Судове рішення #16412039

Справа № 11-369/11  14.06.2011 14.06.2011   24.06.2011

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 11 – 369/11 р.                                  Категорія ст. 125 ч. 1 КК України                                 

Головуючий суду першої інстанції             суддя  Черніков В.І.

Доповідач  суду апеляційної інстанції       суддя Гребенюк В.І.

                                                               У Х В А Л А

                                       ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2011 року     Колегія суддів судової палати у кримінальних

                                          справах  апеляційного суду  Миколаївської

                                          області  в складі:   

                         Головуючої:                               Маркової Т.О.

                         Суддів:                                         Губи О.О.

                                                                               Гребенюк В.І.

                         за участю: прокурора              Коваль Н.М.

                                             захисника               ОСОБА_2

                                             засудженого           ОСОБА_3

       розглянула   у відкритому  судовому засіданні в м. Миколаєві кримінальну  справу  за  апеляцією засудженого ОСОБА_3 на вирок Новобузького районного суду Миколаївської області від 14 березня            2011 року, яким

       ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Добра Поляна Новобузького району Миколаївської області, українця, громадянина України, з середньою освітою, одруженого, працюючого слюсарем локомотивного депо Миколаїв Одеської залізниці, раніше не судимого, проживаючого по АДРЕСА_1; -    

       - засуджений за ч. 1 ст. 125 КК України на сто годин громадських робіт.

       На підставі ч. 4 ст. 74 КК України засуджений ОСОБА_3 звільнений від призначеного покарання.

       Постановлено стягнути  з засудженого ОСОБА_3 на користь потерпілої ОСОБА_5 на відшкодування моральної шкоди         1000 грн.

             Згідно  вироку ОСОБА_3 визнаний винним та засуджений за умисне спричинення потерпілій ОСОБА_5 легких тілесних ушкоджень за таких обставин.

      19.06.2010 року близько 19.00 год. у дворі багатоквартирного         будинку АДРЕСА_1, між ОСОБА_3 і ОСОБА_5 виникла сварка із - за належних потерпілій свиней, що випасалися у дворі будинку, з чим ОСОБА_3 не був згоден.

        Під час сварки ОСОБА_3 вирвав з рук з потерпілої ОСОБА_5 дерев’яний стільчик та вдарив ним останню в область правого плеча, чим заподіяв легкі тілесні ушкодження тілесні ушкодження.

       В апеляції  засуджений  ОСОБА_3 просить вирок суду скасувати та закрити провадження по справі, посилаючись на незаконність вироку суду.

       Посилається на безпідставне не взяття судом до уваги свідчень очевидців сварки ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 і вважає, що вони давали правдиві та об’єктивні показання і не мають ніякої заінтересованості у справі. Водночас твердить про послання суду на свідчення доньки потерпілої - ОСОБА_10 та хрещениці -            ОСОБА_11, які не були очевидцями сварки. Також твердить, що судово - медичний експерт ОСОБА_12 в суді підтвердив лише наявність у потерпілої тілесних ушкоджень, але не дав категоричного висновку, що саме він (засуджений) вдарив потерпілу стільчиком по правій руці, і що саме від його удару виникли тілесні ушкодження.

       Зазначає про безпідставність вказівки потерпілої ОСОБА_5 в своїй скарзі на очевидця сварки - свідка ОСОБА_13, оскільки той в судовому засіданні пояснив, що не був очевидцем сварки і нічого про це не знає.

       Також твердить про безпідставність представленої потерпілою довідки з Новобузької ЦРЛ про отриману нею в 2006 році травму правої руки, посилаючись на те, що в ній не вказано, що ОСОБА_5 втратила повністю або частково працездатність правої руки, і вважає,  що це свідчить про те, що ОСОБА_5 могла замахуватися на нього стільчиком та хотіла нанести йому удар.

       Вислухавши доповідь судді, засудженого ОСОБА_3 та                 захисника ОСОБА_2 на підтримку апеляції; думку прокурора  Коваль Н.М. про часткове  задоволення апеляції та скасування вироку, оскільки судом не була призначена судово – медична експертиза для визначення тяжкості тілесних ушкоджень у потерпілої; вивчивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляції, колегія суддів вважає її підлягаючою частковому задоволенню, але з інших підстав – з підстав істотних порушень вимог кримінально - процесуального закону.  

       Відповідно до вимог ст. 334 КПК України мотивувальна частина обвинувального вироку повинна містити формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.

       Як вбачається з оскаржуваного вироку при викладенні формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним, суд не вказав, які саме були спричинені потерпілій тілесні ушкодження та їх локалізацію.

       Таким чином, суд, порушив вищевказані вимоги закону і не виклав у вироку належним чином формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.  

       Вказане порушення допущено судом через залишені судом поза увагою недоліки скарги потерпілої, в якій точно не зазначено які саме були спричинені потерпілій тілесні ушкодження та їх локалізацію, оскільки, як вона зазначила в доповненнях, на руки акт СМО їй не видали.

       Зазначені недоліки можуть бути усунені судом шляхом витребування у потерпілої доповнень до скарги із чітким зазначення у відповідності із даними вказаного акту СМО щодо конкретних спричинених потерпілій тілесні ушкоджень та їх локалізації  та ступеню їх тяжкості.

       До того ж, судом всупереч вимогам закону у справі постановлені дві постанови про порушення кримінальної справи від 12.08.2010 року (обидві – оригінали, один з яких написаний від руки, а інший – виготовлений друкованим способом на комп’ютері) (а. с. 15 – 16, 17 - 18).

       Така ж сама ситуація склалася і з вироком суду, яких у справі також є наявними два, при чому обидва – також оригінали, один з яких написаний від руки, а інший – виготовлений друкованим способом на комп’ютері (а. с. 44 – 46, 47 - 50), що суперечить діючому кримінально – процесуальному законодавству, оскільки оригінал вироку може бути тільки один.

       Крім того, на порушення вимог п. 2 ст. 76 КПК України щодо обов’язковості призначення судово – медичної експертизи для визначення ступеню тяжкості і характеру спричинених тілесних ушкоджень, суд в обґрунтування обвинувального вироку поклав акт судово – медичного освідування потерпілої, що в даному випадку не є належним доказом у справі через незгоду засудженого із пред’явленим йому обвинуваченням.

       Як вбачається з матеріалів порушеної в порядку ст. 27 КПК України кримінальної справи щодо ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 125 КК України, суд всупереч цих вимог закону не призначив судово-медичну експертизу для визначення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень, виявлених у ОСОБА_5, хоча захисник ОСОБА_2 заявляв таке клопотання в судовому засіданні, яке залишилося взагалі нерозглянутим (а. с. 41 із звороту), а свої висновки про наявність у потерпілої легких тілесних ушкоджень обґрунтував даними акту судово-медичного освідування та показаннями в судовому засіданні судово - медичного експерта, що не має доказового значення, оскільки не відповідає вимогам ч. 2 ст. 65 КПК України.

       Вищезазначене, відповідно до ч. 1 ст. 370 КПК України, є істотним порушенням вимог кримінально - процесуального закону, яке перешкодило суду  прийняти законне,  обґрунтоване і справедливе рішення у справі, а тому вирок суду безумовно підлягає скасуванню.

       Крім того, суд не встановив належним чином особу засудженого, оскільки у вироку зазначив інше місце народження, ніж те, що зазначено у паспорті ОСОБА_3

       Також з матеріалів справи вбачається, що судом не встановлено і точне місце проживання потерпілої ОСОБА_5 та засудженого ОСОБА_3, оскільки у протоколі судового засідання і у вироку суду зазначено, що і потерпіла і засуджений проживають в одному і тому ж багатоквартирному будинку АДРЕСА_1.

       Однак, у вступній частині вироку зазначено, що засуджений  ОСОБА_3 проживає в с. Новополтавка Новобузького району Миколаївської області, що суперечить даним його паспорту про місце реєстрації;  а в мотивувальній частині вироку зазначено, що подія сталася в дворі  АДРЕСА_1, де він проживає, але в   іншому селі - с. Полтавка Новобузького району Миколаївської області.

       Такі ж саме неточності допущені судом і при допиті свідків у справі – сусідів по будинку потерпілої та засудженого, одні з яких заявили, що проживають в с. Полтавка, а другі -  в с. Новополтавка Новобузького району Миколаївської області.

       Зазначене свідчить про не встановлення судом належним чином особи кожного із учасників процесу та свідків у справі на підставі документів, які встановлюють особу кожного з них.

        Оскільки вирок підлягає скасуванню у зв’язку з істотними порушеннями судом першої інстанції кримінально – процесуального закону, які виключали постановлення вироку (ч. 1 ст. 370 КПК України), всі інші доводи апеляції щодо доведеності обвинувачення, достовірності доказів, застосування кримінального закону і покарання і т.п., апеляційним судом не перевіряються.

       Під час нового розгляду справи, суду необхідно суворо дотримуватися вимог діючого кримінально - процесуального законодавства, ретельно перевірити твердження та доводи сторін обвинувачення та захисту, в тому числі і заявлені ними в стадії апеляційного розгляду, а у разі необхідності додатково витребувати певні докази на підтвердження або спростування вищевказаних тверджень та доводів, надати належну оцінку всім доказам у справі і постановити законне та обґрунтоване судове рішення, а у разі доведеності вини засудженого призначити йому покарання, необхідне і достатнє для його виправлення та запобігання вчиненню нових злочинів, відповідно до вимог ст. 50 КК України.

       Керуючись ст. ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів

                                                    У Х В А Л И Л А :

       Апеляцію засудженого ОСОБА_3 задовольнити частково.

       Вирок Новобузького районного суду Миколаївської області від              14 березня 2011 року відносно ОСОБА_3 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в той же суд в іншому складі суду зі стадії порушення кримінальної справи.

                Головуюча:                                            

      

                Судді :

 


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація