Справа №22ц-1139, 2007р. Головуючий в 1-й інстанції
Лебідь І.П.
Категорія:34 Доповідач - Полікарпова О.М.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2007 року травня "30" дня колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого - Капітан І.А. Суддів: Цуканової І.В., Полікарпової О.М. при секретарі - Літвіновій А.О. з участю адвокатів ОСОБА_1. ,
ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3, ОСОБА_4 на рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 7 березня 2007 року по справі
за позовом.
ОСОБА_3,
ОСОБА_4
до ОСОБА_5
про усунення перешкод у вихованні ОСОБА_6,
1998 року народження,
встановила:
ОСОБА_3., ОСОБА_4. звернулися до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що відповідачка перешкоджає їм у вихованні та у спілкуванні з онукою ОСОБА_6 Просили зобов'язати відповідачку не перешкоджати їм у спілкуванні з дитиною з 15 години п'ятниці до 8 години понеділка кожної другої та четвертої неділі місяця, на час шкільних канікул: літніх - з 1 по 31 липня; осінніх - з 8 по 11 листопада; зимових - з 1 по 5 січня; не перешкоджати спілкуванню у телефонному режимі, сповіщати про хворобу дитини, про її місце знаходження при зміні місця проживання, не відмовляти у сприянні лікуванню та оздоровленню онуки.
Рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 7.03.07р. позов ОСОБА_3 та ОСОБА_4. задоволено частково: зобов'язано ОСОБА_5. не перешкоджати позивачам у спілкуванні з онукою ОСОБА_6 у телефонному режимі, сповіщати їх про хворобу дитини, не відмовляти їм в сприянні лікуванню та оздоровленню дитини, в тому числі, у придбанні санаторно-курортних путівок, сповіщати їх про місце знаходження дитини при зміні свого місця знаходження дитини при зміні свого місця проживання. Надано позивачам право брати участь у вихованні своєї онуки, спілкуватися з нею періодично, за відсутності матері за місцем їх проживання, кожну п'яту вихідну неділю місяця з 12 до 18 години, а під час літніх канікул - на протязі двох тижнів в період, коли дитина не перебуває в дитячих оздоровчих закладах.
1
2
В апеляційній скарзі ОСОБА_7 та ОСОБА_5 просять рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити їх позовні вимоги.
При цьому вказується, що судом порушено норми матеріального права в частині рівності прав діда і баби на спілкування і участь у вихованні онуків.
Письмових заперечень на апеляційну скаргу не надійшло.
Судова колегія, заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне задовольнити "и частково, а рішення суду змінити з наступних підстав.
Задовольняючи частково вимоги позивачів, районний суд виходив з того, що рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 20.11.06р. вихідні дні для спілкування з малолітньою ОСОБА_6 вже розподілені між матір'ю та батьком дитини, тому при повному задоволенні вимог позивачів відповідачка, як матір дитини, буде повністю позбавлена спілкування з нею у вихідні дні.
Проте повністю з таким висновком погодитись не можна, так як він не відповідає обставинам справи.
На думку колегії, районний суд повно і всебічно дослідив надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин, однак не в повній мірі врахував інтереси всіх заінтересованих осіб.
В судовому засіданні встановлено, що позивачі мають онуку ОСОБА_6, 1998 року народження /а.с. 42/. Позивачі проживають в м. Херсоні, а відповідачка з дитиною в м. Цюрупинську /а.с. 10/. Рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 20.11.06р. батькові Попової Анастасії надано право брати участь у її вихованні, спілкуватися з нею періодично, за відсутності матері з 8 години кожної першої, третьої та п'ятої суботи до 12 години неділі /а.с. 43/.
Відповідно до ч.1 ст. 257 СК України баба, дід мають право спілкуватися зі своїми внуками, брати участь у їх вихонанні.
Відводячи позивачам час для спілкування з онукою з 12 до 18 години кожної п'ятої вихідної неділі, суд не зважив на те, що їхній інтерес на участь у вихованні дитини не буде забезпечений, оскільки на рік припадає не більше 2-3 таких днів.
Рішення суду в частині надання можливості спілкування з дитиною бабі та діду за місцем їх проживання на протязі двох тижнів під час літніх канікул без визначення часу, на думку судової колегії, може ускладнити та зробити неможливим виконання рішення.
З метою забезпечення права позивачів на спілкування з онукою та уникаючи порушення переважного права відповідачки на виховання дитини, судова колегія вважає можливим подовжити час, наданий для спілкування з дитиною батькові, для баби та діда.
З цією ж метою подовжити на один тиждень час спілкування з дитиною позивачам в період літніх канікул та конкретизувати його термін.
Керуючись ст. ст. 301, 303, 307, п.3, 4 ст. 309, 316, 317, 319 ЦПК України, судова колегія, -
З
ВИРІШИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 задовольнити частково.
Рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 7 березня 2007 року, з виправленнями, внесеними ухвалою цього ж суду від 19 березня 2007 року, в частині визначення порядку спілкування з дитиною змінити.
Замість встановленого судом визначити наступний порядок спілкування ОСОБА_4 та ОСОБА_3 з їхньою онукою ОСОБА_6 Ігорівною: кожні першу, третю п'ятницю місяця з 15 годин до 8 годин суботи, кожні першу, третю неділю місяця з 12 до 17 години, а також з 1 по 21 липня щороку, за відсутності матері, за місцем їх проживання.
В іншій частині це ж рішення залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції.