Справа № 2-а-4877/2011
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2011 року м. Макіївка
Суддя Совєтського районного суду міста Макіївка Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у приміщенні місцевого суду в місті Макіївка в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області про визнання неправомірними дій при перерахуванні пенсії, покладення зобов’язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити суму недоотриманої пенсії,
В С Т А Н О В И В:
19 травня 2011 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області, у якому зазначив, що після призначення пенсії він продовжує працювати і у січні 2010 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Однак в порушення вимог пенсійного законодавства службові особи управління ПФУ в Совєтському районі м. Макіївки при перерахунку пенсії безпідставно застосували для її обчислення показник заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп.
Дії відповідача вважає неправомірними, оскільки при перерахунку пенсії відповідно до положень закону необхідно було застосувати вказаний показник середньої заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 48 коп., унаслідок чого він щомісячно недоотримує пенсію.
Посилаючись на порушення відповідачем його конституційних прав на належне пенсійне забезпечення, позивач просить суд визнати неправомірними зазначені дії управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки та зобов’язати відповідача перерахувати розмір його пенсії на підставі положень статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 48 коп. та виплатити суму недоотриманої за період з 20 січня 2010 року пенсії.
Ухвалою Совєтського районного суду м. Макіївки від 20 травня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області про визнання неправомірними дії при перерахуванні пенсії та покладання зобов’язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити суму недоотриманої пенсії за період з 20 січня по 19 листопада 2010 року залишені без розгляду, у зв’язку з пропуском строку звернення та відсутністю підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Відповідач –управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області, позов не визнав, про що надав заперечення, в яких просив розглядати справу без участі представника.
У своїх запереченнях на позовну заяву УПФУ в Совєтському районі м.Макіївки посилається на наступне.
На підставі заяви позивача від 20.01.2010 року йому був проведений перерахунок пенсії з 01.02.2011 року у зв”язку із зміною стажу.
Приписами ч 4 статті 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” (зі змінами, внесеними Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону.
Проте, рішенням Конституційного Суду України внесені до ст.ст. 40,42 Закону зміни в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку провдення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, проте рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. За таких підстав перерахунки пенсій проводились відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
До законодавчого врегулювання питання щодо визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунки пенсій проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). Зазначені факти також підтверджуються роз”ясненнями Міністерства труда та соціальної політики та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20\0\18-09\039, 4096\02-01.
Таким чином, відповідач в особі УПФУ в Совєтському районі м.Макіївки вважає, що перерахунок пенсії позивачеві було зроблено у відповідності до вимог законодавства і тому просить суд прийняти постанову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважаю, що позов ОСОБА_2 обґрунтований і такий, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки, після призначення пенсії за віком він продовжує працювати, із заробітної плати сплачує страхові внески. За його заявою від 20 січня 2010 року відповідачем з 01 лютого 2010 року зроблено перерахунок розміру пенсії відповідно до положення підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», виходячи з показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп.
Листом від 22 квітня 2011 року № 4534\03 управління ПФУ України в Совєтському районі м. Макіївки відмовило ОСОБА_2 у застосуванні перерахунку розміру його пенсії показника середньої заробітної плати за 2009 календарний рік у розмірі 1650 грн. 48 коп.
Право позивача на перерахунок пенсії у 2010 році та наявність у нього страхового стажу відповідач визнає. Спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача при перерахунку пенсії щодо застосування показника середньої заробітної плати за відповідний рік.
Питання, пов’язані з перерахунком пенсії стосовно осіб, які продовжували працювати, врегульовані в частині 4 статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі –Закон), в якій визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Наведена редакція норми Закону на теперішній час, враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп-2008 про визнання неконституційними змін, внесених до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом від 28 грудня 2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», є чинною.
28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у підпункті 3 пункту 11 якої визначив, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії.
Листом від 11 березня 2009 року № 20-0/18-09/-39, № 4096/02-01 Міністерство праці та соціальної політики України і Пенсійний Фонд України роз’яснили, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третьому пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).
Зазначені рекомендації застосовуються органами Пенсійного Фонду України при здійсненні перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам у 2010 році.
З огляду на наведе суд дійшов висновку, що на теперішній час питання визначення порядку і умов проведення перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, регулюються нормою частини 4 статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09 липня 2003 року та положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного Фонду України від 11 березня 2009 року не зареєстрований в установленому законом порядку в Міністерстві юстиції України, у зв’язку з чим не є нормативно-правовим актом, і викладені в ньому положення не можуть бути застосовані до вирішення спірних правовідносин.
Приписами частини 3 статті 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови та порядок пенсійного забезпечення. У статті 5 цього Закону наголошується, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Правова норма зазначеного Закону підставою для перерахунку пенсії визнає урахування страхового стажу після призначення пенсії. При цьому перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, зазначеної в частині 1 статті 40 цього Закону, яка визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де Зп –заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях; Зс –середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск –сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць; К –кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Таким чином, у нормативно-правових актах, які регулюють правовідносини щодо перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам, є розбіжності у найменуванні показника середньої заробітної плати: «працівників, зайнятих у галузі економіки»- у тексті частини 2 статті 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії»- у тексті постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837) затверджено Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії. У зв’язку з цим 22 лютого 2008 року втратила чинність постанова правління Пенсійного фонду України від 31.12.2003 року №22-1 «Про затвердження Тимчасової методики визначення показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, на теперішній час для перерахунку пенсій існує лише один офіційно встановлений показник середньої заробітної плати - на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, розмір якого відповідно до вимог законодавства обчислюється за календарний рік, що передує перерахуванню пенсії.
Зазначені нормативно-правові акти: постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 22 травня 2008 року та постанова правління Пенсійного фонду України № 4-4 від 01 лютого 2008 року є чинними, їх положення не суперечать загальному змісту і сутності норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватися відповідно до положень Закону № 1058-IV від 09 липня 2003 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії.
Посилання службової особи відповідача у письмовій відповіді позивачу на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року про застосування зазначеного показника середньої заробітної плати за 2007 рік визнаю неспроможними.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч 1 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч 1 ст. 9 цього ж Кодексу встановлено, що суд керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів, згода на обов”язковість яких надана Верховною радою України, а також інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що відповідачем - управлінням Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки не надано достовірних, беззаперечних доказів правомірності своїх дій щодо нездійснення перерахунку пенсії з підстав, визначених у Законі. Неправомірними діями посадових осіб відповідача у зазначений період були порушені встановлені законом і Конституцією України права і законні інтереси ОСОБА_2, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Позивач не ставить питання щодо компенсації понесених судових витрат, пов’язаних із зверненням до суду і розглядом адміністративної справи.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 8, 9, 11, 90, 161, 162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 4, 5, 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», статтями 8, 19 Конституції України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецькій області задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області щодо проведення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_2 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 19 листопада 2010 року перерахунок і виплату пенсії за віком відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп. з урахуванням фактично отриманих сум.
Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Совєтський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
- Номер: 2-аво/676/2/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-4877/11
- Суд: Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
- Суддя: Слабкіна О.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.04.2018
- Дата етапу: 25.04.2018
- Номер: 6-а/704/64/18
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-4877/11
- Суд: Тальнівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Слабкіна О.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.09.2018
- Дата етапу: 28.09.2018
- Номер: 2-а/2303/3309/11
- Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4877/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Слабкіна О.А.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.09.2011
- Дата етапу: 20.02.2013
- Номер: 2-а/1357/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4877/11
- Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
- Суддя: Слабкіна О.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.06.2011
- Дата етапу: 13.06.2011
- Номер: 2-а/201/7228/11
- Опис: про нарахування доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4877/11
- Суд: Барський районний суд Вінницької області
- Суддя: Слабкіна О.А.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.10.2011
- Дата етапу: 08.11.2011
- Номер: 2-а/1603/1809/11
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4877/11
- Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
- Суддя: Слабкіна О.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.06.2011
- Дата етапу: 14.07.2011