справа № 0670/2432/11
категорія 8.2.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В. ,
при секретарі - Духновській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Ойл Україна"
до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання нечинним правового акту індивідуальної дії, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати недійсною письмову податкову консультацію Новоград-Волинської ОДПІ № 7440/31 від 28 лютого 2011 року. Позов мотивує тим, що 10.02.2011 р. ТОВ "Транс Ойл Україна" звернулося до відповідача із запитом № 1 «Про надання письмової податкової консультації». В якому на підставі п.1 ст.52 Податкового Кодексу України просило надати письмову податкову консультацію по питанню добровільної реєстрації підприємства платником ПДВ. 05 березня 2011 року позивач отримав від Новоград-Волинської ОДПІ лист № 7440/31 від 28.02.2011 р., в якому зазначені вимоги до реєстрації суб'єкта господарювання платником ПДВ, а саме : одночасно зареєстровані суб'єктом господарювання не менше ніж 12 календарних місяців та за останні 12 календарних місяців обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам ПДВ сукупно становить 50% і більше загального обсягу постачання.
12 березня 2011 р. позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить крім первинних позовних вимог визнати протиправною та скасувати відмову Новоград-Волинської ОДПІ в добровільній реєстрації ТОВ «Транс Ойл Україна» платником ПДВ та зобов'язати Новоград-Волинську ОДПІ зареєструвати ТОВ «Транс Ойл Україна» платником ПДВ. Позов обґрунтовує тим, що листом від 21.03.2011 р. за № 9290/15-02 відповідач відмовив ТОВ "Транс Ойл Україна" в добровільній реєстрації платником ПДВ. Позивач вважає відмову незаконною та такою, яка порушує права суб'єкта господарювання.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі. Просили задовольнити на підставі наявних матеріалів справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала. Просила відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Заперечення обгрунтовувала тим, що ТОВ «Транс Ойл Україна» не відповідає вимогам ст. 181, 182 Податкового кодексу України та Положенню про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року № 978 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за 1400/18695 (далі - Положення), тому не може бути зареєстрованим як платник ПДВ.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10 лютого 2011 року ТОВ «Транс Ойл Україна» звернулося до Новоград-Волинської ОДПІ із запитом №1 «Про надання письмової податкової консультації» (а.с. 7), в якому на підставі п. 1 ст. 52 Податкового Кодексу України просив надати письмову податкову консультацію з питанням, як новоствореній особі добровільно зареєструватись платником ПДВ. Також в даному запиті було прохання надати відповіді на наступні питання:
1. Якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового Кодексу, нарахована (сплачена) такій особі, сукупно не перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість) і при цьому обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку перевищують 50% загального обсягу постачання, але період від моменту створення до подання заявки про реєстрацію платника ПДВ менший ніж 12 місяців, то чи має такий суб'єкт господарювання право на добровільну реєстрацію платника ПДВ?
2. У ст. 181.1 та ст. 182.1 Податкового Кодексу згадується період «останніх 12 календарних місяців», але не зазначається, що це саме останніх 12 календарних місяців діяльності суб'єкта господарювання, то чи правомірно на Ваш погляд при реєстрації платника ПДВ тлумачити даний вислів саме як останніх 12 календарних місяців діяльності підприємства?
3. Яким чином та якими документами суб'єкт господарювання, що прийняв рішення про добровільну реєстрацію платника ПДВ повинен довести, що його діяльність відповідає критеріям зазначеним в ст. 182.1?
4. Якщо податковий орган приймає рішення про відмову в реєстрації платника ПДВ, то чи зобов'язаний такий податковий орган зазначити в своїй відмові причину свого рішення та конкретно вказати пункти тих нормативних документів на підставі яких було прийняте таке рішення про відмову в реєстрації платника ПДВ?
Листом № 7440/31 від 28.02.2011 р. (а.с. 8) Новоград-Волинська ОДПІ надала відповідь, згідно якої суб'єкт господарювання, обсяг постачання товарів/послуг якої не перевищує 300 тис. грн. може зареєструватися платником ПДВ за добровільним рішенням у разі, якщо одночасно: він зареєстрований суб'єктом господарювання не менше ніж 12 календарних місяців; за останні 12 календарних місяців обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам ПДВ сукупно становить 50% і більше загального обсягу постачання.
04.03.2011 р. директор ТОВ «Транс Ойл Україна» ОСОБА_1 заповнив реєстраційну картку та звернувся з заявою (а.с. 22-30) до Новоград-Волинської ОДПІ про реєстрацію товариства як платника податку на додану вартість.
Листом № 9290/15-02 від 21.03.2011 р. (а.с. 21) Новоград-Волинська ОДПІ відмовила в добровільній реєстрації платником ПДВ ТОВ «Транс Ойл Україна». В своїй відмові Новоград-Волинська ОДПІ зазначає, що добровільно зареєструватися платником податку на додану вартість можливо лише у відповідності з п. 182.1 ст. 182 ПК України та пунктом 4 розділу III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість тобто якщо одночасно: суб'єкт господарювання зареєстрований не менше ніж 12 календарних місяців та за останні 12 календарних місяців обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам ПДВ сукупно становить 50% і більше загального обсягу постачання.
Суд вважає правомірною відмову Новоград-Волинської ОДПІ в реєстрації платником ПДВ ТОВ «Транс Ойл Україна» з наступних підстав.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПК України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
Згідно п. 182.1 ст. 182 ПК України якщо особа, яка провадить оподатковувані операції і відповідно до пункту 181.1 статті 181 цього Кодексу не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій є меншими від встановленої зазначеною статтею суми та обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою.
Тобто, особа, обсяг постачання товарів/послуг якої не перевищує 300 тис. грн., може зареєструватись як платник податку на додану вартість за добровільним рішенням у разі, якщо одночасно:
- зареєстрована суб'єктом господарювання не менше 12 календарних місяців;
- за останні 12 календарних місяців обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам податку на додану вартість сукупно становить 50 і більше відсотків загального обсягу постачання.
В пункті 4 розділу ІІІ Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість зазначено, що відповідно до пункту 182.1 статті 181 розділу V Кодексу якщо особа, яка провадить оподатковувані операції і відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій є меншими від встановленої зазначеною статтею суми та обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою.
При цьому відповідно до п. 183.8 ст. 183 ПК України орган державної податкової служби відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 цього Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього Кодексу. Так само зазначається і в пункті 11 розділу III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальність "Транс-Ойл-Україна" зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради 07.02.2011 року та взято на облік в Новоград-Волинській ОДПІ 09.02.2011 року. Станом на день подання адміністративного позову та день розгляду справи товариство зареєстроване та здійснює господарську діяльність менше ніж 12 місяців.
Представники позивача в судовому засіданні зазначали, що зареєструватися платником ПДВ у відповідності з пунктом 4 розділу III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість неможливо, по тій причині, що пункт 4 згадуваного положення містить посилання на неіснуючий пункт Податкового кодексу України, а саме ст. 181 Податкового Кодексу України не містить пункту 182.1.
Суд вважає дане посилання безпідставним, оскільки ст. 182 Податкового кодексу України чітко встановлені підстави для добровільної реєстрація платником ПДВ. А Наказ ДПА України від 22 грудня 2010 року № 978 "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" є підзаконним актом та не має перевага над Податковим кодексом України.
Отже, суд прийшов до висновку, що письмова податкова консультація Новоград-Волинської ОДПІ № 7440/31 від 28 лютого 2011 р. та відмова Новоград-Волинської ОДПІ в добровільній реєстрації ТОВ «Транс Ойл Україна» платником ПДВ є правомірними та відповідають положенням Податкового кодексу України, тому немає підстав зобов'язувати Новоград-Волинську ОДПІ реєструвати ТОВ «Транс Ойл Україна» платником ПДВ.
На підставі вищевикладеного та керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 71, 86, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Ойл Україна" до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним правового акту індивідуальної дії, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко
Повний текст постанови виготовлено: 07 червня 2011 р.