ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 червня 2011 року 10:35 № 2а-6936/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Саніна Б.В., при секретарі судового засідання Стець Я. В. розглянувши у судовому засіданні позов та надані сторонами матеріали
за позовомЗаступника прокурора Дніпровського району міста Києва в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотуре-зернопром»
простягнення заборгованості в розмірі 81991,26 грн.
за участю представників сторін:
від позивачаЧирва О.О. (посвідчення № 126)
ОСОБА_2 (за довіреністю № 04-02-823 від 06.06.2011 року)
ОСОБА_3 (довіреність №03-02-827 від 07.06.2011 року)
від відповідача ОСОБА_4 (довіреність №б/н від 27.01.2011 року)
ВСТАНОВИВ:
18 травня 2011 року до судді Окружного адміністративного суду м. Києва Саніна Б.В. надійшов адміністративний позов Заступника прокурора Дніпровського району міста Києва, який звернувся в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотуре-зернопром»про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2010 рік, у сумі 81 991,26 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.06.2011 року було відкрито провадження в адміністративній справі та призначене справу до попереднього судового засідання. Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.06.2011 року було закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текст постанови було виготовлено та підписано 25.06.2011 року.
В судове засідання з’явився представник прокуратури та представники Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів які позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять позов задовольнити та вказують що відповідачем не оплачено самостійно узгоджену адміністративно-господарську (штрафну) санкцію, за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2010 рік.
В судове засідання з’явилась представниця відповідача, яка вказала про наявність заборгованості перед позивачем, однак виразила сумнів щодо розрахунку пені за невчасну сплату самостійно узгодженої адміністративно-господарської (штрафної) санкції, за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2010 рік.
Розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(надалі –Закон) з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Положеннями ч.3 ст.18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Водночас, відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31 січня 2007 р., звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
В судовому засіданні було встановлено, що відповідачем було подано до позивача Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік від 15.02.2011 року, відповідно до якого було зафіксовано що з 129 середньооблікової кількості штатних працівників, на підприємстві не працюють працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.
В ч.1 ст.20 Закону зафіксовано, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст..19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
В Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік від 15.02.2011 року, відповідач вказав, що сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 81 356,60 грн.
Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31 січня 2007 р. роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Водночас, як було встановлено в судому засіданні, що не спростовується відповідачем, станом на дату подання позивачем позову сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів оплачена не була.
Відповідно до п.4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31 січня 2007 р. порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
З врахуванням пропущення 26 календарних днів для оплати (з 16.04.2011 року по 11.05.2011 року), сума пені дорівнює 634,66 грн.
Як наслідок, загальна сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 81 991,26 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення. Ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Однак, враховуючи що жодних підтверджуючих доказів про поденні витрати на залученням свідків та проведенням судових експертиз до суду надано не було, тому судові витрати із відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись положеннями ст.ст. 2, 17, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Задовольнити позовні вимоги заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотуре-зернопром»в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотуре-зернопром»на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (до доходної частини Державного бюджету України р/р 31219230700001 ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621, код призначення платежу 50070000) адміністративно-господарську (штрафну) санкцію в розмірі 81 991 (вісімдесят одна тисяча дев’ятсот дев’яносто одну) грн. 26 коп., за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2010 рік.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.185-187 КАС України.
Суддя Б. В. Санін