УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2007 року м. Одеса
Колегія судців судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого- ВащенкоЛ.Г.
суддів - Фадєєнко А.Ф., Вадовської Л.М.
при секретарі - Повар О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ВАТ "Одесаобленерго" в особі Ізмаїльських електричних мереж на рішення Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01 грудня 2006 року у справі за позовом ВАТ "Одесаобленерго"в особі Ізмаїльських електричних мереж до ОСОБА_1 про стягнення 1099 грн. 12 коп.,
ВСТАНОВИЛА:
02.10.06 року ВАТ "Одесаобленерго" в особі Ізмаїльських електричних мереж звернулось із позовом до ОСОБА_1 про стягнення 1099 грн. 22 коп.3а без облікове споживання електроенергії.
Відповідачка позов визнала.
Рішенням Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01.12.2006 року позов задоволено частково.
З відповідачки на користь позивача стягнуто 229 грн. 50 коп., 30 грн. витрат на ІТЗ і на користь держави 51 грн. судових витрат.
В апеляційній скарзі позивач просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права.
У засіданні колегії суддів представник апелянта скаргу підтримав, відповідачка у судове засідання не з'явилась.
Рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з поверненням справи на новий розгляд на підставі п.4 ч.1 ст. 311 ЦПК України.
Позивач просив стягнути з відповідачки шкоду у сумі 1099, 22 грн., зазначаючи, що 23.08.06 p., при перевірці споживача по вул. Топольна, 15 у м. Ізмаїлі Одеської області, виявлені порушення у споживанні електроенергії і встановлено без облікове споживання електроенергії шляхом самовільного підключення після попереднього відключення, у будинку прилад обліку електроенергії відсутній.
Суд першої інстанції правильно встановив, що між сторонами виникли правовідносини не з договору, а у зв'язку із спричиненням майнової шкоди (делікт), для покладення відповідальності за яку необхідна сукупність 4 умов : наявність шкоди; протиправність дій особи, яка заподіяла шкоду; причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи, яка заподіяла шкоду і шкодою; вини у заподіянні шкоди ( ст. 1166 ЦК України).
Суд, поклавши відповідальність за шкоду на ОСОБА_1, не звернув увагу на те, що абонентом позивача, тобто споживачем електроенергії є інша особа і питання про притягнення до участі у справі споживача електроенергії, який несе відповідальність за без облікове споживання електроенергії іншою особою у його будинку не обговорив та
Головуючий у першій інстанції Топтигін М. Л. Справа № 22ц-2711\07
Доповідач Ващенко Л.Г. Категорія 23 ЦПК
належного відповідача, який повинен нести відповідальність за майнову шкоду, не визначив.
З матеріалів справи вбачається, що акт про порушення від 23.08.2006 р. складено у присутності ОСОБА_1, однак абонентом , тобто споживачем електроенергії у будинку, згідно особового рахунку № 01X4173 назначена ОСОБА_2 (а.с. 5-7).
Позивач пред'явив позов до ОСОБА_1, яка за обліковими даними не є абонентом позивача, а ОСОБА_2, споживач електроенергії, до участі у справі судом першої інстанції не залучена, хоча рішення суду впливає на її права та обов'язки.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 311 ЦПК України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд вирішив питання про права та обов'язки осіб, які не брали участь у справі.
Крім того, суд першої інстанції належним чином не перевірив доводи позивача про те, що відповідно до п.5 Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих постачальнику електроенергії внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, яка затверджена постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22.11.1999 р. № 1416, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 29.12.1999 р. № 919\4242 і діяла на час виникнення правовідносин сторін, розмір шкоди, заподіяної без обліковим користуванням електроенергії визначається з дня останньої технічної перевірки та свій висновок щодо значного зменшення розміру шкоди не обгрунтував.
Суд не звернув увагу на те, що до деліктних правовідносин можуть бути застосовані положення ст. 1193 ч.4 ЦК України про зменшення розміру відшкодування шкоди залежно від матеріального становища особи і таке зменшення має бути мотивовано та підтверджено доказами ( ст. 213 ЦПК України)..
Приймаючи до уваги, що суд не встановив коло осіб, які повинні приймати участь у справі і з врахуванням цього не визначив належного відповідача, який повинен відповідати за деліктну шкоду, а суд апеляційної інстанції не вправі виконувати функції суду першої інстанції і досліджувати факти, які одержані судом з порушенням норм процесуального права, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з поверненням справи на новий розгляд.
Керуючись ст. 303, 307 ч.1 п.5, 311 ч.1 п.4, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ВАТ "Одесаобленерго" в особі Ізмаїльських електричних мереж - задовольнити частково.
Рішення Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01 грудня 2006 року - скасувати, справу повернути на новий розгляд до того ж судуДншим суддею.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення .
Ухвала апеляційного суду може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту її проголошення.