Справа № 2-а-3406/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2011 року м. Білогірськ
Суддя Білогірського районного суду Автономної Республіки Крим Борісенко Е.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України у Білогірському районі АР Крим про визнання дій неправомірними, зобов`язання нарахування і виплати недоплаченої щомісячної соціальної допомоги “Дітям війни”,
В С Т А Н О В И В:
06 червня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до Білогірського районного суду АР Крим з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим про визнання відмови щодо виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком –неправомірною, зобов'язання нарахування та виплати недоплаченої щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням виплачених 10% щомісячної соціальної допомоги за період з 01.01.2011 року до дня розгляду справи у суді з подальшими щомісячними виплатами у відповідності до законодавства України.
Вимоги мотивовані тим, що вона є “дитиною війни”, в розумінні Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і має право на пільги, передбачені цим Законом, які їй відповідачем сплачені частково.
Ухвалою судді Білогірського районного суду АР Крим від 08 червня 2011 року відкрито скорочене провадження по справі, справа розглядається суддею одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та у встановлений законодавством строк надав суду письмові заперечення проти позову, згідно яких позов не визнав та у його задоволенні просив відмовити, мотивуючі тим, що фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюються за рахунок коштів державного бюджету України, які передбачені ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”від 18.11.2004 року № 2195-IV. Питання про конституційність зазначеної норми Закону “Про державний бюджет України на 2006 рік”Конституційним судом не розглядалось. У 2007 році дія ст.6 вищевказаного Закону була зупинена Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”від 19.12.2006р. № 489-V. Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. було визнано неконституційними окремі положення Закону № 489, зокрема положення п.12 ст. 71, якою було припинено на 2007р. дію ст. 6 вищевказаного Закону № 2195, та ст. 111 якою передбачались виплати підвищення інвалідам - дітям війни у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. З 01.01.2008р. управлінням виплачувалось підвищення у зв’язку з набуттям чинності Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік”та внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107- VІ від 28.12.2007р. 22 травня 2008 року зазначений закон Конституційним Судом України було визнано неконституційним, порядок призначення та виплати підвищення передбаченого Законом України “Про соціальний захист дітей війни”залишається неврегульованим, тому з 22 травня 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” позивачу виплачується надбавка у розмірі 48,10грн., з 01 липня 2008 року - 48,20грн., з 01 жовтня 2008 року - 49,80грн. При цьому, нарахування здійснювалися і здійснюються в межах бюджетних асигнувань, ПФУ не може сплачувати надбавку з коштів, призначених на інші цілі. Кошти ПФУ не підлягають вилученню. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, вважаю, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Білогірському районі АР Крим, отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”та є дитиною війни, у зв’язку з чим на нього в силу ст.ст. 1,6 поширюється дія Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, якими передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Мінімальна пенсія за віком, виходячи з положень ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно ст. 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі ст. 52 Закону України “Про Державний бюджет на 2010 рік” прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність, у 2010 році встановлено у розмірі: з 01 січня –695грн., з 01 квітня - 706грн., з 01 липня - 709грн., з 01 жовтня –723грн., з 01 грудня - 734грн.
Згідно зі ст. 22 Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”з 1 січня 2011 року по 31 березня 2011 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність встановлений у розмірі - 750грн. та з 01 квітня 2011 року 764грн.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України №107-VІ “Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”текст ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” викладено в новій редакції, відповідно до якої розмір підвищення пенсії склав 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Проте, рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008р. визнано неконституційним положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”щодо викладення положень ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”в новій редакції.
Враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного Суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку про обов'язок відповідача перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі, встановленому статтею 6 Закону № 2195-IV від 18 листопада 2004р.
У 2010 році дія ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”не призупинялася, а застосування відповідачем положень Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки розмір підвищення пенсії визначений Законом України “Про соціальний захист дітей війни”, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.
За положеннями чинного законодавства України, розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-ІV, і який визначений в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір, немає.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач виплачував щомісячно позивачеві, як дитині війни, підвищення до пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, яка є підзаконним нормативним актом і не повинна застосовуватись відповідачем, як така, що суперечить Закону №2195-IV, який має вищу юридичну силу.
Доводи відповідача, викладені у запереченнях проти позову, не можуть бути прийняті до уваги та служити підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Згідно ч. 4 статті 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною радою України. Відповідно, керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, люди її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Законом України “Про соціальний захист дітей війни” реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус “дитини війни”, серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2002 року за №121/2001 і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачу, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”покладено на органи пенсійного фонду за місцем проживання позивача.
Виходячи з положень Конституції України та наведених нормативно-правових актів, суд вважає необґрунтованою відмову відповідача щодо виплати позивачу щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно п.1, п. 2 ч. 1 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином суд вважає, що порушення права позивача на отримання допомоги до пенсії у розмірі, передбаченому законом, може бути поновлено шляхом визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим та зобов'язання відповідача виконати певні дії, а саме, провести нарахування та відповідні виплати з 01.01.2011 року по час розгляду справи без зазначення конкретної суми, оскільки суд не є уповноваженим органом провадити розрахунок суми заборгованості по виплатам підвищення пенсії як дитині війни, крім того, рішення суду є наслідком правового регулювання чинних відносин, з метою захисту вже порушеного права, відповідно позовні вимоги на майбутнє не можуть бути задоволені судом, оскільки рішення суду не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому, змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Судові витрати у справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.
На підставі ст. ст.1, 3, 17, 43,46, 48, 53, 55 ,64, 85, п.19 ч.1 ст. 92 Конституції України, ст. ст. 1, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, Рішення Європейського Суду з прав людини “Кечко проти України”, керуючись ст. ст. 7–12,69-71,94,122,158-160, 162,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим щодо несвоєчасного перерахунку та невиплати в повному обсязі щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за період з 01 січня 2011 року по 29 червня 2011 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим здійснити нарахування щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_1, встановленої ст. 6 Законом України “Про соціальний захист дітей війни”у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за період з 01 січня 2011 року по 29 червня 2011 року, за виключенням виплаченого підвищення за вказаний період.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду підлягає негайному виконанню відповідачем.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Білогірський районний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: (підпис)
З оригіналом згідно.
Суддя: Секретар:
- Номер: 6-а/201/2/2016
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи: Залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.02.2016
- Дата етапу: 20.05.2016
- Номер: 6-а/284/466/17
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Народицький районний суд Житомирської області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.08.2017
- Дата етапу: 23.08.2017
- Номер: 6-а/162/125/2019
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Любешівський районний суд Волинської області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.03.2019
- Дата етапу: 28.03.2019
- Номер:
- Опис: про нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги, дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.04.2011
- Дата етапу: 04.05.2011
- Номер: 2-а/2303/6692/11
- Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.05.2011
- Дата етапу: 31.08.2012
- Номер: 2-а-3406/11
- Опис: зобов"язання провести перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Ставищенський районний суд Київської області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.03.2011
- Дата етапу: 06.04.2011
- Номер: 2-а-3406/2011
- Опис: перерахунок пенсії "Діти війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.07.2011
- Дата етапу: 29.08.2011
- Номер: 2-а/220/3989/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити пенні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.09.2011
- Дата етапу: 04.10.2011
- Номер: 2-а/201/5084/11
- Опис: Нарахування надбавки до пенсії дітям війни.
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Барський районний суд Вінницької області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.09.2011
- Дата етапу: 26.09.2011
- Номер: 2-а/210/2911/11
- Опис: стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.09.2011
- Дата етапу: 26.10.2011
- Номер: 2-а/159/11
- Опис: про перерахунок пенсії дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Томашпільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.07.2011
- Дата етапу: 26.03.2012
- Номер: 2-а/3730/11
- Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3406/11
- Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Борісенко Є. В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.05.2011
- Дата етапу: 02.06.2011