ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 2-91/11/0317
Позовне провадження
Категорія: спори про спадкове право –36
Шацький районний суд Волинської області
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24.05.2011 смт. Шацьк
Шацький районний суд Волинської областів у складі:
головуючого - судді Храновської Н.В.,
при секретарі - Мохончук Т.А.,
з участю:
позивача – ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Шацьк цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_3 про стягнення аліментів на повнолітнього сина, який продовжує навчання, та про стягнення аліментів на неповнолітню дитину в твердій грошовій сумі,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд із зазначеним позовом. Позовні вимоги обгрунтовувала тим, що 21 серпня 2007 року між нею та відповідачем було розірвано шлюб. Від даного шлюбу вони мають двох дітей: неповнолітнього сина –ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та повнолітнього сина –ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Після розірвання шлюбу діти залишились проживати разом з позивачем, в с. Хрипськ по вулиці Жовтнева, 25, Шацького району Волинської області. Їх син, ОСОБА_3 на даний час навчається на другому курсі денної форми навчання факультету фізичного виховання Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка.
Діти знаходяться на повному її утриманні. Матеріальної допомоги на утримання дітей відповідач не надає. Вона зверталась до нього з проханням сплатити аліменти, проте він відмовляється. Угоди про добровільну сплату аліментів між ними не досягнуто.
Позивач працює продавцем в магазині, її середньомісячна заробітна плата становить 1122 гривні. Діти знаходяться на її повному утриманні, проте утримувати дітей їй самій дуже важко, діти потребують матеріальної допомоги.
Відповідач офіційно ніде не працює, проте він час від часу займається різними видами діяльності, їздить на заробітки за кордон, тобто має нерегулярний, мінливий дохід, а тому має можливість надати грошову допомогу на утримання дітей. Враховуючи викладене, позивач просить позовні вимоги задовольнити, стягувати з відповідача аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4 та повнолітнього сина ОСОБА_3, який продовжує навчатись, у твердій грошовій сумі в розмірі 800 вісімсот гривень щомісячно, починаючи з дня подання заяви до суду до досягнення ОСОБА_4 повноліття та до досягнення ОСОБА_3 двадцяти трьох років.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі, уточнивши їх, просила стягувати з відповідача на користь ОСОБА_4 та ОСОБА_3 аліменти в розмірі по 400 гривень на кожну дитину щомісячно.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позов визнав частково, пояснивши суду, що від сплати аліментів не відмовляється, проте сплачувати їх у встановленому позивачем розмірі змоги не матиме, оскільки, офіційно не працює, має нерегулярний, мінливий дохід. Пояснив, що має задовільний стан здоров’я, інші особи на утриманні не перебувають. Матеріальну допомогу на утримання дітей надає при можливості.
Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився, хоча був належним чином повідомлений про місце, день та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, заяви про відкладення судового засідання чи проведення засідання за його відсутності суду не надав.
Заслухавши пояснення позивача, відповідача, дослідивши представлені у справі докази в їх сукупності, з’ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
З пояснень позивача, копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії 1-ЕГ № 012873 (а.с. 3) встановлено, сторони перебували в шлюбі.
ОСОБА_2 є батьком неповнолітнього ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження серії I-ЕГ 017059, виданим Ростанською сільською радою Шацького району Волинської області 27 березня 1998 року (а.с. 4), та повнолітнього ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії IІ-ЕГ 499923, виданим Піщанською сільською радою Шацького району Волинської області 04 червня 1992 року (а.с. 4)
Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Згідно ст. 182 Сімейного кодексу України, при визначені розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення. Відповідно до ч. 1 ст. 184 Сімейного кодексу України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Згідно ст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Згідно ст. 200 СК України, суд визначає розмір аліментів на повнолітні дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів, з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 цього Кодексу.
ОСОБА_3 є студентом другого курсу денної форми навчання Дрогобицького державного педагогічного університету імені ОСОБА_5, вартість оплати за навчання становить 6 200 гривень в рік. (а.с. 7).
У зв’язку з навчанням ОСОБА_3 потребує коштів на одяг, харчування, проїзд до місця навчання, оплату навчання, підручники, зошити та канцелярські приладдя.
Неповнолітній син ОСОБА_4 проживає разом з позивачем, тобто знаходиться на повному її утриманні, що підтверджується довідкою Ростанської сільської ради Шацького району Волинської області від 04.05.2011 року (а.с. 6).
Позивач працює продавцем в магазині в підприємця ОСОБА_6 та отримує заробітну плату, середньомісячний розмір якої становить 1122 гривень, що підтверджується довідкою про доходи від 11.04.2011 року (а.с. 8).
Відповідач жодним чином не заперечив ту обставину, що має не регулярний, мінливий дохід. Таким чином, вбачаються підстави для стягнення аліментів з відповідача в твердій грошовій сумі.
Крім цього, з пояснень відповідача вбачається, що він працездатний, стан його здоров’я задовільний, інші особи на його утриманні не перебувають. Зважаючи на обставини, встановлені в судовому засіданні, та які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, суд приходить до висновку, що відповідач спроможний сплачувати аліменти на утримання дітей в твердій грошовій сумі у розмірі 400 гривень на кожну дитину щомісячно починаючи з дня подання заяви до суду до досягнення ОСОБА_4 повноліття та до досягнення ОСОБА_3 двадцяти трьох років.
Водночас, суд вважає, що доводи відповідача про його неспроможність сплачувати аліменти у встановленому позивачем розмірі є необґрунтовані.
Крім того суд приходить до висновку, що згідно ст. 88 ЦПК України, з відповідача в дохід держави слід стягнути 51 грн. судового збору та 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
На підставі ст.ст. 199, 200 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 174, 209, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягувати із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, який проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_4 аліменти на користь дітей: неповнолітнього сина –ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та повнолітнього сина –ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у твердій грошовій сумі в розмірі 400 (чотириста) гривень на кожну дитину щомісячно починаючи з 16 травня 2011 року до досягнення ОСОБА_4 повноліття та до досягнення ОСОБА_3 двадцяти трьох років.
Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 51 (п’ятдесят одна) грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 (сто двадцять) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий Н.В.Храновська