Судове рішення #16330791

Справа № 2-а-2283/11

П О С Т А Н О В А

іменем України

25 червня 2011 року суддя Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області  ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративного позову у скороченому провадженні ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії, -   

В С Т А Н О В И В :   

06 травня 2011 року позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії вказуючи, що вона відповідно до ст. 1 Закону України № 2195 від 18.11.2004 року «Про соціальний захист дітей війни»(далі Закон), який набрав чинності з 01.01.2006 року є дитиною війни та відповідно до ст. 6 Закону має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач починаючи з 01 січня 2006 року належним чином розрахунки не проводив в результаті чого виникла заборгованість. Вона зверталася до відповідача з заявою про нарахування підвищення до пенсії як дитині війни, однак їй було відмовлено. Вважає, що дії відповідача суперечать Конституції та Законам України, рішенням Конституційного Суду України тому просить суд визнати їх протиправними та зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області нарахувати та виплатити їй, як дитині війни  всю суму заборгованості  за період  з  01 січня 2006 року по день винесення постанови судом та надалі відновити її конституційне право на отримання допомоги в такому розмірі.  

Від відповідача на адресу суду надійшли заперечення проти позову, в яких Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області просить до позовних вимог позивача застосувати 6 місячний строк звернення до адміністративного суду. Щодо інших позовних вимог відповідач просить у задоволенні позову відмовити  посилаючись на те, що  надбавки дитині війни  виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України.  Для  забезпечення  виконання Закону України « Про соціальний захист дітей війни « Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 530 від 28 05 2008 року, якою визначений розмір надбавки дітям війни, а саме у розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. На сьогодні надбавка виплачується у розмірі 49,80 грв., згідно до вищезазначеної Постанови.  Виплати в тих розмірах, в яких просить позивач та за рахунок інших коштів суперечить ст.ст. 7,9 Закону України  «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».   

      У відповідності до ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження в  адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень,  дій чи бездіяльності суб'єктів  владних  повноважень  щодо … пільг дітям війни,  інших соціальних  виплат,  доплат,  соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши інші докази прийшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає частковому задоволенню виходячи із наступного.   

Позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою, на яку поширюється дія абзацу 1 статті  1 Закону України № 2195-1У “Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року і дійсно відноситься до соціальної категорії  - «Дитина війни», що підтверджується посвідченням, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Згідно ст. 6 Закону України № 2195-1У дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Редакція цієї статті набрала чинності з 1 січня 2006 року.

Частиною 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.   

Ухвалою Довгинцівського районного суду Дніпропетровської області від 10 травня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій відповідача щодо відмови проведення перерахунку щомісячної соціальної допомоги як дитині війни  протиправними, зобов’язання провести перерахунок та виплату недоплаченої допомоги за період з 01 січня 2006 року по 05 листопада 2010 року (включно), залишено  без розгляду в зв’язку з пропуском строку звернення до суду.   

Вимоги позивача, щодо неправомірності дій відповідача в частині нарахування та виплати надбавки до пенсії їй, як дитині війни, в період з 06 листопада 2010 року по день винесення постанови  ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод.   

Згідно ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Згідно статті 6 Закону №2195-ІV дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Редакція цієї статті набрала чинності з 1 січня 2006 року.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України №107-VІ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»текст статті 6 Закону України №2195-ІV викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.   

Рішенням Конституційного Суду України від 22 05 2008 р. №  28/2008 (№ 10-рп/2008)  положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»- визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Отже з 22.05.2008 р. було відновлено дію ст. 6 Закону України №2195-ІV, яка не була більше призупинена чи змінена, у тому числі і у 2010 р., 2011 р.   

При цьому необхідно зазначити, що розмір підвищення до пенсії особам, які мають статус «дитини війни», передбачений ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», повинен обчислюватись виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність, який встановлено чинним законодавством на кожний бюджетний рік.   

Ст. 52. Закону України «Про державний Бюджет на 2010 рік»установлено у 2010 році прожитковий мінімум  для  осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня  -  706  гривень,  з 1 липня - 709 гривень,  з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.

Відповідно ст. 21 ЗУ «Про державний Бюджет на 2011 рік»установлено у 2011 році прожитковий мінімум   для  осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні,  з 1 жовтня - 784  гривні,  з  1  грудня  - 800 гривень.

Встановлені обставини дають підставу суду зробити висновок про те, що в період з 06 листопада 2010 року по 25 червня 2011 року по день винесення постанови право позивача на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", було обмежено відповідачем, який незаконно не здійснив відповідний перерахунок та виплату пенсії у відповідності до зазначеної норми Закону без належних для цього правових підстав, а тому суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача по справі управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському  районі м. Кривого Рогу, щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” є протиправною.

Крім того, суд зобов’язує відповідача усунути порушення прав позивача шляхом здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»лише за період з 06 листопада 2010 року по 25 червня 2011 року по день винесення постанови, оскільки відсутні підстави вважати, що у подальшому права позивача будуть порушуватись відповідачем, що у свою чергу виключає можливість захисту імовірного порушення прав позивача шляхом прийняття відповідного рішення суду.     

Судом не враховуються посилання відповідача у поданих письмових запереченнях на позов на відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатись па відсутність коштів, як на підставу невиконаний своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Враховуючи вище викладене, вимоги позивача підлягають до часткового задоволення.   

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.1,3 ст. 94 КАС    України.

Керуючись ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18.11.2004 року № 2195-ІV із змінами та доповненнями, ст.ст. 5,28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV із змінами та доповненнями, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року, ст.. 52 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст.ст. 86,159-162,  183-2 КАСУ, -   

 

П О С Т А Н О В И В :   

Позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії  управління Пенсійного Фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу  щодо відмови у нарахуванні  і  виплаті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 06 листопада 2010 року по 25 червня 2011 року.   

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському  районі м. Кривого Рогу здійснити нарахування виплаті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 підвищення пенсії згідно статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 06 листопада 2010 року по 25 червня 2011 року,  в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.   

          Стягнути  з  Державного бюджету України  на користь ОСОБА_2 понесені  нею судові витрати,   а саме: державне мито у розмірі -  3 (  три )  гривні 40 коп.   

            В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Постанова підлягає негайному виконанню.

          Постанова  за  результатами  скороченого  провадження може бути оскаржена сторонами в десятиденний строк в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної  скарги   через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Строк для  подання апеляційної скарги  стороною  або  іншою особою,   яка  брала  участь  у  справі,  обчислюється  з моменту отримання копії постанови.


Суддя:ОСОБА_1


              

  • Номер: 6-а/295/55/17
  • Опис:
  • Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 2-а-2283/11
  • Суд: Богунський районний суд м. Житомира
  • Суддя: Папарига В.А.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.03.2017
  • Дата етапу: 31.05.2017
  • Номер:
  • Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2283/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Папарига В.А.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.04.2011
  • Дата етапу: 21.09.2012
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2283/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Папарига В.А.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 09.03.2011
  • Номер: 2-а/307/11
  • Опис: визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити належний перерахунок пенсії, виплатити заборгованість
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2283/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Папарига В.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.06.2011
  • Дата етапу: 04.07.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація