ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2006 р. | Справа № А-5/102-3/97-9/94 |
Cуддя Фанда Оксана Михайлівна
При секретарі Олейняш Еліна Михайлівна
за позовом : ВП"Західукрзакордоннафтогазбуд", вул. Незалежності,67, м. Івано-Франківськ,76000
до відповідача 1: Угринівської сільської ради, вул.Просвіти,4, с. Угринів,Тисменицький район, Івано-Франківська область,77423
до відповідача 2: Української державної корпорації "Укрзакордоннафтогазбуд", вул. Фучика, 11, м. Київ
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Фонд державного майна України, м. Київ
про визнання нечинним рішення Угринівської сільської ради від 22.02.05 року, усунення перешкод у здійсненні права користування та примусове виселення із займаних нежитлових приміщень по вул. Галицькій, 31 в с. Угринів, Тисменицький район, Івано-Франківська область
Представники:
Від позивача: Городчук Ю.Д- керуючий санацією, ухвала суду від 23.08.2005р. по справі Б-3/12 , (доручення № 93 від 27.02.06р.)
Від позивача: Марущак В.І., (доручення № 93 від 27.02.06р.) , (доручення № 93 від 27.02.06р.)
Від відповідача 1: не з"явився, ( довіреність від 08.09.06 року)
Від відповідача 2: Дадіверіна Л.І. - заступник голови правління, посвідчення № 002 від 05.01.05 року), (доручення № 93 від 27.02.06р.)
Від відповідача 2: Кочержук Б.Ф., (доручення № 93 від 27.02.06р.)
(доручення № 93 від 27.02.06р.)
СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання нечинним рішення ХV - го скликання Угринівської сільської ради від 22.02.2005р. " Про оформлення права державної власності на нерухоме майно " в частині оформлення права повного господарського відання на адміністративно - виробничий комплекс в с. Угринів по вул. Галицькій , 31 за Українською державною корпорацією " Укрзакордоннафтогазбуд" та зобов"язання Української державної корпорації " Укрзакордоннафтогазбуд" не чинити перешкод виробничому підприємству
" Західзакордоннафтогазбуд" в особі розпорядника Городчука Ю.Д. у здійсненні права користування адміністративно - виробничим комплексом по вул. Галицькій , 31 в с. Угринів, Тисменицького району, Івано - Франківської області , що належить на праві повного господарського відання ВП " Західзакордоннафтогазбуд", а відповідно і в управлінні справами підприємства; виселення Української державної корпорації "Укрзакордоннафтогазбуд" із займаних нежитлових приміщень по вул. Галицькій , 31 в с. Угринів, Тисменицького району, Івано - Франківської області, що належить на праві повного господарського відання ВП " Західзакордоннафтогазбуд"; визнання недійсним свідоцтва про право власності від 24.03.2005р.
Вищевказані вимоги позивачем викладено в заяві від 20.06.2006р. № 103 про уточнення позовних вимог. В обгрунтування позовних вимог позивач вказує , що оскаржуване рішення сільської ради прийняте поза межами її компетенції на підставі наказів голови правління УДК
" Укрзакордоннафтогазбуд" № 9 від 31.12. 2003р. " Про реорганізаціїю ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" , № 10 від 31.12.2003р. " Про призначення комісії з реорганізації ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" , а також акту приймання передачі майна , прав та обов"язків від 21.01.2004р. Позивач вказує , що вищевказані накази є неправомірними, оскільки п. 8. 1. Статуту ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" передбачає , що ліквідація та реорганізація ( злиття , приєднання , поділ, виділення, перетворення ) здійснюється відповідно до рішення Держкомнафтогазу ( правонаступником якого є Міністерство палива та енергетики) або арбітражного ( господарського ) суду.
Проте , згідно зі ст. 34 Закону України " Про підприємства в Україні "( в редакції чинній станом на 31.12.2003 р. ) рішення про реорганізацію підприємства може бути прийняте лише його власником; входження ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" до складу УДК "Укрзакордоннафтогазбуд" як об"єднання підприємств не змінило підпорядкованості ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" , тобто власника , яким згідно до установчих документів є Міністерство палива та енергетики України , як правонаступник Державного комітету по нафті та газу " Держкомнафтогаз".
А тому рішення про реорганізацію ВП"Західукрзакордоннафтогазбуд" може бути прийняте тільки власником - Міністерством палива та енергетики України .
Окрім цього, рішенням господарського суду Івано - Франківської області від 24.12.2004р. по справі № А-3/46 скасовано державну реєстрацію змін до статуту ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" від 23.05. 2003р. № 36 - п з тих підстав , що засновником ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" є Міністерство палива та енергетики і тому УДК "Укрзакордоннафтогазбуд" не вправі було вносити зміни до статуту підприємства та затверджувати його, і тим більше визначати себе засновником ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" .
Відповідач , Угринівська сільська рада , представника в судове засідання не направив, письмових заперечень по суті спору не надав.
Відповідач УДК " Укрзакордоннафтогазбуд" позов заперечив посилаючись на те, що твердження позивача про його підпорядкування Міністерству палива та енергетики не підтверджується жодним доказом і є особистим припущенням п. Ю. Д. Городчука. Крім того , твердження про те, що реорганізація підприємства не відбулась з підстав наведених в позові є такими , що не відповідають фактичним обставинам. У відповідності до рішення зборів трудового колективу ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" проведено злиття . В судовому засіданні 12.09.2006р. оголошувалась перерва до 18.09.2006р.
В судове засідання 18.09.2006р. третьою особою Фондом Державного майна України подано клопотання про відкладання розгляду справи у зв"язку із неможливістю направити представника , із посиланням на ч. 1. ст. 77 ГПК України . Клопотання розглянуто в судовому засіданні, судом оголошено усну ухвалу про відмову в задоволенні клопотання , оскільки Фонд державного майна України був тричі належним чином повідомлений про розгляд справи . Крім того, з урахуванням компетенції Фонду його неприбуття в судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін встановив:
22 лютого 2005р. Угринівська сільська рада прийняла рішення про оформлення права державної власності на адміністративно-виробничий будинок за адресою с.Угринів, вул.Галицька,31 (дальше дослівно) «... зареєстрований на Угринівську сільську раду, що знаходиться в повному господарському віданні Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»на праві державної власності.»
Оскаржуване рішення рада приймала на підставі наступних документів : наказу Голови правління УДК «Укрзакордоннафтогазбуд» № 9 від 31.12.2003р. «Про реорганізацію ВП «Західукрзакордоннафтогазбуд»та наказу Голови правління УДК «Укрзакордоннафтогазбуд»№ 10 від 31.12.2003р. «Про призначення комісії з реорганізації ВП «Західукрзакордоннафтогазбуд», довідки № 941 про включення до ЄДРПОУ, акту приймання –передачі майна, прав та обов»язків від 21.01.2004р..
Проте, дії сільської ради є неправильними, а прийняте рішення не відповідає вимогам діючого законодавства, враховуючи наступне:
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В спірному випадку незаперечним є той факт, що адміністративно-виробничий комплекс в с.Угринів по вул.Галицька,31 належить до державної форми власності. Відповідно до п.2 ст.141 Господарського кодексу України –управління об»єктами державної власності здійснюють Кабінет Міністрів України і за його уповноваженням центральні та місцеві органи виконавчої влади. Крім того, ст.136 Господарського кодексу України передбачає, що право господарського відання є речовим правом суб»єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном закріпленим за ним власником або уповноваженим ним органом.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення .
З урахуванням наведеного та фактичних обставин справи , Угринівська сільська рада не довела суду наявність у неї відповідних повноважень на управління об»єктами державної форми власності, а також на оформлення права власності та права повного господарського відання за об»єктами державної форми власності.
Пункт 6 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачає право сільської ради приймати рішення, але тільки в межах своєї компетенції. В спірному випадку рішення сільської ради в позовній частині є таким, що прийняте за межами компетенції. Отже, воно суперечить вимогам ст.19 Конституції України, п.3 ст.24 та п.6 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.136, 141 Господарського кодексу України.
Відповідно до п.10 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання спірного рішення в зазначеній частині нечинним та задоволення вимог позивача .
За наведених вище обставин, підлягає також задоволенню вимога про визнання нечинним свідоцтва про право власності від 24.03.05 року на адмінкорпус-243,2 кв.м.,гараж-469,4кв.м., гараж-майстерню-525,9кв.м., гараж-623,8кв.м., складські приміщення - 485,2кв.м., складські приміщення - 572,4кв.м., склад-556,0кв.м., насосону-110,0кв.м.,заправку-325,5кв.м., пожежну насосну-18,5кв.м., виданого на підставі оскажуваного рішення
Щодо інших вимог позивача про усунення перешкод у здійсненні права користування нежитловим приміщенням в с.Угринів по вул.Галицька,31 та виселення Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»із цього приміщення слід зазначити натупне .
Відповідно до статуту виробничого підприємства (1993р.) «Західукрзакордоннафтогазбуд»- підприємство є юридичною особою з місцезнаходженням - вул. Незалежності,67 (п.п.1.2,3.1 Статуту). Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання (п.4.2 Статуту). За приписами ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб»єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником. Українська державна корпорація «Укрзакордоннафтогазбуд»за своїм статусом є об»єднанням підприємств (п.3 ст.120 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст. 34 Закону України " Про підприємства в Україні " ( в редакції чинній станом на 31.12.2003р ) , рішення про реорганізацію підприємства може бути прийняте лише його власником, входження ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" до складу УДК "Укрзакордоннафтогазбуд" як об"єднання підприємств, не змінило підпорядкованості ВП "Західукрзакордоннафтогазбуд" , тобто власника , яким згідно до установчих документів є Міністерство палива та енергетики України , як правонаступник Державного комітету по нафті та газу " Держкомнафтогаз". Вказане кореспондується з п. 1 ст.121 ГК України - підприємства –учасники об»єднання підприємств зберігають статус юридичної особи незалежно від організаційно-правової форми об»єднання і на них поширюється положення цього Кодексу та інших законів щодо регулювання діяльності підприємств. Згідно зі ст.73 Господарського кодексу державне унітарне підприємство, яким є позивач, утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності і входить до сфери його управління.Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Таким чином, розпорядчі функції відносно позивача має право здійснювати орган державної влади, а не суб»єкт підприємництва зі статусом –об»єднання підприємств.
Правомірність прийняття УДК " Укрзакордоннафтогазбуд " рішень щодо реорганізації позивача було предметом судового дослідження у справі № А-3/46 . Рішенням від 24.12.2004р. у зазначеній справі, яке набрало законної сили , встановлено, що УДК "Укрзакордоннафтогазбуд " не є власником позивача і відповідно УДК "Укрзакордоннафтогазбуд " не може приймати рішеннь про реорганізацію позивача.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній , цивільній або господарській справі , що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа , щодо якої встановлено ці обставини.
Виходячи із наведеного накази Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»№ 9 від 31 грудня 2003р. «Про реорганізацію виробничого підприємства «Західукрзакордоннафтогазбуд»та №10 від 31 грудня 2003р. «Про призначення комісії з реорганізації виробничого підприємства «Західукрзакордоннафтогазбуд», м.Івано-Франківськ є такими, що прийняті за межами наданих повноважень, а отже всупереч діючому законодавству.
Разом з тим вказані накази та акт приймання передачі майна, прав та обов»язків від 21 січня 2004р., передаточний баланс станом на 21 січня 2004р. є доказом того, що Українська державна корпорація чинить перешкоди у користуванні позивачем належним йому приміщенням.
Відповідно до ст.43 Господарського кодексу підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом, відповідно до ст.20 та ст. 66 ГК України встановлює, що майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності. Держава гарантує захист майнових прав підприємства. Кожен суб"єкт господарювання має право на захист своїх прав та законних інтересів, зокрема, шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб"єкта господарювання та припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення.
Таким чином, вимоги позивача в частині його вимог про усунення перешкод в користуванні майном та виселення є обгрунтованими і підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 19, 124 Конституції України, Законом України "Про місцеве самоврядування", ст.ст.22,43,66 ,73, 136 Господарського кодексу України , ст. 94, 158, 160, 186 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задоволити.
Визнати нечинним рішення 15 сесії 4-го скликання Угринівської сільської ради від 22.02.05р. «Про оформлення права власності на нерухоме майно»ёв частині оформлення права повного господарського відання на адміністративно -виробничий комплекс по вул.Галицька,31 в с.Угринів за Українською державною корпорацію «Укрзакордоннафтогазбуд».
Українській державній корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд», м. Київ, вул. Фучика, 11 не чинити перешкод виробничому підприємству «Західукрзакордоннафтогазбуд», м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 67, в особі розпорядника майна Городчука Ю.Д. у здійсненні права користування нежитловим приміщенням по вул.Галицька,31 в с.Угринів, що належать на праві повного господарського відання ВП ««Західукрзакордоннафтогазбуд», а відповідно і в управлінні справами підприємства.
Виселити Українську державну корпорацію «Укрзакордоннафтогазбуд»м. Київ, вул. Фучика, 11 із займаних нежитлових приміщень по вул. Галицька,31 в с.Угринів, що належать на праві повного господарського відання ВП «Західукрзакордоннафтогазбуд»м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 67.
Визнати недійсним свідоцтво про право власності від 24.03.05 року, видане Угринівською сільською радою Українській державній корпорації "Укрзакордоннафтогазбуд", м. Київ, вул. Фучика, 11 на нерухоме майно , що знаходиться по вул. Галицькій, 31, с. Угринів, м. Івано-Франківськ.
Стягнути з бюджету Угринівської сільської ради в користь позивача - Виробничого підприємства «Західукрзакордоннафтогазбуд», м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 67 ( індентифікаційний код 04750761) : 3, 40 грн. витрат по сплаті державного мита.
Стягнути з Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд», м.Київ, вул. Фучика,11 на користь Виробничого підприємства «Західукрзакордоннафтогазбуд», м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 67( індентифікаційний код 04750761) : 3, 40 грн. витрат по сплаті державного мита.
Повернути позивачу з Державного бюджету зайво сплачене державне мито в сумі 78, 2 грн., про що видати довідку.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її виготовлення в повному обсязі; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
постанова підписана 22.09.06
Внесено в систему "Діловодство" Кіндрат Г.Р.