Судове рішення #16267824

Калинівський районний суд Вінницької області

 

2-а-2099/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          14.06.2011   року   суддя  Калинівського районного суду Вінницької області  Павленко І.  В.

          розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі Вінницької області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом до управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі Вінницької області посилаючись на те, що відповідач протиправно нараховує та виплачує їй надбавку до пенсії як дитині війни в розмірі, меншому за 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.05.2010 року по теперішній час.   

В силу п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України відкрито скорочене провадження у справі в частині вимог про стягнення з управління ПФУ у Калинівському районі Вінницької області невиплачену   ОСОБА_1 соціальну допомогу з 24.11.2010 року, також зобов’язання відповідача нараховувати щомісячну державну соціальну надбавку в розмірі 30%, що передбачена ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». В іншій частині вимог позов залишено без розгляду.

На адресу відповідача судом направлено ухвалу про відкриття скороченого провадження, матеріали позовної заяви та надано строк у 10 днів для подання відповідних заперечень.

Вказані матеріали відповідачем отримано 01.06.2011 року, проте станом на 14.06.2011 року на адресу суду не надано будь-яких заперечень.

За таких обставин, згідно ч.4 ст.183-2 КАС України суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважає за можливе прийняти законне та обґрунтоване судове рішення в даній справі на підставі таких норм законодавства.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції до внесення змін підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Зазначену норму даного Закону викладено в новій редакції згідно із Законом України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік».

Разом з тим, зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.

Таким чином, на момент розгляду справи судом ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є чинною в редакції, що існувала до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI.

Посилання відповідача у відмові від 28.03.2011 року №К-1920, адресованій позивачці ОСОБА_1, на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, якою нібито встановлено розміри щомісячної надбавки до пенсії дітям війни, не можуть бути прийняті судом до уваги, так як положення зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України суперечать вищевказаній нормі Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тоді як згідно ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.   

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання ОСОБА_1 є управління Пенсійного фонду України у  Калинівському районі Вінницької області.          

           За таких обставин суд неповноважний визначати конкретний розмір підвищення до пенсії позивачки у грошовому вимірі,   суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.   

При цьому з огляду на положення статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії незаконними та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачка звернулася до суду 24.05.2011 року, тому позовні вимоги підлягають розгляду в межах строку звернення до адміністративного суду, тобто за період з 24.11.2010 року.

Вищевикладене дає суду підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 152 Конституції України, ст.ст.1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6, 9, 10, 11, 18, 99, 183-2, 256 КАС України,  –

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити. Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі Вінницької області щодо відмови нарахування і виплати підвищення до пенсії ОСОБА_1 як дитині війни  в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі Вінницької області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з 24 листопада 2010 року з урахуванням проведених виплат.

Постанову допустити до негайного виконання.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.


Суддя:І. В. Павленко


  • Номер: 2-а/2303/1781/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2099/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Павленко І. В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.04.2011
  • Дата етапу: 06.12.2012
  • Номер: 2-а/1506/6755/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити доплату до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2099/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Павленко І. В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.10.2011
  • Дата етапу: 12.12.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація