимогам закону, а підстави для того, щоб вважати неможливим надання цих послуг Санаторію, відсутні (а.с. 30-47).
Таким чином, твердження відповідача, викладені у пункті 1.1 розбіжностей до договору щодо неможливості надання позивачем послуг з водопостачання та водовідведення, як правильно зазначено судом першої інстанції, є неспроможним.
За текстом пункту 2.2 протоколу розбіжностей до договору вбачається, що сторони не домовились з питання розрахунків за послуги, що надаються.
Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Законом, який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, є Закон України „Про житлово –комунальні послуги”.
Відповідно до статті 14 вказаного Закону залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:
1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади;
2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін). Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Рішенням Сакської міської ради № 9 від 17 лютого 2011 року „Про узгодження тарифу на послуги по водопостачанню та водовідведенню” встановлено тариф для різних категорій споживачів, який для товариства з обмеженою відповідальністю „Санаторій для батьків з дітьми „Блакитна хвиля” складає 12,64 грн. за 1 куб.м стоків (а.с. 48 том 1).
Таким чином, позивачем повністю доведена правомірність укладення договору у запропонованій ним редакції пункту 2.2 - „Розрахунки за надані послугу —приймання, очищення, відведення стоків здійснюються Абонентом щомісяця згідно з тарифами, розробленими та затвердженими відповідно до чинного законодавства України, постановою Кабінету Міністрів України № 959 від 12 липня 2006 року «Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення»у розмірі за 1 куб.м відведених стоків, тариф на дату укладання договору становить 12,64 грн. за 1 куб.м стоків з урахуванням ПДВ”..
Також, сторони у справі не дійшли згоди з питань щодо обліку кількості стоків та терміну встановлення приладу обліку. Так, позивач пропонує вести облік стоків за показниками приладу обліку стоків (витратоміру), занесеного до Державного реєстру виміровальної техніки України, що пройшов державну метрологічну атестацію, відповідач, в свою чергу, пропонує визначати кількість стоків за показниками приладу обліку кількості фактично спожитої абонентом води (водоміру). Також позивач вважає (пункт 5.10 проекту договору), що відповідач зобов’язаний встановити прилад обліку кількості стоків (витратомір) протягом 20 календарних днів від дня укладення договору, однак відповідач по даній позиції з позивачем не згоден та вважає, що вказаний пункт договору взагалі підлягає виключенню.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначають Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом N 190 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 р. за N 936/15627.
Відповідно до пункту 5.1 вказаних Правил облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.
З наведеного пункту, як правильно зазначив господарський суд Автономної Республіки Крим, вбачається, що для обліку води та для обліку стоків необхідно встановити різні засоби вимірювальної техніки.
Згідно з пунктом 5.9 Правил у разі відсутності у споживача засобу обліку або неможливості виконати ремонт існуючого виробник має право зобов'язати споживача встановити або замінити засіб обліку у визначений ним термін відповідно до умов договору.
Пунктами 5.5, 5.6, 5.7 Правил передбачено, що проектування, монтаж та експлуатація вузлів обліку виконуються відповідно до вимог державних будівельних норм. Приймання в експлуатацію вузла обліку та реєстрація засобів обліку здійснюються за участю представника виробника. До початку розробки технічної документації вузла обліку споживач повинен отримати від виробника вихідні дані, а також рекомендації щодо типу засобів обліку. Вихідні данні видаються за заявкою споживача в 15-денний термін. Вибір засобів обліку здійснює споживач, виходячи з отриманих вихідних даних, одержаних від виробника. Установка засобів обліку здійснюється відповідно до проекту, погодженого виробником.
Згідно з пунктом 12.2 Правил станції перекачування стічних вод споруджуються відповідно до діючих державних будівельних норм. Місцеві станції перекачування стічних вод повинні бути обладнані засобами обліку кількості стічних вод та пристроями для відбору проб.
Відповідно до пункту 5.29 Правил у разі відсутності засобів обліку стічних вод їх облік здійснюється такими методами:
1) за допомогою засобів обліку на водозаборах;
2) за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах;
3) за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору;
4) на підставі витрат води на технологічні потреби;
5) на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення. Метод визначення кількості стічних вод встановлюється виробниками.
Пунктом 5.9 договору передбачено, що у разі відсутності у споживача засобу обліку або неможливості виконати ремонт існуючого виробник має право зобов'язати споживача встановити або замінити засіб обліку у визначений ним термін відповідно до умов договору.
Вказане дає підстави для висновку про обґрунтованність викладення пунктів 3.1 та 5.10 договору у редакції позивача.
Також Кримське республіканське підприємство „Виробниче підприємство водопровідно –каналізаційного господарства міста Саки” вважає, що має право відключати абонента від мереж каналізації у разі, зокрема, невиконання Санаторієм вимог позивача щодо попередньої очистки стічних вод (пункт 7.3.5 проекту договору) . Однак товариство з обмеженою відповідальністю „Санаторій для батьків з дітьми „Блакитна хвиля” вважає вказаний пункт таким, що має бути виключений з договору.
Разом з тим, відповідно до пункту 2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України N 37 від 19 лютого 2002 року та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за N 403/6691, Водоканали мають право, зокрема, відключати Підприємства від мереж водопроводу та каналізації у разі невиконання Підприємствами умов договору, цих Правил та заходів з нормалізації якості та режиму скиду стічних вод.
Таким чином, запропонована позивачем редакція даного пункту договору є обґрунтованою та такою, що підлягає включенню до умов договору.
Колегія суддів також погоджується з судом першої інстанції про наявність підстав для залишення пункту 8.5 договору в редакції позивача з огляду на те, що для відновлення надання послуг необхідний певних час на здійснення технічних робіт.
Перелік викладеного свідчить про обгрунтованість позовних вимог Кримського республіканського підприємства „Виробниче підприємство водопровідно –каналізаційного господарства міста Саки” та наявність підстав для їх задоволення в поновму обсязі.
Таким чином, оскільки рішення суду прийнято при повному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, та при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись статтями 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Санаторій для батьків з дітьми „Блакитна хвиля” залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 11 травня 2011 року залишити без змін.
Головуючий суддя І.В. Антонова
Судді І.В. Євдокімов
О.Л. Котлярова
Розсилка:
1. Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства міста Саки" (вул. Промислова, 9, місто Саки, 96500)
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Санаторій для батьків з дітьми "Блакитна хвиля" (вул. Морська, 2, місто Саки, 96500)