2-а-1004/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.06.2011
Лутугинський районний суд Луганської області у складі головуючого судді Шпідько В.Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та про зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з вказаним позовом до суду, в обґрунтування якого зазначив, що він є пенсіонером, пенсію йому нараховує та сплачує відповідач .10 серпня.2010р. він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням додаткових 24 місяців страхового стажу, набутого після призначення пенсії. Проте, відповідач при проведенні перерахунку в 2010 році застосував показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу не за 2009р.-1650,43 гривень, а за 2007р- 1197,91 гривень. Просив суд поновити строк звернення до суду, визнати дії відповідача неправомірними, зобов’язати відповідача зробити перерахунок його пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009р., що складає 1650,43 гривень., перерахунок провести з 1 серпня 2010 року.
До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі. 29 червня 2011 року постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Від відповідача надійшли заперечення проти позову, у яких він посилається на наступне. Відповідач вважає, що законних підстав для перерахування позивачу пенсії не має, оскільки згідно діючої норми ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 Закону № 1058-1V та не має посилання на застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Тобто, правила ч.1 ст.40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). У зв’зку з чим, відповідач наполягає на відмові у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером, що підтверджується копією посвідчення (а.с.5), та суб'єктом системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування якому згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відповідач нараховує та виплачує пенсію, що сторонами не оспорюється, а отже не має необхідності у встановленні цих фактів при вирішенні даного спору.
8 серпня 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, але листом в перерахунку було відмовлено.
Згідно ч.4 ст.42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням
страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за певною формулою із застосуванням в тому числі показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього ж Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 даного Закону повинна обчислюватись із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто в даній справі за 2009 рік.
Крім того, оскільки ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 відсилає у випадку перерахунку пенсії до положень статті 40 цього Закону, то у випадку такого перерахунку для обчислення пенсії потрібно застосовувати формулу заробітної плати (доходу), яка міститься в ч. 2 ст. 40 даного Закону.
Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З викладеного вбачається, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивача саме з 01.08 .2010 року.
Згідно п. 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 40 та 42 Закону № 1058, які в подальшому рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп. 2008 визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 22 травня 2008 року відновлено дію ст. 40 та 42 Закону № 1058, положення яких і повинні застосовуватися органами Пенсійного Фонду при перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам, у зв’язку з чим суд не приймає до уваги доводи відповідача, що рішення про поновлення дії ст. 40 та 42 Закону № 1058 у попередній редакції після рішення Конституційного Суду України не приймалось, тому їх положення не можуть бути застосовані при перерахунку пенсій.
Вказаний висновок суду зроблений також з урахуванням позиції Конституційного Суду України при прийнятті рішення від 30 вересня 2010 року № 20-рп2010, який зазначив, що визнання неконституційним Закону № 2222 означає відновлення дії попередньої редакції норм Конституції України, які були змінені, доповнені та виключені Законом N 2222. Це забезпечує стабільність конституційного ладу в Україні, гарантування конституційних прав і свобод людини і громадянина, цілісність, непорушність та безперервність дії Конституції України, її верховенство як Основного Закону держави на всій території України. .
Таким чином, вимоги позивача підлягають задоволенню, а дії відповідача по перерахунку пенсії в 2010 році з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007р., що складає 1197,91 грн. - є неправомірними і відповідача слід зобов’язати зробити перерахунок належної йому пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009р., що складає 1650,43 грн.
Позивач просив суд поновити строк звернення до суду, відповідно ухвали від 23 червня.2011 року позивачу поновлено пропущений строк звернення до суду за захистом порушеного права, розцінюючи причини пропуску поважними. При цьому суд враховує і отримання позивачем в червні 2011 року відмови відповідача в перерахунку пенсії (а.с.8).
Керуючись Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст. ст. 2,9,11,17,18,71,104,158, 160-163,167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та про зобов’язання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі по перерахунку пенсії ОСОБА_1 за 2010 рік з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007р., що складає 1197,91 грн.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області зробити ОСОБА_1 перерахунок належної йому пенсії з 1 серпня 2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009р., що складає 1650,43 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В.Г.Шпідько
- Номер: 2-адр/157/1/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Камінь-Каширський районний суд Волинської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.10.2019
- Дата етапу: 04.11.2019
- Номер: 2-аво/392/6/21
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Маловисківський районний суд Кіровоградської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.09.2021
- Дата етапу: 14.09.2021
- Номер: 2-а/1509/414/11
- Опис: зобов'язування нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Іванівський районний суд Одеської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.07.2011
- Дата етапу: 31.08.2011
- Номер:
- Опис: про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.02.2011
- Дата етапу: 14.03.2011
- Номер: 2-а/1047/11
- Опис: Про визнання неправомірними дій органу Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі щодо перерахунку пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.03.2011
- Дата етапу: 04.05.2011
- Номер: 2-а/1506/2646/11
- Опис: Про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Біляївський районний суд Одеської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.07.2011
- Дата етапу: 27.07.2011
- Номер: 2-а/449/11
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Кузнецовський міський суд Рівненської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.04.2011
- Дата етапу: 15.07.2011
- Номер: 2-а/2210/634/11
- Опис: про зміну постанови про накладення адміністративного стягнення
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Летичівський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.04.2011
- Дата етапу: 04.05.2011
- Номер: 2-а/2522/1069/11
- Опис: про визнанна протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.04.2011
- Дата етапу: 19.04.2011
- Номер: 2-а/610/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.04.2011
- Дата етапу: 15.04.2011
- Номер: б/н
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.01.2011
- Дата етапу: 28.02.2011
- Номер: 2-а-1004/2011
- Опис: про зобов"язання здійснити перерахунок та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.04.2011
- Дата етапу: 11.05.2011
- Номер: 2-а-1004/1907/11
- Опис: Бучна Г.О.допомога дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Зборівський районний суд Тернопільської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.01.2011
- Дата етапу: 22.02.2011
- Номер: 2-а/1714/1715/11
- Опис: визнання протиправними дій та про зобов"язання Управління пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.11.2011
- Дата етапу: 26.12.2011
- Номер: 2-а/1308/1004/11
- Опис: виплата допомоги " Дитини війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Жовківський районний суд Львівської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.08.2011
- Дата етапу: 13.06.2013
- Номер: 2-а/1304/5179/11
- Опис: про скасування серії ВС №277777 від 29.09.2010 року
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Галицький районний суд м. Львова
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: залишено без розгляду
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.08.2011
- Дата етапу: 01.12.2011
- Номер: 2а/437/13/12
- Опис: ВИЗНАННЯ НЕЧИННИМ РІШЕННЯ НОВОГНІДСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ № 48-4/VI ВІД 30.03.2011
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.06.2011
- Дата етапу: 03.12.2013
- Номер:
- Опис: про стягнення недоплаченої суми разової щорічеої грошової допомоги учаснику війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2011
- Дата етапу: 24.05.2011
- Номер:
- Опис: стягнення доплати
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Волочиський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.03.2011
- Дата етапу: 15.04.2011
- Номер:
- Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Сквирський районний суд Київської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2011
- Дата етапу: 21.03.2011
- Номер: 2-а/0908/584/2012
- Опис: соціальний захист дітей війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.01.2011
- Дата етапу: 18.03.2011
- Номер:
- Опис: Про перерахунок пенсії дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Томашпільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.04.2011
- Дата етапу: 04.05.2011
- Номер: 2-а/915/1004/11
- Опис: про стягнення недоплаченого підвищення до пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2010
- Дата етапу: 17.12.2010
- Номер: 2-а/0418/553/11
- Опис: про стягнення недоплаченої соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Центральний районний суд міста Дніпра
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.02.2011
- Дата етапу: 07.04.2011
- Номер: 2-а/985/11
- Опис: перерахунок та виплата пенсії дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1004/11
- Суд: Калинопільський районний суд Черкаської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2011
- Дата етапу: 22.03.2011