Судове рішення #16183845

справа №  0670/1283/11  

категорія  8.2

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2011 р.                                                                                  м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді   Іваненко Т.В. ,

при секретарі -       Духновській В.О.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом  Державного територіально - галузевого об'єднання "Південно - Західна залізниця"   

до   Державної податкової інспекції у м. Житомирі    

про  визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та податкового повідомлення-рішення,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить  визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 01.02.2010 р. № 0000352302, яким застосовано фінансову санкцію в розмірі 3400,00 грн., та податкове повідомлення- рішення № 0000362302 від 01.02.2011 р. яким застосовано штрафну фінансову санкцію в розмірі 1,00 грн. Підставами для винесенння оскаржуваних рішень стали порушення ст. 15-2 Закону України "Про   державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме нерозміщення у відповідних місцях наочної інформації "Куріння заборонено!", у відведених місцях інформації про шкоду куріння та використання реєстратора розрахункових операцій за адресою м-н Привокзальний, 3, тоді як він  зареєстрований за адресою  АДРЕСА_1.  Позов обґрунтовує тим, що в приміщенні платного туалету, де проводилася перевірка, наявна наочна інформація у вигляді знаків та напису "Куріння заборонено". На території Станції "Житомир" є спеціально відведене місце для паління  з облаштовнаими попільницями. Щодо реєстратора розрахункових операцій, то позивач зазначає, що  відповідно до свідоцтва він зареєстрований  за адресою майдан Привокзальний, 2, яка є юридичною та податковою адресою Станції "Житомир", яка є  відокремленим підрозділом Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця". Приміщення платного туалету, яке має адресу м-н Привокзальний, 3 є цілісним майновим комплексом позивача. Крім того, спільним Наказом Міністерства транспорту України та Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 р. № 712/431 затверджено   Порядок оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні  продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, де зазначається адреса станції, за якою закріплено РРО.                 

Представник позивача в судовому засіданні просила задовольнити позов на підставі наявних матеріалів справи.

Представники відповідача проти позову заперечували, просили відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Заперечення обґрунтовували тим, що     у відповідності  до вимог ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!". При проведенні перевірки встановлено, що  при вході в туалет та в приміщенні його відсутня вказана інформація.  Реєстратор розрахункових операцій використовується не за адресою реєстрації, що є порушенням п. 1 ст. 3 Закону України "Про    застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, показання  свідків, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що  24.01.2011 р.  працівниками ДПІ в м Житомирі проведено перевірку платного туалету на Станції "Житомир" -  відокремленому підрозділу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця"  щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення  розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт № 001315/06/25/23  (а.с. 15).  Перевірка здійснювалась на підставі направлення № 67 від 20.01.2011 р. (а.с. 13) та Наказу № 184 від 20.01.2011 р. (а.с. 14).

Перевіркою встановлені порушення  ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» , а саме  відсутність наочної інформації "Куріння заборонено" та п. 1 ст. 3 Закону України "Про    застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання реєстратора розрахункових операцій  не за адресою реєстрації (розрахункові операції здійснюються  за  адресою майдан Привокзальний, 3, а РРО, відповідно до реєстраційного посвідчення № 0625007101 (а.с. 18) зареєстрований за адресою майдан Привокзальний, 2.

27.01.2011 р. листом №18 станцією Житомир було надано письмове заперечення на Акт перевірки №001315/06/25/23 від 24.01.2010 року. (а.с. 25)

01.02.2011 р. ДПІ в м. Житомирі винесено рішення про застосування фінансових санкцій від №0000352302 (а.с. 16), яким до позивача застосовано фінансову санкцію в розмірі 3400,00 грн. та складено податкове повідомлення рішення від 01.02.2011 року №0000362302 (а.с. 17), яким застосовано фінансову санкцію в розмірі 1,00 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про    застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"  реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг).

П. 1 ст. 3 вищезазначеного Закону передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані  проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), встановлюється Державною податковою адміністрацією України.

Згідно п.п. 2.2, 2.3 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Головної державної податкової інспекції України від 01.12.2000 № 614 (зареєстровано в Мін'юсті від 05.02.2001 № 107/5298) реєстрація реєстраторів розрахункових операцій (РРО) здійснюється в органі Державної податкової служби за місцем знаходження суб'єкта господарювання на підставі його письмової заяви довільної форми, у якій зазначаються сфера застосування та реквізити РРО. Одночасно із заявою суб'єкт господарювання подає документи та їх копії, в тому числі, дозвіл місцевого органу виконавчої влади на розміщення господарської одиниці (договір оренди, інший документ на право власності або користування господарською одиницею).

Як вбачається з свідоцтва про право власності серії САВ № 062830 від 25.06.2007р. (а.с. 21) , виданого Виконавчим комітетом Житомирської міської ради та  витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно , виданого КП "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради № 15214371 від 12.07.2007 р. (а.с. 22)  майновий комплекс Коростенської дирекції залізничних перевезень за адресою майдан Привокзальний, 3, м. Житомир належить Державі України в сфері управління Міністерства Транспорту і зв'язку на праві державної власності.

Відповідно до п.2.3 розділу 2 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом ДПА N 614 від 01.12.2000 реєстрація РРО здійснюється на підставі письмової заяви  довільної форми, у якій зазначені сфера застосування та реквізити РРО (модифікація, заводський номер, версія програмного забезпечення, виробник або постачальник, дата виготовлення), а також надання ним таких документів та їх копій, завірених підписом керівника і печаткою суб'єкта господарювання - юридичної особи або особистим підписом суб'єкта господарювання - фізичної особи: копії свідоцтва про державну реєстрацію; документ, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО; паспорт (формуляра) на РРО; дозвіл місцевого органу виконавчої влади на розміщення господарської одиниці (договору оренди, іншого документа на право власності або користування господарською одиницею); для реєстрації резервного РРО слід надати такі документи на кожну господарську одиницю, де буде використовуватися РРО; для СГ, що надають послуги з перевезень пасажирів і багажу ліцензії на право здійснення зазначеного виду діяльності.

Згідно довідки  АБ № 234537 з ЄДРПОУ (а.с. 19)  юридична адреса Відокремленого підрозділу - станції Житомир Державного територіально - галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" є м. Житомир, Корольовський р-н, АДРЕСА_1, тому і в реєстраційному посвідченні реєстратора розрахункових операцій № 0625007101 (а.с. 18), виданому Житомирською ОДПІ вказана адреса м. Житомир, АДРЕСА_1. Також зазначено, що господарська одиниця - платний туалет, а сфера застосування - надання послуг.

Спільним Наказом Міністерства транспорту  України та Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 р. № 712/431 затверджено Порядок оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, яким затверджено, що  в розрахункових документах вказується адреса станції, за якою закріплений РРО.

В  матеріалах справи міститься копія Постанови Корольовського районного суду м. Житомира (а.с. 34) від 10.03.2011 р. про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - завідуючої квитковими касами Станції Житомир за порушення встановленого порядку проведення розрахунків в сфері послуг, у зв'язку з відсутністю складу правопорушення. Корольовським районним судом встановлено, що  Відокремлений підрозділ - станції Житомир Державного територіально - галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" має місцезнаходження м. Житомир, майдан привокзальний, 2 та складається з неподільного майна станції, яке має однакову реєстраційну адресу з станцією, а тому в розрахункових документах вказується адреса місцезнаходження станції.  

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судом рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Крім того, фінансова санкція в розмірі 1,00 грн. застосована відповідно до п.1 ст.17 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким визначено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання.  Але в акті перевірки будь яких порушень, перелічених в п.1 ст.17 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не зафіксовано.

Зі всього вищезазначеного суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000362302 від 01.02.2011 р. підлягає скасуванню.

Перевіркою, проведеною працівниками відповідача,  також встановлено порушення  ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» , а саме  відсутність при вході та в приміщенні платного туалету  наочної інформації "Куріння заборонено!"

Відповідно до вимог ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

1) у закладах громадського харчування;

2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

3) у приміщеннях закладів культури;

4) у приміщеннях закритих спортивних споруд;

5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.

У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".

У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

  Відповідно до п.10 ч.2 ст.17 зазначеного Закону, за необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 цього Закону, до суб'єктів господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 3400 гривень.

Представник позивача стверджувала, що наочна інформація про заборону паління  на території Станції "Житомир" наявна, в тому числі у приміщенні платного туалету, але розміщена не при вході,  а в кожній кабінці туалету.

В судовому засіданні свідок  ОСОБА_2, яка працює касиром в платному туалеті на станції Житомир, під присягою, показала, що пояснення в день перевірки вона писала під диктовку перевіряючих і мала на увазі, те, що знаки "Куріння заборонено" відсутні при вході до туалету, але  в кожній кабінці чоловічого та жіночого відділення в наявності наочна інформація про заборону куріння, місце розташування відведеного місця для куріння та розмір штрафу за куріння в невстановлених місцях. У суду немає підстав для сумнівів щодо правдивості показань свідка ОСОБА_2, так як аналогічні письмові пояснення вона дала начальнику Станції Житомир 24.11.10р. - в день здійснення перевірки (а.с.57). Аналогічні показання дала в судовому засіданні і свідок ОСОБА_1 - завідуюча квитковими касами.

Показання свідків також підтверджуються фотографіями кабінок (а.с. 26-27). На стіні в кабінці розміщений знак про заборону паління, а на дверях  - табличка з аркуша паперу з інформацією: " Шановні пасажири! Паління на території  вокзалу станції Житомир суворо заборонено згідно ч. 1 ст. 175-1 КУпАП. За порушення штраф 170 грн. Спеціальне місце для паління обладнано в сквері вокзалу. Адміністрація".

Представник відповідача, який здійснював перевірку, стверджував, що перед перевіркою він здійснив контрольну закупку послуг, заходив до кабінки та не бачив відповідних знаків про заборону паління. Проте суду доказів про здійснення контрольної закупки послуг, а саме фіскального чеку датованого 24.01.2011 р. представник відповідача не надав.  Свідок не підтвердила вказані пояснення перевіряючого, та повідомила, що при  здійснені перевірки кабінки працівники ДПІ не відвідували.

З матеріалів справи вбачається, що на станції Житомир є  спеціально обладнане місце для паління з наочною інформацією "Місце для паління. Паління шкодить вашому здоров'ю."  та попільницями. Крім того за допомогою гучномовного зв'язку диктори постійно роблять оголошення на вокзалі станції Житомир про заборону куріння та про місце знаходження спеціально відведеного місця для куріння. Ці дані підтверджуються довідкою лінійного відділу на станції Житомир Управління МВС України на Південно-Західній залізниці про притягнення  громадян до адміністративної відповідальності за ст. 175-1 КУпАП.(а.с. 29)

В рішенні про застосування фінансових санкцій від 01.02.2010 р. .N1:0000352302 вказано порушення: нерозміщення у відповідних місцях наочної інформації «Куріння заборонено!» та у відведених місцях - інформації про шкоду куріння.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.  

Отже суд приходить до висновку, що представники відповідача не надали достатніх доказів для підтвердження обставин, викладених в акті перевірки. Тож рішення про застосування фінансових санкцій  № 0000352302 від 01.02.2011 р. є неправомірним та підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного та керуючись  Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»,  Законом України   «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»,   Наказом Головної державної податкової інспекції України від 01.12.2000 № 614 "Про затвердження Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого", ст.ст.71, 72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 01.02.2011 р. №0000352302 та податкове повідомлення-рішення від 01.02.2011р. №0000362302, винесені Державною податковою інспекцією у м. Житомирі.

          Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

          У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:                                                                                Т.В. Іваненко


 Повний текст постанови виготовлено: 06 червня 2011 р.

          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація