Судове рішення #16414522

Справа  № 2-а-561/11

            

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

(в порядку письмового провадження)

 

          28.01.2011 року

Пролетарський районний суд м. Донецька у складі головуючого судді Лебеденко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про зобов’язання здійснити нарахування доплати до пенсії, –

В С Т А Н О В И В:

Позивач –ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про неправомірну бездіяльність державного органу, в обґрунтування якого вказав, що віднесений до категорії дітей війни, а тому відповідно до  ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та Рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року за справою № 6-рп (№ 1-29\2007р.) має право отримувати доплату до пенсії щомісячно в розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком. Доплати, зазначені у ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька не провадились. Просив визнати бездіяльність неправомірною та зобов’язати здійснити нарахування доплати до пенсії з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, а також з 01.01.2010 року.

У судове засідання позивач не з’явився, про час та день розгляду справи повідомлявся належним чином. Відповідно до заяви, просив розглядати справу за його відсутністю. На стягненні судового збору позивач не наполягає.   (а.с.6).

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час, дату, місце судового розгляду повідомлявся належним чином у встановленому законом порядку. (а.с.8) Відповідно до заперечень просили розглядати справу без участі представника УПФУ. Згідно заперечень просили відмовити в задоволенні позовних вимог, наполягали на пропущенні позивачем строку звернення до суду.  (а.с.9).

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

           Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.  

Позивач –ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до категорії дітей війни. (а.с.4). Відповідно до довідки позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та отримує пенсію, виплати як дитині війни виплачувались не у повному обсязі. (а.с.5).

Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, яка набрала чинності з 01.01.06 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна  допомога,  що  виплачується  замість  пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році підвищення пенсії у відповідності до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких розповсюджується дії Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту”), в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Встановлення ж мінімального розміру пенсії за віком надано лише у ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування”, так частиною першою цієї статті встановлено, що при наявності у чоловіків 25, а жінок 20 років страхового  стажу мінімального розміру пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, втративши працездатність, а ч. 3 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком використовується виключно для встановлення розмірів пенсії, призначених відповідно до цього Закону.

Водночас ст. 7 цього Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Відповідно до статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"  з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом ( 489-16 ), на 2007 рік зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»№ 489-V від 19.12.2006 року.

Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.  

Таким чином, суд вважає, що з 9 липня 2007 року, тобто з моменту прийняття зазначеного рішення Конституційного Суду України, відповідно до статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»/п. 41 розділу 2 внесення змін до деяких законодавчих актів/ текст статті 6 викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») (3551-12) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(3551-12) дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»та пункту 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(107-17), в пункті 5 резолютивної частини якого визначено, що «Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення».                

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.   

             Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.   

              Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".  Відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум»від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії ” від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505–4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.  Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих хто відноситься до основних соціальних демографічних груп населення встановлено у розмірі, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами КМ України. Цим Законом будь-яких змін до Закону України до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", не внесено, та дія цієї статті не зупинена. А тому відповідач повинен проводити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру прожиткового      мінімуму,   встановленого  ст.  54   Закону  України  «Про  державний бюджет  України   на  2009  рік»  та  з наступними змінами його розміру.   Відповідно до п. 8 Постанови КМ України від 28.05.2008 року № 30 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної  соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня –48,10 грн., з 1 липня –48,20 та з 1 жовтня –49,80 грн.   

          Згідно заперечень відповідач наполягає на пропущенні позивачем строку звернення до суду. Суд зазначає, що відповідно до ст. 46 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження. Ч. 2 ст. 71 КАС України встановлює, що  адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Однак, відповідачем не надано суду доказів правомірності рішення щодо не нарахування позивачу підвищення до пенсії відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».

Таким чином підвищення дітям війни виплачується органом Пенсійного фонду відповідно до постанови, а не Закону. Крім того, Постановою Пролетарського районного суду м. Донецька від 26.01.2010 року по адміністративній справі №2-а-47/10 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька «про визнання неправомірною бездіяльності державного органу та зобов’язання зробити нарахування доплати до пенсії»позовні вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача зробити нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року були задоволені у повному обсязі, у задоволенні позовних вимог щодо зобов’язання відповідача зробити нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року було відмовлено. Постанова суду набрала законної сили 08.02.2010 року (а.с.10-13), внаслідок чого, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог щодо визнання бездіяльності відповідача незаконною в порушення прав на отримання підвищення розміру пенсії за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та зобов’язанні його нарахувати та сплатити позивачу підвищення до пенсії як дитині війни з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року.

04.11.2009 року набрав чинності Закон України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати". Прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 листопада 2009 року - 573 грн.. ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік»встановлений прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність в наступному розмірі: з 01.01.2010 року –507 грн., з 01.04.2010 року –518 грн. Таким чином підвищення дітям війни виплачується органом Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не Закону, внаслідок чого, суд вважає за необхідне та зобов’язати  відповідача нарахувати та сплатити позивачу підвищення до пенсії як дитині війни з 01.01.2010 року до 31.12.2010 року.  

На підставі ст. 94 КАС України суд вважає можливим віднести судові витрати за рахунок держави, оскільки УПФУ є бюджетною організацією.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

                  П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про зобов’язання провести з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з  01.01.2009 року по 31.12.2009 року та з 01.01.2010 року, нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % від розміру мінімальної пенсії за віком - задовольнити частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити позивачу нарахування підвищення до пенсії в розмірі 30 %  мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично здійснених виплат.

В задоволенні інших позовних вимог позивача –відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

           Суддя                                                           С.В. Лебеденко



  • Номер:
  • Опис: визнання неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Одеської області щодо несвоєчасного нарахування та виплати підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни - учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.04.2011
  • Дата етапу: 16.06.2011
  • Номер:
  • Опис: про скасування постанови серії АТ №134431 по справі про адміністративне правопорушення від 31.0120111 р.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 10.03.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.02.2011
  • Дата етапу: 27.08.2012
  • Номер: 2-а/747/23/19
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.02.2011
  • Дата етапу: 16.03.2011
  • Номер: б/н
  • Опис: зобов*язання нарахувати та спплатити недоплачені суми щомісячної державної соціальної допомогипотерпілому від аварії на ЧАЕС
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.01.2011
  • Дата етапу: 28.02.2011
  • Номер: 2-а/403/11
  • Опис: визнання діянь протиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.06.2011
  • Дата етапу: 29.07.2011
  • Номер: 2-а/220/1918/11
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною в частині невиплати надбавки до пенсії та про зобов"язання здійснювати нарахування та виплатити зазначеної надбавки
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.02.2011
  • Дата етапу: 12.03.2011
  • Номер: 2-а/231/364/12
  • Опис: про визнання дій (бездіяльності) субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Ямпільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.03.2011
  • Дата етапу: 27.04.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання протиправною бездіяльності субєкта владних повноважень та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-561/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Лебеденко С.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.02.2011
  • Дата етапу: 23.02.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація