У к р а ї н а
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.09.06 Справа №1/91-пн-06
Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:
Головуючий суддя Мірошниченко М.В. судді Мірошниченко М.В. , Хуторной В.М. , Юхименко О.В.
при секретарі Шерник О.В.
за участю представників:
прокуратури Запорізької області: Хорунжий С.М., посвідчення № 261;
позивача-1: не з’явився;
позивача-2: Голуб С.О., довіреність № 11/11-154/01.18 від 20.04.2006р.;
відповідача: Лучко В.М., посвідчення № 350 від 30.06.2005р., адвокат;
відповідача: Євтухова З.В., довіреність № 146/14 від 31.08.2006р.;
відповідача: Гловко Е.А., довіреність № 146/15 від 31.08.2006р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційне подання Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора,
м. Генічеськ Херсонської області
на рішення господарського суду Херсонської області від 22.05.2006 року
у справі № 1/91-ПН-06
за позовом Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора
в інтересах держави в особі Генічеського районного відділу
земельних ресурсів і Генічеської районної
державної адміністрації, м. Генічеськ Херсонської області
до відповідача Генічеського районного благодійного центру становлення
особистості «Відродження», м. Генічеськ Херсонської області
про заборону будівництва та звільнення майна від самовільно
зайнятої земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Херсонським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Генічеського районного відділу земельних ресурсів і Генічеської районної державної адміністрації, м. Генічеськ Херсонської області було подано позов до Генічеського районного благодійного центру становлення особистості «Відродження», м. Генічеськ Херсонської області про заборону відповідачу здійснювати самочинне будівництво по вул. Степовій, 1, 3, 5, 7, 9 в с. Генічеська Гірка Генічеського району, спонукання відповідача звільнити від свого майна самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,75 га по вищевказаній адресі, шляхом знесення всіх споруд, та заборону відповідачу експлуатацію споруд на вказаній земельній ділянці (відповідно до уточнених позовних вимог).
Розглянувши справу по суті, господарський суд Херсонської області своїм рішенням від 22.05.2006 року у справі № 1/91-ПН-06 (суддя Губіна І.В.) в позові відмовив.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданому апеляційному поданні Херсонський міжрайонний природоохоронний прокурор вказує на те, що проведеною прокуратурою перевіркою було встановлено, що відповідач, не маючи зареєстрованих документів, що посвідчують право на земельну ділянку, в порушення ст.125 ЗК України, приступив до використання земельної ділянки площею 0,75 га по вул. Степовій, 1, 3, 5, 7, 9 в с. Генічеська Гірка Генічеського району, а саме, огородив земельну ділянку та будує на ній споруди. В порушення ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій» будівництво споруд здійснюється без дозволу на виконання будівельних робіт. Частина вже збудованих об’єктів в експлуатацію не прийнята; об’єкти не експлуатуються. Використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів є самовільним зайняттям земельної ділянки та тягне за собою знесення всіх будинків, будівель і споруд незалежно від наявності на них права власності. Просить рішення господарського суду Херсонської області від 22.05.2006р. у справі № 1/91-ПН-06 скасувати і позовні вимоги задовольнити.
Генічеський районний відділ земельних ресурсів, позивач-1 у справі, у відзиві на апеляційне подання вказує зокрема на те, що згідно ст.10 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності», на території Щасливцівської сільської ради не проведено розмежування земель державної та комунальної власності. Таким чином, спірна земельна ділянка відноситься до земель державної власності. Спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту с. Генічеська Гірка. У 1992р. Херсонським філіалом Інституту землеустрою розроблено технічну документацію по встановленню меж населених пунктів Щасливцівської сільської ради, але межі населених пунктів у натурі (на місцевості) не були встановлені. Зазначена технічна документація не була затверджена рішенням сесії Генічеської районної ради згідно до ст.65 Земельного кодексу України (1992р.). Відповідачем ведеться робота в напрямку оформлення земельної ділянки згідно до вимог чинного законодавства. Позивач-1 підтримує позовні вимоги в частині земельних питань, а саме - заборони відповідачу використання земельної ділянки до отримання документів, що посвідчують право на неї та державної реєстрації.
Генічеська районна державна адміністрація, позивач-2 у справі, у відзиві на апеляційне подання вказує зокрема на те, що будівництво об’єктів відповідачем велось і ведеться без погодженого проекту і дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування». Будівлі у кількості 19 об’єктів були збудовані протягом 2001-2004рр. і експлуатуються без прийняття їх державними приймальними комісіями в експлуатацію. Позивач-2 підтримує апеляційне подання прокуратури.
Генічеський районний благодійний центр становлення особистості «Відродження», відповідач у справі, у відзиві на апеляційне подання вказує на те, що Щасливцівською сільською радою було прийнято рішення від 17.07.2003р. № 160 про внесення змін в незатверджений генеральний план забудови населеного пункту с. Генічеська Гірка для виділення земельної ділянки площею 0,75 га. відповідачеві. На виконання вказаного рішення, у зв’язку зі зміною цільового призначення цієї земельної ділянки, виробничим підприємством «Містобудівник» внесено зміни в генеральний план забудови с. Генічеська Гірка. Розпорядженням Щасливцівської сільської ради від 21.12.2004р. № 54/04 була надана згода на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,75 га. під розміщення Центру «Відродження» на території Щасливцівської сільської ради із земель запасу в с. Генгірка по вул. Степова. Генічеська міжрайонна державна екологічна інспекція, відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Генічеської райдержадміністрації та відділ культури Генічеської райдержадміністрації попередньо погодили місце розташування Центру «Відродження» на земельній ділянці 0,75 га. для оформлення права на земельну ділянку на умовах оренди строком на 49 років із земель запасу несільськогосподарського призначення населеного пункту с. Генічеська Гірка. Подальше оформлення земельної ділянки не відбулося у зв’язку з тим, що не проведено розмежування земель державної і комунальної власності, не затверджено генеральний план забудови с. Генічеська Гірка. Просить рішення господарського суду Херсонської області від 22.05.2006р. у справі № 1/91-ПН-06 залишити без змін, а апеляційне подання – без задоволення.
Позивач-1 законним правом на участь свого представника в судовому засіданні не скористався. Про час та місце слухання справи повідомлений належним чином. В письмових поясненнях до справи просить розглянути спір за його відсутності, у зв’язку з неможливістю забезпечити явку представника. Колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційне подання за наявними у справі доказами, відповідно до ст.75 ГПК України, у відсутності позивача-1.
Прокурором заявлено клопотання (від 29.05.2006р. за № 15/105-06) про забезпечення позову в порядку ст.66 ГПК України, де ставиться питання про заборону Генічеському районному благодійному центру становлення особистості «Відродження» здійснювати будівництво по вул. Степовій, 1, 3, 5, 7, 9 с. Генічеська Гірка Генічеського району Херсонської області та заборону відповідачу відчужувати майно, що розташовано за вказаною адресою. Клопотання мотивовано тими ж доводами, що викладені в позовній заяві. Прокурор також вказує на те, що подальше будівництво відповідачем споруд та їх відчуження може утруднити виконання рішення суду. Вказане клопотання колегією суддів залишено без задоволення, як таке, що достатньо не обґрунтоване тими доводами, на які посилається прокурор.
Від відповідача надійшло клопотання (від 25.08.2006р.) про зупинення провадження у справі № 1/91-ПН-06 в порядку ст.79 ГПК України до затвердження генерального плану забудови с. Генічеська Гірка, а також до розгляду справи № 4/142-ПН-06 в суді першої інстанції. Клопотання мотивоване тим, що до 2005р. землі с. Генічеська Гірка, на яких розташовані забудови Центру «Відродження», відносились до земель Щасливцівської сільської ради Генічеського району Херсонської області, по яким власник і приймав рішення в 2003-2004рр. про надання дозволу відповідачу на розробку проекту землеустрою. На теперішній час проект генерального плану забудови с. Генічеська Гірка знаходиться на затвердженні у Херсонській Держадміністрації і саме в цьому проекті землі с. Генічеська Гірка знову віднесені до земель Щасливцівської сільської ради. Оскільки в проекті генерального плану забудови с. Генічеська Гірка землі цього населеного пункту віднесені до земель Щасливцівської сільської ради, то тільки після його затвердження компетентним органом – Херсонською Держадміністрацією будуть усунені обставини, які зумовили припинення подальшого оформлення земельної ділянки відповідачем. Постановою Вищого господарського суду України у справі № 4/142-ПН-06 скасовано рішення господарського суду Херсонської області від 27.04.2006р. у справі № 4/142-ПН-06 і справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції. Після затвердження генерального плану забудови с. Генічеська Гірка відбудеться заміна однієї із сторін, а саме - стороною у справі стане Щасливцівська сільська рада, замість Генічеської районної адміністрації. На думку відповідача, розгляд справи № 1/91-ПН-06 в апеляційній інстанції є неможливим до вирішення пов’язаною з нею справи № 4/142-ПН-06 про встановлення права власності на нерухомість Центру «Відродження» в першій інстанції, оскільки результат розгляду справи в суді першої інстанції має суттєве значення для прийняття рішення в апеляційній інстанції у справі № 1/91-ПН-06.
Клопотання відповідача про зупинення провадження у справі № 1/91-ПН-06 колегією суддів залишено без задоволення, як необґрунтоване, оскільки за змістом ст.79 ГПК України, вирішення питання про затвердження генерального плану забудови місцевості не є підставою для зупинення провадження у справі. Що стосується справи № 4/142-ПН-06, то слід зазначити, що на час прийняття оскаржуваного рішення суду у справі № 1/91-ПН-06, рішення господарського суду Херсонської області від 27.04.2006р. у справі № 4/142-ПН-06, яким за відповідачем визнано право власності на нерухоме майно, що розташоване в с. Генічеська Гірка, вул. Степова, 5 Генічеського району Херсонської області на земельній ділянці площею 0,75 га., набрало законної сили і не було скасовано у встановленому законом порядку. Вказане судове рішення було покладено в основу рішення суду у справі № 1/91-ПН-06. У випадку відмови Центру «Відродження» в позові у справі № 4/142-ПН-06 про визнання права власності на об’єкти, це може бути підставою для перегляду рішення суду у справі № 1/91-ПН-06 за нововиявленими обставинами.
Розпорядженням заступника голови Запорізького апеляційного господарського суду № 2092 від 27.07.2006р. справу призначено до розгляду у складі колегії – Мірошниченка М.В. (головуючий), суддів Кричмаржевського В.А., Радченко О.П.
В судовому засіданні 28.07.2006р. на підставі ст. 77 ГПК України розгляд апеляційного подання було відкладено до 01.09.2006р.
Розпорядженням заступника голови Запорізького апеляційного господарського суду № 2449 від 31.08.2006р. справу призначено до розгляду у складі колегії – Мірошниченка М.В. (головуючий), суддів Хуторного В.М., Юхименка О.В.
В судовому засіданні 01.09.2006р. за згодою присутніх учасників судового процесу було оголошено вступну та резолютивну частини постанови суду апеляційної інстанції.
За клопотанням учасників судового процесу розгляд справи вівся без застосування засобів технічного забезпечення фіксації судового процесу.
Як випливає з матеріалів справи, згідно зі Статутом Генічеського районного благодійного центру становлення особистості «Відродження», Центр є благодійною, самоврядною, неприбутковою, недержавною організацією, яка створена з метою надання благодійної допомоги соціально незахищеним верствам населення.
Діяльність Центру регламентується Законом України «Про благодійництво та благодійні організації», а також іншими законодавчими актами і нормативними документами, що регламентують питання діяльності благодійних організацій, та Статутом відповідача (п.1.3 Статуту).
Основною метою діяльності Центру є здійснення благодійництва в інтересах набувачів благодійної допомоги, зокрема, осіб, що страждають від алкоголізму, наркоманії та безпритульних (п.2.1 Статуту).
17.07.2003р. Щасливцівською сільською радою було прийнято рішення № 160, яким внесено зміни в незатверджений генеральний план забудови населеного пункту с. Генічеська Гірка для виділення земельної ділянки Центру «Відродження» площею 0,75 га.
Погодження місця розташування відповідача на земельній ділянці площею 0,75 га. із земель запасу несільськогосподарського призначення за межами пункту с. Генічеська Гірка для оформлення права Центру на земельну ділянку на умовах оренди надали: Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Генічеської райдержадміністрації, Міжрайонна державна екологічна інспекція, Відділ культури райдержадміністрації.
Розпорядженням Щасливцівської сільської ради від 21.12.2004р. № 54/04 надана згода на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,75 га. під розміщення Центру відновлення особистості «Відродження» на території Щасливцівської сільської ради із земель запасу в с. Генгірка по вул. Степова на добровільно відмовлених земельних ділянках, раніше наданих для будівництва житлових будинків.
Управлінням організації інспекторської діяльності 28.12.2004р. був складений протокол про адміністративне правопорушення № 000867, в якому зазначено, що при перевірці дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земель Центром «Відродження» виявлено, що вказаний Центр використовує на території Щасливцівської сільської ради земельну ділянку 0,75 га. без наявності правоустановчих документів, що є порушенням ст.ст. 125, 126 ЗК України.
За наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, Управлінням організації інспекторської діяльності 12.01.2005р. прийнята постанова по справі про адміністративне правопорушення № 000867, яким керівника Центру Головко Е.А. притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач здійснює самовільне будівництво та самовільно зайняв земельну ділянку по вул. Степовій, 1, 3, 5, 7, 9 с. Генічеська Гірка. Відповідач не має зареєстрованих документів, що посвідчують право на земельну ділянку за вказаною адресою. У зв’язку з цим, в позові ставиться вимога про заборону відповідачу здійснювати самочинне будівництво по вул. Степовій, 1, 3, 5, 7, 9 в с. Генічеська Гірка Генічеського району, спонукання відповідача звільнити від свого майна самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,75 га. по вищевказаній адресі, шляхом знесення всіх споруд, та заборону відповідачу експлуатацію споруд на вказаній земельній ділянці. Позовні вимоги ґрунтуються на приписах ст.ст. 14, 121 Конституції України, ст.361 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 58, 60 Закону України «Про землеустрій», ст.ст. 125, 126, 188, 212 ЗК України, ст.ст.1, 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст.16 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій», ст. 376 ЦК України.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, знаходить апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
27.04.2006р. господарським судом Херсонської області у справі № 4/142-ПН-06 (за позовом Генічеського районного благодійного центру становлення особистості «Відродження» до Генічеського державного бюро технічної інвентаризації про визнання права власності) було прийнято рішення, яким за Центром «Відродження» визнано право власності на нерухоме майно, яке розташоване в с. Генічеська Гірка, вул. Степова, 5 Генічеського району Херсонської області, на земельній ділянці площею 0,75 га. З вказаного судового рішення випливає, що відповідачем без вирішення питання щодо відведення йому під будівництво споруд земельної ділянки площею 0,75 га., без укладення договору оренди земельної ділянки було розпочато та закінчено будівництво необхідних для функціонування Центру та здійснення діяльності, визначеної в Статуті, споруд, а саме: 6-ти спальних корпусів, котельні, складських приміщень, двох адміністративних корпусів, душової, пральні, їдальні, господарчих корпусів та інших споруд. З рішення суду також випливає, що після погодження місця розташування благодійного Центру відповідними органами, відповідачем за свої кошти був зведений будівельний комплекс благодійного центру відповідно до договору підряду від 17.04.2003р. будівельними бригадами з числа осіб, які проходять реабілітацію у центрі «Відродження». Факт спорудження Центром вказаних споруд засвідчений результатами інвентаризації, проведеної Генічеським державним БТІ. Судом в рішенні також зроблений висновок про те, що всі збудовані споруди є капітальними будівлями і не носять характеру тимчасових споруд.
В подальшому право власності на збудовані відповідачем будівлі зареєстровано в Генічеському державному БТІ, про що свідчить витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10.05.2006р.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно зі ст.4 Закону України «Про власність», власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої не забороненої законом діяльності.
Обставини справи свідчать про те, що відповідач є власником самовільно збудованих споруд на спірній земельній ділянці. Вказане право власності зареєстровано за відповідачем у встановленому законом порядку. Згідно пояснень представників відповідача, будівництво об’єктів на даний час закінчено. Спірні будівлі є нерухомим майном.
З викладеного випливає висновок про те, що підстави для знесення будівель та споруд, які побудовані відповідачем на земельній ділянці площею 0,75 га. відсутні. В той же час, звільнення такої земельної ділянки при умові залишення побудованих на ній споруд здійснити неможливо.
У зв’язку з цим, судом не приймаються доводи позивачів і прокурора на приписи земельного законодавства, що регулюють положення про право власності та право користування земельною ділянкою.
Крім того, судом першої інстанції обґрунтовано вказано на те, що вини відповідача у відсутності факту узаконення права користування земельною ділянкою немає, оскільки ні Щасливцівська сільська рада, ні Генічеська райдержадміністрація не мають можливості це зробити внаслідок відсутності затвердженого у встановленому порядку проекту землеустрою щодо встановлення та зміни меж с. Генічеська Гірка Генічеського району, землі якого розташовані на території Щасливцівської сільської ради.
Колегія суддів не вбачає підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції, прийнятого з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи, викладені в апеляційному поданні є необґрунтованими і спростовуються вищевикладеним.
Керуючись ст. ст. 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Запорізький апеляційний господарський суд –
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційне подання Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Генічеськ Херсонської області залишити без задоволення, а рішення господарського суду Херсонської області від 22.05.2006р. у справі № 1/91-ПН-06 – без змін.
Головуючий суддя Мірошниченко М.В.
судді Мірошниченко М.В.
Хуторной В.М. Юхименко О.В.