Судове рішення #16356912

      

Апеляційний суд Рівненської області

______________________________________________________________

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2011 року                                                                                           м. Рівне

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ та  справ про адміністративні правопорушення апеляційного суду Рівненської області  в складі:

головуючого - судді - Полюховича О.І.                                                                                                           суддів –Баглика С.П., Матюхи Ю.В.

з  участю: прокурора – Іванціва М.Р.                     

захисників-адвокатів -  ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника потерпілої -  ОСОБА_3

потерпілої -  ОСОБА_4

засуджених - ОСОБА_5, ОСОБА_6

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Рівному кримінальну справу за апеляціями засудженого ОСОБА_5, його захисника ОСОБА_7, захисника засудженого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_1 та прокурора, який затвердив обвинувальний висновок по справі на вирок  Здолбунівського районного суду Рівненської області від  25 березня 2011 року,

          

Цим вироком,

ОСОБА_6, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, уродженець та житель АДРЕСА_1, громадянин України, з середньою спеціальною освітою, не одружений, раніше не судимий, не працюючий, військовозобов’язаний,

- засуджений за ч.2 ст. 121 КК України на дев’ять  років позбавлення волі;

Судом стягнуто з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_4 50 000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди  та 1 750 грн. в рахунок відшкодування майнової шкоди.

ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року, уродженець та житель АДРЕСА_2, громадянин України, з середньою спеціальною освітою, не одружений, не судимий в порядку ст..89 КК України, не працюючий, військовозобов’язаний,  

-          засуджений за ч.2 ст. 121 КК України на дев’ять років позбавлення волі.

Судом стягнуто з  ОСОБА_5 на користь ОСОБА_4  50 000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди  та 1 750 грн. в рахунок відшкодування майнової шкоди.

За ч.2 ст. 296 КК України ОСОБА_6 та ОСОБА_5 судом виправдані.

Судом також вирішено питання  щодо речових доказів по справі.

_______________________________________________________________________________________________________________ Справа №11-345/11 р.                                                                                                     головуючий в 1-й інстанції –   Бондаренко Н.В.                                   Категорія: ч.2  ст. 121   КК України                                                                                                          доповідач    -   Полюхович О.І.   

          ОСОБА_6 та  ОСОБА_5  визнані винними та засуджені за те, що 29 березня 2010 року, приблизно о 21 годині 30 хвилин, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння,   знаходячись на вул. Першотравневій в с. Витків Гощанського району Рівненської області,

неподалік магазину „Радміла”, умисно нанесли ОСОБА_8 не менше 34 ударів руками та ногами в різні ділянки тіла. Внаслідок отриманих тяжких тілесних ушкоджень у вигляді:  закритої травми живота з розривом селезінки та ушкодженнями лівих поперечних відростків 2,3 поперекових хребців, яка супроводжувалася вираженою внутрішньо-черевною та заочеревинною кровотечею і масивною крововтратою, що призвело до розвитку незворотного травматичного (геморагічного) шоку - ОСОБА_8  помер.

В поданих на вирок суду апеляціях:

          - захисник-адвокат ОСОБА_1 просить вирок суду першої інстанції щодо засудження ОСОБА_6  змінити, перекваліфікувати дії  засудженого з ч.2 ст.121 на  ст..122 КК України  і призначити покарання  в межах санкції  статті з врахуванням  обставин, передбачених ст..ст.66, 67 КК України.  В своїй апеляції  захисник ОСОБА_1 вказав, що  ОСОБА_6  наніс  декілька ударів  в обличчя та  груди  потерпілого ОСОБА_8, смерть  ОСОБА_8 наступила не від тілесних ушкоджень , які спричинив  ОСОБА_6  ОСОБА_1 просить  цивільний позов задовольнити частково (т.3 а.с.204-206).

          - засуджений ОСОБА_5 просить вирок суду першої інстанції скасувати, а справу направити на нове розслідування, змінити йому запобіжний захід з тримання під вартою на підписку про невиїзд. В обґрунтування апеляції засуджений зазначив, що він не мав умислу на спричинення ОСОБА_8 тяжких тілесних ушкоджень,  причиною  побиття стала  неправомірна поведінка  самого потерпілого. Крім того, засуджений наголосив на тому, що висновки суду першої інстанції  не відповідають  фактичним обставинам справи (т.3 а.с.190-194);

          -  захисник ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_7 просить вирок суду першої інстанції щодо визнання ОСОБА_5 винним за ч.2 ст. 121 КК України скасувати, а кримінальну справу відносно нього закрити за відсутністю в діях ОСОБА_5 складу злочину, передбаченого ч.2 ст. 121 КК України. У задоволенні цивільного позову ОСОБА_4  відмовити. Обґрунтовуючи  свою апеляцію,  ОСОБА_7 вказала, що тілесні ушкодження, які спричинив ОСОБА_5 не перебувають у причинному зв’язку  із настанням смерті (т.3 а.с. 198-200);   

            Прокурор, який затверджував обвинувальний висновок, свою апеляцію відкликав в порядку ст..355 КПК України.

            Вирок в частині виправдування ОСОБА_6 та  ОСОБА_5  ніким не  оскаржений.

     Заслухавши  суддю - доповідача,  пояснення засудженого ОСОБА_5 та його захисника , адвоката ОСОБА_2, які просять   вирок скасувати, а  кримінальну справу повернути прокурору для проведення додаткового розслідування,  пояснення  засудженого ОСОБА_6 та захисника ОСОБА_1, які просять вирок щодо  ОСОБА_6 змінити, перекваліфікувавши його дії на ч.1 ст.122 КК України, думку прокурора про залишення судового рішення  без зміни, а апеляцій –без задоволення,  дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляцій, колегія суддів вважає, що апеляція  захисника ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, а в задоволенні решти апеляцій необхідно відмовити  з наступних підстав.

Висновок суду  про винність ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні  злочину за обставин, встановлених судом, ґрунтується  на зібраних у справі  і перевірених у судовому  засіданні  доказах, оцінених у сукупності.

Доводи апеляцій  про необґрунтованість  засудження ОСОБА_5 та ОСОБА_6  спростовуються матеріалами  справи .

Із висновку експерта №31  від 31 березня-30 квітня 2010 року слідує, що смерть ОСОБА_8  настала внаслідок закритої  тупої травми живота з  розривом селезінки та ушкодженнями  лівих поперечних відростків 2,3 поперекових  хребців, яка супроводжувалася вираженою внутрішньо-черевною  та за очеревинною кровотечею і масивною крововтратою, що призвело до розвитку  незворотного  травматичного  (геморагічного) шоку, який і  став  безпосередньою причиною  смерті. Спричинена ОСОБА_8  закрита тупа травма  живота з ушкодженням селезінки  та проекційно до неї розташованими травматичними змінами м’яких тканин і переломами відростків 2,3  поперекових  хребців перебуває у прямому  причинно-наслідковому  зв’язку  з настанням смерті потерпілого, розглядається  в єдиному механізмі виникнення і відноситься до категорії тяжких тілесних ушкоджень (за ознакою  небезпеки  для життя в момент спричинення) (т.2 а.с. 5-15).

Як в ході досудового слідства , так і під час розгляду кримінальної справи в суді першої інстанції,  ОСОБА_5 вину свою у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.121 КК України визнавав повністю (т.1 а.с.35, 87,88, 197-204, т.3 а.с.35, 157 зв). Під час проведення  відтворення  обстановки  та обставин події ОСОБА_5 детально   показав  механізм  спричинення тілесних ушкоджень потерпілому ОСОБА_8, характер та локалізацію поранень, поведінку потерпілого (т.1 а.с.197-204).

Крім особистого визнання вини ОСОБА_5 в ході досудового слідства, його  вина    підтверджується показаннями свідків  ОСОБА_9 (т.1 а.с.65, 163) ОСОБА_10 (т.1 а.с.67, 69, 177), ОСОБА_11 (т.1 а.с.70).

ОСОБА_5 просить скасувати судове рішення і повернути справу  на нове розслідування, покликаючись на порушення права  на захист , оскільки адвокат ОСОБА_12 належним чином не виконував  своїх обов’язків щодо захисту ОСОБА_5  Засуджений вказує на необхідність проведення повторних слідчих дій, а саме –відтворення  обстановки та обставин події.

Твердження ОСОБА_5 та захисника  ОСОБА_2 не заслуговують на увагу, оскільки  ОСОБА_12 є адвокатом України, угода  на захист  засудженого укладалась батьком засудженого, ОСОБА_13,  ОСОБА_12 був допущений в якості захисника,  слідчі дії  проводились з участю захисника, клопотань  про відсторонення адвоката не надходило (т.1 а.с.82-85).

Під час апеляційного розгляду справи не було встановлено, що  в ході досудового слідства, чи в суді першої інстанції, були  допущені такі істотні порушення кримінально-процесуального  закону, які виключали можливість постановлення вироку. Не встановлено також  однобічності чи неповноти  слідства , які не можуть бути  усунені в судовому засіданні.

Враховуючи зазначене, колегія суддів прийшла до висновку, що  апеляція захисника ОСОБА_7 та засудженого ОСОБА_5 не підлягають задоволенню.

Захисник ОСОБА_1   в своїй апеляції просить  перекваліфікувати  дії ОСОБА_6 на ч.1 ст.122 КК України, оскільки тілесні ушкодження, які спричинив засуджений не перебувають у причинному зв’язку  із смертю ОСОБА_8

Як в ході  досудового слідства, так і під час  розгляду в суді першої інстанції свідки ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 вказували, що ОСОБА_6  наносив удари  ОСОБА_8 в різні частини тіла, в тому числі і живіт. ОСОБА_5  в ході досудового слідства  дав показання аналогічні показанням свідків (т.1 а.с.87,88).

Не вірити цим показанням у суду не було жодних підстав, оскільки вони в деталях збігаються  з показаннями, які вказані особи  давали  і в ході судового слідства.

Фактичні обставини справи, як вони викладені  у вироку , встановлені правильно, відповідають матеріалам справи.

ОСОБА_5 та ОСОБА_6  діяли спільно, спиралися  у своїх діях один на одного , між їхніми  діями  був причинний зв'язок ,  засуджені усвідомлювали , що спільними діями  вони вчиняють злочин і свідомо допускали  настання суспільно небезпечних наслідків.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що кваліфікація дій засудженого ОСОБА_6 за ч.2 ст.121 КК України є вірною, а тому  в задоволенні апеляції щодо перекваліфікації дій  останнього необхідно відмовити.

Не підлягає задоволенню також апеляція в частині   відшкодування шкоди, оскільки судом першої інстанції  при вирішенні цивільного позову враховано характер правопорушення, глибину  душевних страждань ОСОБА_4,  ступень вини ОСОБА_6, враховано  вимоги  розумності та справедливості.

Разом з тим,  судова колегія вважає, що  судом першої інстанції при призначенні покарання ОСОБА_6  не в повній мірі враховано  особу винного та обставини, що пом’якшують  його покарання.

ОСОБА_6 вчинив злочин вперше,  кається у вчиненому,  частково відшкодував заподіяні збитки, не працевлаштований, не одружений.

За таких обставин  колегія суддів вважає за можливе  задовольнити  частково апеляцію захисника ОСОБА_1, призначивши ОСОБА_6 мінімальне покарання, яке передбачене санкцією  частини другої ст..121 КК України, за якою кваліфіковані його дії.

На підставі наведеного та керуючись ст..ст.365, 366 КПК України,  колегія суддів,-

                                                         У Х В А Л И Л А :

Апеляцію   захисника ОСОБА_1 задовольнити частково.

Вирок   Здолбунівського районного суду Рівненської області від 25 березня 2011 року  щодо засудження ОСОБА_6 змінити .

Вважати ОСОБА_6 засудженим за ч.2 ст.121 КК України на сім років позбавлення волі.

В решті  вирок Здолбунівського районного суду від 25 березня 2011 року щодо засудження ОСОБА_6 та ОСОБА_5 залишити без зміни, а апеляцію  ОСОБА_5  та захисника ОСОБА_7 –без задоволення.

                                                        С У Д Д І:

Полюхович О.І.(підпис)         Баглик С.П.   (підпис)       Матюха Ю.В. (підпис)

Згідно з оригіналом.

Суддя:                       О.І.Полюхович

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація