Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22а-4859/11 Головуючий у суді І-ї інстанції Бутенко О.Ф.
Доповідач Карпенко О. Л.
УХВАЛА
Іменем України
04.05.2011 року колегія суддів судової палати апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
головуючого – Кривохижі В.І.,
суддів - Черниш Т.В.,
Карпенка О.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кіровограді справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області про визнання дій відповідача неправомірними, зобов’язання нарахувати підвищення до пенсії, як «дитині війни»за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області на рішення Голованівського районного суду Кіровоградської області від 04 серпня 2010 року, -
ВСТАНОВИЛА:
29 червня 2010 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Голованівському районні Кіровоградської області про визнання неправомірними дій відповідача по невиплаті щомісячного підвищення пенсії, зобов’язання нарахувати йому підвищення пенсії, як «дитині війни», за періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 01 липня 2010 роки.
Рішенням Голованівського районного суду Кіровоградської області від 04 серпня 2010 року позов задоволено. Визнано неправомірною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу підвищення до пенсії відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 01 липня 2010 року. Зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з0а періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 01 липня 2010 року.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровограді просить скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове про відмову в позові. Вказує, що рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Суд при розгляді справи не врахував, що підвищення до пенсії «дітям війни»виплачується за рахунок коштів Державного бюджету, а не коштів Пенсійного фонду. Державним бюджетом кошти на виплату підвищення пенсії «дітям війни»не передбачено. До спірних правовідносин не може бути застосовано розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій окремим категоріям громадян можливий лише за наявності відповідних механізмів, встановлених законодавством.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зі справи вбачається та вірно встановлено судом, що станом на 02 вересня 1945 року (дата закінчення Другої світової війни) позивачу, який являється громадянкою України, не виповнилося 18 років, а тому, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»він має статус «дитини війни»та відповідно до ст. 6 цього Закону має право на отримання підвищення пенсії в розмірі 30 % від мінімального розміру пенсії за віком.
На підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та рішень Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 і від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 суд дійшов правильного висновку, що дії відповідача щодо не нарахування підвищення пенсії позивачу з 09 липня по 31 грудня 2007 році та нарахування вказаного підвищення 3 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 01 липня 2010 року у меншому розмірі, ніж встановлено вказаною нормою Закону, є протиправним.
Вирішуючи спір суд вірно виходив з того, що при нарахуванні підвищення пенсії позивачу має застосовуватися розмір мінімальної пенсії за віком, який визначена відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Норма цієї статті Закону передбачає, що мінімального розміру пенсії за віком, який дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, які втратили працездатність, визначеному законодавством. Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»не перешкоджає застосуванню ч. 1 цієї статті Закону до обрахування величини підвищення пенсії «дітям війни», оскільки чинним законодавством не встановлено іншого. Крім того, відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України “Про прожитковий мінімум”, він застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком.
Посилання відповідача на відсутність коштів для нарахування та виплати підвищення пенсії передбаченого Законом України «Про соціальний захист дітей війни», як на причину невиконання своїх зобов’язань, не може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2002 року №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення та Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, Пенсійний фонд України та його територіальні органи у спірних правовідносинах виконують функції держави і на них покладено обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов’язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов’язку на центральний орган виконавчої влади –Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, але вони не дотрималися вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд вірно дійшов висновку про те, що відповідач не виконали своїх повноважень без поважних причини.
Рішення суду є законним і обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не дають підстав вважати, що судом було допущено порушення норм процесуального права, або неправильно застосовано норми матеріального права.
Керуючись Законом України «Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами»від 02.12.2010 року, ст.ст.195, 197,198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області залишити без задоволення, а рішення Голованівського районного суду Кіровоградської області від 04 серпня 2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції
Головуюча :
Судді: