ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________________________________________
_______________________________________________________________________________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" червня 2011 р. Справа № 2-а-350/11/0603
номер рядка статистичного звіту 10.2.4
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Філіпової Т.Л.
суддів: Євпак В.В.
Майора Г.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "07" лютого 2011 р. у справі № 2-а-350/11/0603 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИЛА:
У січня 2011 року ОСОБА_3 звернулась до суду з вказаним позовом. Просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві Житомирської області здійснити перерахунок пенсії, відповідно до ст.40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн. та виплачувати її.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 07 лютого 2011 року позов задоволено.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з застосуванням показника за 2009 рік неправомірними.
Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 в 2010 році відповідно до вимог ст. 40 Закону України „ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „ Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за 2009 рік та становить 1650,43 гривень.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконне, на його думку, судове рішення та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ’єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком з 12.04.2008 року. 05.06.2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії .
Розпорядженням управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві №167477 від 02.07.2010 року позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною стажу та заробітку, після призначення пенсії. При розрахунку заробітку для обчислення пенсії було застосовано показник середнього заробітку за 2007 рік згідно постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530.
Відповідно до ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”під час обчислення пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням чи перерахунком пенсії.
Положеннями частини 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 зверталась до управління Пенсійного фонду про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.ст.40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
При перерахунку пенсії в 2010 року, відповідачем взято показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік - 1197,91 грн. за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що вказані дії відповідача є неправомірними та суперечить вимогам ст. ст. 21, 22, 24, 46 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Окрім того, суд правильно зазначив, що є безпідставними посилання відповідача на те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року не відновлено дії попередніх норм ст.ст.40,42 вищезазначеного закону.
Рішенням Конституційного суду України №10-пр від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення пункту 10 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України", Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З урахуванням викладеного, коли внесення змін до Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" в редакції Закону №107-VI від 28.12.2007 року визнано неконституційною, на даний час діє норма зазначеної статті в редакції від 09.07.2007 року.
Згідно приписів ч. 2 ст. 40 Закону (у редакції чинній на момент проведення перерахунку) при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Проте, дійшовши висновків про неправомірність дій відповідача щодо застосування позивачу при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, суд, дійшов помилкового висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням цього показника за 2009 рік.
Проте, погодитися з висновками суду в цій частині не можливо.
Починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанова Кабінету Міністрів України № 530), які по різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
Листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року від 11.03.2009 року було повідомлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Згідно з п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту визначаються виключно законами. Статтею. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішені спору застосуванню підлягають положення Закону України " "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений частиною другою статті 40 Закону України.
Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню тільки в період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року.
Частина четверта статті 42 Закону не встановлює обмеження для працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення.
З огляду на вищенаведене, постанову суду першої інстанції слід змінити, зобов'язавши управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області здійснити перерахунок пенсії позивачу із застосуванням приписів частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У решті постанова підлягає залишенню без зміни.
Керуючись ст.ст.197,201,205,207,212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 07 лютого 2011 р. в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області застосувати при перерахунку пенсії ОСОБА_3 показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік змінити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 із застосуванням приписів частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.Л. Філіпова
судді: В.В. Євпак
Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області вул. Л. Карастоянової,29,м. Бердичів,Житомирська область,13312